Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.957
Е сега споредбата со притисокот од Грција и руската агресија ти е лоша бидејќи нас никој не не нападна ниту пак ни влезе со тенкови.
Sporedbata se odnesuva na toa deka ne moze da si suverena zemja sho ke odlucuva sama za sebe, ako si sosed do posilna drzava od tebe.
Sreka nasa izbegnavme voen konflikt.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Subhuman беше гледиштето на германските нацисти кон Словените.
Каде тоа модерниот Запад кој ги победи нацистите гледа кон Словените како subhumans?
Ти следи во животот будење дека западот во себе има исткаен фашизам, расизам дури и кај обичниот човек. Мислам дека нас словените не викаа snow niggers, нека ме поправи некој.
Но се додека се радуваш на мерцедесот и не мислиш ти си супер за нив.

 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Ти следи во животот будење дека западот во себе има исткаен фашизам, расизам дури и кај обичниот човек. Мислам дека нас словените не викаа snow niggers, нека ме поправи некој.
Но се додека се радуваш на мерцедесот и не мислиш ти си супер за нив.

Момче, имаш набилдано некоја непотребна параноја. Јас мислам дека не си живеел на Запад?
Не велам дека сите западњаци се исти. Воглавно денес ако се соочиш со дискриминација на западот ќе биде чисто генерално од причини каде локалците се против имигранти и новодојденци а не бидејќи си Словен.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.957
Subhuman беше гледиштето на германските нацисти кон Словените.
Каде тоа модерниот Запад кој ги победи нацистите гледа кон Словените како subhumans?
Na primer ete, vo golem del holivudski filmovi.
Sekogas negativci se ruski mafii, srpski mafii, a prostitutki se luge od istocna evropa i balkanot.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Далеку си па немаш соодветни примери при рака... Кажи му само: Декатлон.
Пола Македонија е облечена со облека и користи спротски реквизити од Декатлон а немаме Декатлон продавници кај нас. Размислувањето на нормалните луѓе е - дај ми доволно квалитетна употреблива облека, и дај ми ја доволно евтино. Не ги боли таклабасот каква етиката/лого/бренд ќе има нацртано. Секојдневни нормални (неискомплексирани) луѓе не се замараат премногу со знакчиња и логоа.

„Фејк“ е go-to одбрана на ваквите. Фејк вести, фејк облека... Фејк размислување. А всушност три чисти немаат повеќето. :)
Автоматски споено мислење:

Décathlon ти е многу, многу популарен синџир на продавници во Франција и се квалитетни ко и било друга светска марка. И се поефтини.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Na primer ete, vo golem del holivudski filmovi.
Sekogas negativci se ruski mafii, srpski mafii, a prostitutki se luge od istocna evropa i balkanot.
Во голем број холивудски филмови негативци се и Германци. Умри машки на пример. Ќе сретнеш негативци со имиња Ханс итн.

Потоа имаш италијанска мафија итн. Италијанците се противат многу на тоа бидејќи голем дел од светот веднаш ги асоцира на мафија кога ќе се спомнат Италијанци.

А тоа што во холивудски филмови имаш руски и српски негативци не значи дека американците ги дискриминираат сите Словени. Во доста филмови имаш и руски ликови кои се 'добри момци'.

Се е тоа американска пропаганда преку холивуд која воглавно е насочена кон историски непријатели а не кон мета етнички групи.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Момче, имаш набилдано некоја непотребна параноја. Јас мислам дека не си живеел на Запад?
Не велам дека сите западњаци се исти. Воглавно денес ако се соочиш со дискриминација на западот ќе биде чисто генерално од причини каде локалците се против имигранти и новодојденци а не бидејќи си Словен.
Момче во проблем се гледаат работите, за една недела канселираат не само економија туку и култура на една држава. Сум бил и го имам видено, најстрашно е што тие знаат дека во јемен америка бомбардира и убива деца за да удоволи на Саудиска Арабија за да им го задржи доларот како петровалута за да им се задржи стандардот. Сега самите они ќе бараат војна за тоа да се задржи а за Путлер и децата прајте муабет.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
@Bafra
Еве кандидат за денацификација...

Латвија го прославила денов во средата... За тие кои незнаат 16 март е ден на Литванските легионери, дел од СС дивизиите за време на втора светска војна кои правеле злостори врз Литванските и Руските Партизани во регионот ... На прославата уапсена една про-Русинка која се појавила во јакно во боите на Руското знаме и Z.




 

Kajgana Shop

На врв Bottom