Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Хах, многу помоќни држави од Македонија имаат газди, не па прдеж место ко нас.



Види ова им е финалната битка за потврда на нивното постоење и верување. Ако Путин, кој е маскота на тој ултра десен мачоизам и фејк патриотизам, однесе некаква победа, тоа ќе биде потврдата дека ете има за што да постоиме. Затоа и секоја најмала победа во битка се глорифицира не дека нешто ги здоболе кур нив за Русија и Украина, него личната сатисфакција за нивните животи конечно им добива смисла. Мизерно али тоа е. Недај боже утре да го кркнат ФСБ на спиење Путин, имаш аутоматски 200-300.000 муви без глава без поента во животот, без светиња. Затоа тука и сега мора да си ги одбранат животните поенти на нивно постоење. Секако, да не заборавиме, од комоцијата и удобноста во прозападна држава или уште бетер, емигрирани во западниот свет. Рачунај 99.9% од овие не биле ни туристички во Русија, ни па транзит со авион. Да не зборам да некад живееле таму, или да живееле во ера на Варшавски пакт во некоја до земјите кои припаѓале на таа групација. Појма немаат, само дробат ситен курац за пред-коперациска сатисфакција. Навијачи класични, напумпани со некакви си извештаи за моќта на војските, надворшените трговии, и слично. Затоа многу посакувам руска чизма во МК, и некаков си преокрет на глобалната политика во регионов.
Nekni ja zgresiv temata mesto ovde pisav vo temata na voenite analiticari. Vanlok ekspresno mi go prefrli mislenjeto so golem referat. Tuku gledam sega na taa tema si ima bagji oftopoci ama proruski pa ne mu precat. :D Sloboda na govor samo ako mislenjeto ti se sovpagjat so nivnoto.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
470
Поени од реакции
1.002
dobro decko ne placi, ne gi slikav nardnite 30 autobuski stanici mislev ke ja dolovi poentata....
Ќе отидам јас во секоја населба во Скопје и ќе напишам на секој ѕид и автобуска станица „Дрогата е добра работа“. Ќе кажам абе во цело Скопје си стои таа порака и тој таг, како не ја доловуваш поентата на јавното мислење?
Сфаќаш колку глупо звучи ова?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
А што ќе биде(?) ако Русија успее да ја ослободи и Молдавија успат?!

П.С. ја знам, ама ќе си гледам сеир на сета таа хистерија ;)
Cekaj druze pored mnogubrojnite karti na forumot ni pola Ukraina ne e uste oslobodena pa kamo li nekoja druga drzava.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.588
Поени од реакции
23.162
Ќе отидам јас во секоја населба во Скопје и ќе напишам на секој ѕид и автобуска станица „Дрогата е добра работа“. Ќе кажам абе во цело Скопје си стои таа порака и тој таг, како не ја доловуваш поентата на јавното мислење?
Сфаќаш колку глупо звучи ова?
daj idi napisi pa da vidime... do togas ne zamaraj.... ama probaj taka edno 30 pati i na glavna ulica
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
sistemot nema vrska so vojnata. fakt e deka e zagrozena ruskata bezbednost ko sto bese americkata koga rusite stavaa raketi u kuba.

sistemot koj ti i jas go poddrzuvame e licemeren. toa e fakt.
Kano, beliot list ja zagrozi Ruskata bezbednost. Taka nekako ili?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.588
Поени од реакции
23.162
Kano, beliot list ja zagrozi Ruskata bezbednost. Taka nekako ili?
sharena revolucija, hemiski/bio labaratorii, nato instruktori i koketiranje so eu. dovolno e. da ne zaboravime i nacisti...

utre ger da proba da pravi nuklearki absolutno i berlin treba da se sramni so zemja... preventivno :icon_mrgr:
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Nekni ja zgresiv temata mesto ovde pisav vo temata na voenite analiticari. Vanlok ekspresno mi go prefrli mislenjeto so golem referat. Tuku gledam sega na taa tema si ima bagji oftopoci ama proruski pa ne mu precat. :D Sloboda na govor samo ako mislenjeto ti se sovpagjat so nivnoto.
Нема везе, у еуфорија се, ок е. Жив човек ќе одере со заби да му каже нешто против Путин у кафана сега, не па овде. Ќе пројде све, и ова.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Мислиш окупирана?
Prasanje na perspektiva. Da, okupacija e potocno.
Автоматски споено мислење:

sharena revolucija, hemiski/bio labaratorii, nato instruktori i koketiranje so eu. dovolno e. da ne zaboravime i nacisti...

utre ger da proba da pravi nuklearki absolutno i berlin treba da se sramni so zemja... preventivno :icon_mrgr:
Koi sareni revolucii vo Rusija? Mislis nema tamu lugje koi se protiv Putin i sakaat sistemska promena? Duri vo najrepresivnite sistemi kako Tretiot Rajh imalo opoziciski lugje, zosto sega toa da bide poinaku? Togas da kazeme kako sto e: Rusija lici na represivna diktatura. A za laboratoriite si najdoa nekoe opravduvanje Rusite a bi bilo interesno da se vidi kade i kolku laboratorii ima. I da ne zaboravime deka Rusija e taa drzava koja true lugje nadvor od drzavata. Eksperti se daleku pogolemi od Ukraincite. Mislis greska e Ukraina da saka da vleze vo EU?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.670
Mislis greska e Ukraina da saka da vleze vo EU?
Од аспект на Путин грешка е, затоа што ќе му дојде западна демократија на граница, и тоа не финци литванци, не го довчерашните браќа. Па ќе почнат и неговите од неговата страна на граница да се прашуваат некои работи, и така миц по миц, оп на црвен плоштад сите. И се тоа не би било ништо страшно, ако евентуална смена на власт таму не раскопа по финансиски државни криминали. Е тука е проблемот, што Путин пробува да го скрие под завесата на незнам каква си воена закана од НАТО кои дефакто веќе граничат со РФ.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.636
Поени од реакции
6.101
А што ќе биде(?) ако Русија успее да ја ослободи и Молдавија успат?!

П.С. ја знам, ама ќе си гледам сеир на сета таа хистерија ;)
Харков го "ослободија" или не? Не за друго, за тие двеста метра од Харков до руска граница прашувам.
Немојте бе со тие поими како "ослободија", сериозно возрасни лица сте, барем деловно способни :icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.588
Поени од реакции
23.162
Prasanje na perspektiva. Da, okupacija e potocno.
Автоматски споено мислење:



Koi sareni revolucii vo Rusija? Mislis nema tamu lugje koi se protiv Putin i sakaat sistemska promena? Duri vo najrepresivnite sistemi kako Tretiot Rajh imalo opoziciski lugje, zosto sega toa da bide poinaku? Togas da kazeme kako sto e: Rusija lici na represivna diktatura. A za laboratoriite si najdoa nekoe opravduvanje Rusite a bi bilo interesno da se vidi kade i kolku laboratorii ima. I da ne zaboravime deka Rusija e taa drzava koja true lugje nadvor od drzavata. Eksperti se daleku pogolemi od Ukraincite. Mislis greska e Ukraina da saka da vleze vo EU?
zboram za ukraina ne za rusija.

da de nekoe sitno opravduvanje, nema veze 30 komada si istrazuvale lugeto..

da ne zaboravime toa zapad vika deka rusija true... za zapad zname bombardira malku so dronovi malku so avioni.

mislam deka ukraina mora da pripazi na potrebite na rusija ko sto kuba mora da pripazi na potrebite na usa, vietnam na kina i napal na india... jebi ga toa e, takvi drzavi nudat morkov eden period a ako ne si ja sfatis situacijata seriozno stapot e zaeban.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.588
Поени од реакции
23.162
Од аспект на Путин грешка е, затоа што ќе му дојде западна демократија на граница, и тоа не финци литванци, не го довчерашните браќа. Па ќе почнат и неговите од неговата страна на граница да се прашуваат некои работи, и така миц по миц, оп на црвен плоштад сите. И се тоа не би било ништо страшно, ако евентуална смена на власт таму не раскопа по финансиски државни криминали. Е тука е проблемот, што Путин пробува да го скрие под завесата на незнам каква си воена закана од НАТО кои дефакто веќе граничат со РФ.
strasna demokratija ima u eu... vidovme na balkanot a i italija i belgija ne se podobri so formiranje na vladi... aj toa ama koga ke vlezi ukraina u eu? 2890?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom