Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
@Vanlok @jamajka @Бачето

По вас која е крајната цел на Русија и како мислите дека Русија е победник во војнава?
Ја освојува цела Украина и ја контролира што добива ?
Мене ми изгледа дека ќе изгуби повеќе од што ќе добие.
Sigurno si imaat povekje scenarija, best case, worst case. Vsusnost i nikogas jasno ne kazaa so im e celta, verojatno za da mozhat bilo koj epilog da go prestavat kako pobeda.
Moe mislenje, najvazno bese da se eliminira Ukraina kako bezbednosna zakana i toa nema da im uspee. Sto drugo i da dobijat e minorno vo sporedba so ova, bidejki ne e finalno i vo idnina kje dobijat nova runda.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
Тоа што го велам веќе 3 недели: дека ако народот во Украина сакал да остане близок со Русија, на избори ќе избереа про-руски претседател, а не про-западен со толку голем процент.

И btw "руското" население е тоа што реши да војува со Украина, не обратно.
А што мислиш, дека Јанукович беше избран како про-ирански прецедник па затоа беше соборен?...А руското население почна да се осамостојува од хоби или од мака од пучистичката власт?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.374
Како што се предвидуваат тука нови светски сили, геополитички исходи и слично, еве уште еден бисер од 2016г. на најсериозниот геополитички економист на форумот, господинот Бафра Дугин.



:icon_lol::icon_lol:
Може ти во 2020 беше во подрум, па не виде дека баш имавме фашистички мерки низ ЕУ, народ го тепаа и затвараа, додека пробуваше да го искористи своето демократско право да протестира.
Да не можеш леб да купиш ако немаш маска, сигурно е врвот на демократијата.

Чекај сега Египет да почне да страда, па ќе ги видиме на дело цивилизираните еврогејци.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
А што мислиш, дека Јанукович беше избран како про-ирански прецедник па затоа беше соборен?...А руското население почна да се осамостојува од хоби или од мака од пучистичката власт?
Јанукович беше соборен затоа што на народот му дојде преку глава од руското влијание во Украина. Руското население почна "да се осамостојува" заради поддршката што ја добиваше од Русија.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Rusite kad-tad i ke ja zavzemat cela Ukraina, posle nekolku meseci, mozebi, vozmozno e, no problemot e toa sto ke pravat Rusite so celata taa ogromna osvoena teritorija potoa, fakt e deka groto od naselenieto vo Ukraina ne gi docekuva ruskite vojnici, kamioni, transporteri i tenkovi so radost, pesni i cveke, tuku so pogrdni nazivi, pcovki, kamenja, molotovi kokteli... Eve na pr. vo gradovite Herson i Melitopol vo juzna Ukraina koi se celosno zavzemeni od Ruskite sili sekoj eban den ima protesti na tamosnoto civilno naselenie koe e gnevno i gi narekuva ruskite vojnici fasisti, okupanti, gnidi, ubijci... Eve da receme da pretpostavime deka vo sekoj Ukrainski grad/opstina Rusite ke si postavat svoi lugje na vladeackite pozicii, sto fajde koga mnozinstvoto narod se buntuva i ke se buntuva protiv novata vlast koja dosla na vlast preku sila, po voen pat, a ne na izbori !
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Sigurno si imaat povekje scenarija, best case, worst case. Vsusnost i nikogas jasno ne kazaa so im e celta, verojatno za da mozhat bilo koj epilog da go prestavat kako pobeda.
Moe mislenje, najvazno bese da se eliminira Ukraina kako bezbednosna zakana i toa nema da im uspee. Sto drugo i da dobijat e minorno vo sporedba so ova, bidejki ne e finalno i vo idnina kje dobijat nova runda.
Ironijata na napadot e deka NATO drasticno gi zgolemuva silite vo istocnite clenki de fakto zakanata zasega se zgolemi.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Се издуваа со санкциите, француските компании во Русија продолжиле со работа. Наскоро и германските и така натаму сите други со ред.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
Јанукович беше соборен затоа што на народот му дојде преку глава од руското влијание во Украина. Руското население почна "да се осамостојува" заради поддршката што ја добиваше од Русија.
Чудна работа...твоиве ставови се потполно спротивни од состојбите „на терен„.

Сигурен сум дека според твоето мнение, сега сме во месец јули, а надвор температурата е „+45„ во сенка.

Немај гајле, секој има „право„ на свое мислење па нека е и поинакво од реалните состојби.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Се издуваа со санкциите, француските компании во Русија продолжиле со работа. Наскоро и германските и така натаму сите други со ред.
Koi kompanii se i sto rabotat tamu? Od interes.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Се издуваа со санкциите, француските компании во Русија продолжиле со работа. Наскоро и германските и така натаму сите други со ред.
Засега користат само телефонски линии, но прашање на време е кога ќе почнат еден по еден да одат на бакнирака кај царот на планетата земја и сончевиот систем господин господин господин...... Владимир Владимирович Путин.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Се издуваа со санкциите, француските компании во Русија продолжиле со работа. Наскоро и германските и така натаму сите други со ред.
Ako se vratat germanskite, Igorce povekje nikogas nema da vozi ili da kupi germanska marka cisto radi solidarnost so ukraincite. Ako treba i Dacia ke vozi ali germanska povekje jok.
Izdrzi Igorce, ne se davaj , kako sto izdrza i za ruskiot gas. So tebe sme, samo hrabro (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom