Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Ne znam dali sakase mene da me citiras. Toa sto go pisa nema dopirna tocka sodrzinata na postot sto si go citiral.
Автоматски споено мислење:


Mislev na imase pred 4 nedeli, normalno.

Vlez na Ukraina so vlez na Turcija vo EU ne e sporedlivo. Ukraina e golema ama Turcija od start bi bila najgolema drzava, plus muslimani, plus Erdogan. Od druga strana sega gledame so prirodnite bogatstva kolku moze da bide korisno. Ama pak ke recam, kako sto kazav, ima mnogu polinja (i pred vojnata) koi mora da se podobrat za da bide realno razgledana taa opcija. Sega so vojnava i nistenjeto uste ponerealno stanuva taa opcija.
e aj vidija niskata so si ja citiral.
Muabetot deka Ukraina vo Eu kje prosperiraa do toj stepen da go zagrozi Putin e kao da ti kazam, naucna fantastika.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
e aj vidija niskata so si ja citiral.
Muabetot deka Ukraina vo Eu kje prosperiraa do toj stepen da go zagrozi Putin e kao da ti kazam, naucna fantastika.
A kade go rekov toa? Neli drzavite prvo treba da dostignat nivo za da vlezat, ne obratno.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Има голема разлика помеѓу Балтик и Украина во Нато. Ова второво е сериозна безбедносна закана за Русија и целосно отсекување на нејзиното влијание во Европа, за што се согласни и многу западни аналитичари кои предупредуваа дека ќе дојде до тешко срање ако се бута натовска агенда во Украина. Другиот дел што на Русите им пречи е засилена Украинцизација на руското и проруското население во Украина.

Впрочем и советникот безбедност на Зеленски, Олексеј Арестович кажа уште во 2019 година дека буткање на Украинско членство во НАТО со сигурност од 99,9% ќе доведе до голема војна со Русија пред тоа да се оствари. И тоа според него беше цена што вреди да се плати.
Mislam loso go citirate sovetnikot. On vika deka toa e ednata alternativa, a drugata e rusija da gi asimilira za 15 godini. Pomegju tie dve scenarija, vojna e realno podobriot izbor za niv.
Inaku ja ne mislam deka vojnava vo Ukraina ima nekoj golemi strateski celi. Poise me potsekja na Ex -ju vojnive. Konflikt koj vlece istoriski koreni, ekstremen nacionalizam i sektaski borbi.
Автоматски споено мислење:

A kade go rekov toa? Neli drzavite prvo treba da dostignat nivo za da vlezat, ne obratno.
Da de, i ukraina nikad nema da go dostigne toa nivo. Nitu nekogas imalo sansi da go dostigne. U najdobar slucaj kje bese nova turcija za zapadot.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Normalno. Neli i Srbija ne priznava Kosovo nadvor od nejzina teritorija, koga sme vekje kaj tie sporedbi so Kosovo.
Не знам за Косово но знам дека Зеленски игра многу опасна игра и ако продолжи вака ќе изгуби повеќе од тоа што се бара од него сега.

Да бидеме реални, Крим е загубен и тоа е тоа. ДНР/ЛНР мислам дека возот отиде и за нив. Оттука понатаму мислам дека Русите ќе почнат со поголеми барања како Херсонската Област на пример.

За економска и демографска штета на Украина воопшто муабет да не правиме, за 50 години нема да се опорават од војнава.

Можеби па Зеленски блефира или излегува со максималистички барања но ако навистина мисли дека ќе ги врати Крим и Донбас тогаш е во огромна заблуда.

Според мене треба да прифати договор за да ја минимизира штетата кон државата и народот и за да на крај не треба пола држава да ја признава за нова република.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.338
Mislam loso go citirate sovetnikot. On vika deka toa e ednata alternativa, a drugata e rusija da gi asimilira za 15 godini. Pomegju tie dve scenarija, vojna e realno podobriot izbor za niv.
Inaku ja ne mislam deka vojnava vo Ukraina ima nekoj golemi strateski celi. Poise me potsekja na Ex -ju vojnive. Konflikt koj vlece istoriski koreni, ekstremen nacionalizam i sektaski borbi.
Автоматски споено мислење:


Da de, i ukraina nikad nema da go dostigne toa nivo. Nitu nekogas imalo sansi da go dostigne. U najdobar slucaj kje bese nova turcija za zapadot.
Ако е изборот магаре да ни го бапне или змија да не апне, сите знаеме тоа да понудиме. Они треба да најдат некое решение, за тоа ги избрале да бидат на тие функции.

До сега сите воени интервенции на Русија под Путин биле внимателно калкулирани како last resort. Мислам дека и оваа е таква. Москва уште кога Буш ја отвори вратата за членство во Нато за Украина и Грузија, веќе 15 години предупредува дека тоа е црвена линија која нема да дозволат да се помине. Безбедносна закана се за нив, во Црното Море со Крим ќе ја изгубеа главната база на топло море плус од Ростов ќе требаше да поминуваат преку Натовско Азовско Море. Буквално ќе беа кастрирани во Црното Море. Со Натовска Украина западњаците ќе бидат многу блиску до централна Русија која е клучна за нуклеарни лансирање во случај на војна. Со ракетен штит во Украина може сериозно да им ја намалат способноста за second strike.

Мислам дека тоа што ја преку чашата беше свесното одбивање на Украина да го спроведе Минскиот договор, постојаното вооружување со модерно западно оружје и Анти руските политики кои ги тераа последните години.

Ваљда процената им беше дека е сега или никад моментот за трајно решение за Украина.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Одлична и уникатна можност за Србија да се врати на Косово доколку ја избере правата страна. Парадоксот е што Србија(Украина) ја поддржува Русија додека Албанците(слика на ДНР/ЛНР во случајот со Косово) ја поддржуваат Украина. Се разбира и Косово и ДНР/ЛНР се окупирани територии

 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Одлична и уникатна можност за Србија да се врати на Косово доколку ја избере правата страна. Парадоксот е што Србија(Украина) ја поддржува Русија додека Албанците(слика на ДНР/ЛНР во случајот со Косово) ја поддржуваат Украина. Се разбира и Косово и ДНР/ЛНР се окупирани територии

А што правиме со 'окупираните' делови на Македонија?
Ќе ја зимаме Пиринска и Егејска?

И ова не бев го видел, русофоб србоман...

Зборот ми е, гледај си во твојот двор и ич к.. да не те боли за Косово.

Косово одсекогаш било(барем во модерно време од кога постојат статистички податоци) мнозинско албанско. Исто како што се тие републики на истокот на Украина мнозински руски. Исто како што е Република Српска мнозинска српска.

Или Република Српска може да стенка и да бара независност од БИХ а Косово не може да биде независно?
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
А што правиме со 'окупираните' делови на Македонија?
Ќе ја зимаме Пиринска и Егејска?

И ова не бев го видел, русофоб србоман...

Зборот ми е, гледај си во твојот двор и ич к.. да не те боли за Косово.

Косово одсекогаш било(барем во модерно време од кога постојат статистички податоци) мнозинско албанско. Исто како што се тие републики на истокот на Украина мнозински руски. Исто како што е Република Српска мнозинска српска.

Или Република Српска може да стенка и да бара независност од БИХ а Косово не може да биде независно?
Друже се изнатреска кило глупости во пет реда.

Прво не сум русофоб туку сум анти-Путин и мафијашите околу него, друго не сум србоман туку говорам факти, него ти да не си бугараш? Како бугараш кого поддржуваш во конфликтов и зошто?

Второ Косово спрема ОН е дел од Србија и мешањето со Егејска и Пиринска е баби и жаби.

Трето сам себе се побиваш, Република Српска е дел од Босна а Косово е де факто "независно".
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
А што правиме со 'окупираните' делови на Македонија?
Ќе ја зимаме Пиринска и Егејска?

И ова не бев го видел, русофоб србоман...

Зборот ми е, гледај си во твојот двор и ич к.. да не те боли за Косово.

Косово одсекогаш било(барем во модерно време од кога постојат статистички податоци) мнозинско албанско. Исто како што се тие републики на истокот на Украина мнозински руски. Исто како што е Република Српска мнозинска српска.

Или Република Српска може да стенка и да бара независност од БИХ а Косово не може да биде независно?
Ние сме косовски протекторат. Косоварите заедно со овдешните си ја роварат државата како сакаат и никој ништо не им може. 2001ва упадите и повлекувањата на учкарите беа од Косово. Така да ти кој што си освестен Бугарин и најверојатно живееш во странство ти е лесно да речеш да не се секираме за Косово кое бувално е единствениот сосед кој после незавинсост ни направи инвазија во 2001ва во Радуша. Добар дел од населението и не е толку проспрско како што ти си замислуваш па да затоа мислиш од таму доаѓа нашиот став за Косово.

Изедначувањето на стекањето на Српска со барање за незавинсот со Косово кое е независно ти е профи. :pos:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Одлична и уникатна можност за Србија да се врати на Косово доколку ја избере правата страна. Парадоксот е што Србија(Украина) ја поддржува Русија додека Албанците(слика на ДНР/ЛНР во случајот со Косово) ја поддржуваат Украина. Се разбира и Косово и ДНР/ЛНР се окупирани територии

Kolku i da sum protiv nezavisno Kosovo, momentalno nema scenario kade Srbija moze da dobie nekoja vlast nad Kosovo.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Kolku i da sum protiv nezavisno Kosovo, momentalno nema scenario kade Srbija moze da dobie nekoja vlast nad Kosovo.
Реално за Србија во моментов најдобро е статус кво и да чека други времиња за Косово бидејќи само ќе им биде терет, пошто таа територија исто како ДНР/ЛНР на долг рок не е можно да опстои. Муабетот ми беше парадоксот како Србите ги поддржуваат ДНР/ЛНР(Косово) додека Албанците ја поддржуваат Украина(Србија).
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Сега ги забранија во Русија фејсбук и инстаграм за екстремистка идеологија.
Па време беше , таков сатанизам, ковид фашизам, пуч на американскиот претседател, требаше уште пред 30 години да си направат свој интернет, како Кина.
Многу брзо ги разкачија, баш и Хазин прошлата година збореше за метата. Џендери се мислат силни, се пуват, им исечеш еден кабел и целата таа конструкција паѓа во вода.
Гледам тука засилено со нови профили после 24.02, ама онака активни русофоби и украинофили, заемно се поддржуваат, може една особа по 3-4 ника да движи, баш ми е интересно не се ли добива шизофренија?
Си пишуваш со самиот себе во друг профил, па вториот одговара на третото јас...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
Германија постигна договор со Катар за снабдување со ЛНГ во иднина.

Само никаде не спомнуваат дека не станува збор за количина која е макар блиску за да им ги задоволи потребите... :)


 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Друже се изнатреска кило глупости во пет реда.

Прво не сум русофоб туку сум анти-Путин и мафијашите околу него, друго не сум србоман туку говорам факти, него ти да не си бугараш? Како бугараш кого поддржуваш во конфликтов и зошто?

Второ Косово спрема ОН е дел од Србија и мешањето со Егејска и Пиринска е баби и жаби.

Трето сам себе се побиваш, Република Српска е дел од Босна а Косово е де факто "независно".
Хаха

Зависи за кој како. Веројатно кога зборувам за историски факти сум бугараш. Кога сакам Македонија да се отараси од прекумерното српско влијание во секоја област на општеството и културата сум бугараш.
Во суштина к.. не ме боли за Бугарија сакаш верувај сакаш не.

Само сакам да ги истакнам тие двојни стандарди...

А тоа што Албанците се избориле на Косово а Србите не во Република Српска е стратешка победа на Албанците. Да беа и Србите верно американско куче можеби сеа ќе имаше некоја друга реалност. Не е моја работа и не ме боли.

Едино што сакам е Македонија да просперира и мојата непосредна фамилија да живее во средена, демократска држава која нуди можности за остварување на личен план. А за такво нешто треба да најдеме заеднички јазик со Албанците оти тие ни се сограѓани и второ најголемо малцинство. Наша е одлуката, или ќе бидеме мулти етничка држава како Швајцарија или ќе бидеме мулти етничка држава како БИХ или Украина. Со такви желби како твојата за Косово сигурно нема да бидеме Швајцарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom