Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.762


The armed forces of the Donetsk People’s Republic (DPR) have captured the remains of a US-made AN/TPQ-48 Lightweight Counter Mortar Radar (LCMR) from Ukrainian forces. On March 17, DPR forces shared photos showing the damaged antenna of the radar, which was captured near the city of Maryinka.

The SRCTec AN/TPQ-48 is a man portable system, designed to detect, track and locate primarily mortars, with later versions able to also track rockets. It provides 360-degree surveillance using an electronically scanned antenna. It has two separate modes of operation; sense and warn and counter-fire.

The system, which weighs less than 227 kg, can determining the position of an enemy mortar or rocket battery with an accuracy of 50 meters at a distance of 10 kilometers.
In 2014, the Ukrainian military begin receiving AN/TPQ-48 radar systems from the US. One of the radars was captured by Donbass forces in 2015. In the later years, the US went on to supply Ukraine with the larger AN/TPQ-49 and AN/TPQ-36 counter-battery radars.

The US supplied these counter-battery radars on the hopes of improving the accuracy of the Ukrainian artillery. However, they made no noticeable difference in the battlefield.


Автоматски споено мислење:

Иначе со Кинжал погодија подземни магацини, затоа го употребија, пошто Искандер ваљда нема доволно кинетичка енергија да разбива толку дебел бетон. Еве видео.

 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.396
Поени од реакции
5.649
Русите индиректно признаа дека дневно убиваат 80-235 цивили во Мариупол, според нив, тие се убиени од украинските националисти во обид да ги спречат да го напуштаат градот.

Јасно е кој убива цивили, хиперсонични и вакум бомби по градови, цели блокови згради во пламен и уништени, а како што велат заробени се 130.000 цивили.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
Мислам дека Американците добро знаат дека тоа што го даваат на Украина, во овие услови, може да дојде до руски раце и обратно.
Автоматски споено мислење:

Русите индиректно признаа дека убиваат 80-235 цивили во Мариупол, според нив, тие се убиени од украинските националисти во обид да ги спречат да го напуштаат градот.
Тоа Зеленски прашај го, кога донесе официјална уредба за вооружување на цивили. После тоа, не е иста перспективата на убивање на цивили.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.687
Поени од реакции
8.145
...малку пропаганда со шлаг од твоја страна, предмет Одбрана и заштита се знае под кои околности и кој можеше да држи пушка, а не како пишуваш ,,сите кои можат да држат оружје па и деца" , тоа така те лажеле па мислиш дека така било?
... тогаш што би рекол за тие држави кои ДЕНЕС имаат сеуште задолжителен воен рок не само една туку две години, за разлика од тие што немаат како ние на пример, која ,,доктрина би била " овие со воените рокови?
Деца не можат да држат оружје, понатаму не знам што да ти објаснувам пошто ништо не разбираш.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.283
Имало голем огномет во Киев :
Баш ова ќе го пастирав. Добро растресување, којзнае што им беше мета. Ми изгледа пак хиперсоничен проектил имаат употребено.
Автоматски споено мислење:

Германците се загрижиле поради употреба на хиперсоничниве проектили. Ја мислам треба да им кажат на Русија со што да војува.
Автоматски споено мислење:

Уште едно видео од Киев.
Незнам дали се работи за истовремен напад на повеќе мети. Мене така ми изгледа.

Работајте, братьја!
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Јбт брзина. Нема спас од она.
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2019
Мислења
302
Поени од реакции
977
Русите индиректно признаа дека дневно убиваат 80-235 цивили во Мариупол, според нив, тие се убиени од украинските националисти во обид да ги спречат да го напуштаат градот.

Јасно е кој убива цивили, хиперсонични и вакум бомби по градови, цели блокови згради во пламен и уништени, а како што велат заробени се 130.000 цивили.
Русте да сакаа да убиваат цивили сега немаше борби да се водат со недели по населени места, него ќе имаше carpet bombing..

Има доста видеа каде украински националисти употребуваат Џавелини од крововите на станбени згради.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.283
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.483
Поени од реакции
12.283

Ауу чифша нонен, овие Кинжал ако го усовршат уште повеќе, ќе биде плачење.
Плачење е и сега, некои од украинциве се жалеле дека не знаат веќе што користи Русија. После тоа се јавија и швабите околу хиперсоникава. :kuracc:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.762
Russia’s advanced Buk-M3 “Viking” medium-ran air-defense system has been spotted in Ukraine for the first time since the begging of the Russian special military operation in the country.
On March 20, Russian sources shared a video showing the system moving in of Ukraine. Some observers speculated that the footage were taken in the southern Kherson Oblast. However, this is yet to be verified.


The Buk-M3 is the latest production version of the Buk family of medium-range air-defense systems, which is developed by Russia’s defense giant Almaz-Antey.
The air-defense system has an effective range of 70 kilometers and a maximum engagement altitude of 35 kilometers. It can track up to 35 aerial targets. The system’s 9А317М TELAR [transporter erector launcher and radar] vehicle can be armed with up to six 9M317M missiles.

The older versions of the Buk system, the M1 and M2, has been already spotted with Russian forces in Ukraine. The M1 version has a range of 35 km kilometers and maximum engagement altitude of 22 kilometers, while the M2 version has a range of 45 kilometers and a top engagement altitude of 25 kilometers.

The Russian military has been relying on mobile short and medium-range air-defense systems to protect its forces in Ukraine from different aerial threats.
According to the most recent briefing by the Russian Ministry of Defense, at least 364 warplanes and drones have been shot down by the Russian military since the beginning of the special military operation in Ukraine.



Автоматски споено мислење:

Докажи дека не е вистина . :D
Сега за сега са мртви.. Ако ти докажеш спротивното ,ке се корегираме.
Mу бараш да докаже негација за наводни настани? :D

Нема ни да се обидам да ти објаснам по колку основи ова е фалично и погрешно.
Доволно е да знаеш дека товарот на докажување е на тој што тврди нешто.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.636
Поени од реакции
6.101
А што, една тема не е доволна? Еве и овде нек стои.

Конечно извор каде ги има сите потврдени загуби во воена техника, во случајов оклоп, значи со фото или видео евиденција, никакви шпекулаци и проценки, само факти.
Освен тоа се работи само за неповратни загуби, не се вклучени оштетени возила или оправени. Од физички уништени, преку заробени па се до напуштени/дезертирани или самоуништени за да не дојдат читави во раце на противник, заклучно со 48 часа пред да бидат објавени.
Има све и свашта ама да започнам со оклопни сили.

Русија и сецесионистите :

MBT :
6 T-64
147 T-72
73 T-80
37 T-90

LST/AFV :
4 BRM-1
21 BMP-1
65 BMD-2
61 BTR-82
28 BMP-1
81 BMP-2
30 BMP-3
15 BMD-4

APC :
104 MT-LB
43 BTR-80
34 BTRD
12 Taifun
44 Tigr
14 Ris
5 Rakuska

SPA :
5 Nona
2 Kosta
5 Gvozdika
8 Akacija
22 Msta

MRL :
25 Grad
3 Uragan
2 Tos

Armored trains :
2

OTHER :
86 Engeneering, command post, communication, ambulance & other armored vehicles

Украјина :

MBT :
65 T-64
2 T-72
3 T-80

LST/AFV :
24 BMP-1
2 BMP-2

AC :
27 BRDM-2

APC :
8 MT-LB
6 BTR-3
22 BTR-4
4 BTR-60
9 BTR-70
11 BTR-80
2 Saxon
3 Humvee
2 Kobra
5 Novator
13 Varta
7 Kozak
2 Vepr

OTHER :
9 Engeneering, command post, communication, ambulance & other armored vehicles

Интересно е што Џавелин и Енлоу а веројатно и пар украјински ПТ проектили се во hi-lo mode со што го негираат најдебелиот оклоп кој кај тенкови е на frontal arc на возилото.
Наводно западни советници им сугерирале на Украјинци да не се обидуваат да уништат тенк со шведските АТ-4 пошто џабе, него да таргетираат транспортери, лесни тенкови и софт-скин возила.
Освен тоа се зборува нешто и за квалитеот на реактивниот оклоп бидејќи фирмата тендераш блиска до Путин доставила наводно сомнителни панели. Но и покрај тоа таквиот начин на заштита е премавнат со употребата на тандем боеви глави кај ПТ проектилите.
Изненадува недостатокот, или подобро кажано многу ретката употреба на метален грид околу телото и куполите на текновите што е особено ефентивно при удари со РПГ.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
И претходно споменував дека Русите губат доста опрема каде ми враќаа со da be eve gi ukraincite pred vladivostok ама овие бројки ми се чиста глупост.
Русите изгубиле 250+ тенка додека Украина само 70. Украинците изгубиле само 26 AFV, а Русите 305. Мислам ОК е бројката ако целата армија на Украинците е составена од рамбовци од амерички филмови и операмата ја чуват за кога ќе прават инвазија на Русија.

И најдоброто: Конечно извор каде ги има сите потврдени загуби во воена техника, во случајов оклоп, значи со фото или видео евиденција, никакви шпекулаци и проценки, само факти.

Нити линк, нити ништо. Копи пејст од некој твит најверојатно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
И претходно споменував дека Русите губат доста опрема каде ми враќаа со da be eve gi ukraincite pred vladivostok ама овие бројки ми се чиста глупост.
Русите изгубиле 250+ тенка додека Украина само 70. Украинците изгубиле само 26 AFV, а Русите 305. Мислам ОК е бројката ако целата армија на Украинците е составена од рамбовци од амерички филмови и операмата ја чуват за кога ќе прават инвазија на Русија.

И најдоброто: Конечно извор каде ги има сите потврдени загуби во воена техника, во случајов оклоп, значи со фото или видео евиденција, никакви шпекулаци и проценки, само факти.

Нити линк, нити ништо. Копи пејст од некој твит најверојатно.
Тоа не е навивање, примеров е очај.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.636
Поени од реакции
6.101
И претходно споменував дека Русите губат доста опрема каде ми враќаа со da be eve gi ukraincite pred vladivostok ама овие бројки ми се чиста глупост.
Русите изгубиле 250+ тенка додека Украина само 70. Украинците изгубиле само 26 AFV, а Русите 305. Мислам ОК е бројката ако целата армија на Украинците е составена од рамбовци од амерички филмови и операмата ја чуват за кога ќе прават инвазија на Русија.

И најдоброто: Конечно извор каде ги има сите потврдени загуби во воена техника, во случајов оклоп, значи со фото или видео евиденција, никакви шпекулаци и проценки, само факти.

Нити линк, нити ништо. Копи пејст од некој твит најверојатно.
Нормално е за агресорска оружана сила да има повисоки загуби соочена со решителен отпор засилен со редовна испорака на најнапредни ПТ орудија од запад. 64км колона две недели стоеше на автопат како покана за дронови да гаѓаат по неа.
Америте загубија стотици APC во Афган а талибани ниту едно :icon_lol: Ти текнува зошто?
Сакаш да се кладиме дека има евиденција ама буквално за сите наведени загуби?
Интересно е што секаков допир со реалноста кај лицата кои војната ја сметаат за некаква утакмица и навиваат за русите им причинува тегоби.

Еве два уништени украјински БТР-80



За сите има евиденција, затоа и бројките се веројатно конзервативни пошто не секое возило е фотографирано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom