Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.826
Поени од реакции
21.957
Типот што ја однесе Украина и украинскиот народ кон пропаст номиниран за Нобелова награда за мир. Колку е коефициент да ја освои, 1.05?

 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.222
Поени од реакции
12.863
Типот што ја однесе Украина и украинскиот народ кон пропаст номиниран за Нобелова награда за мир. Колку е коефициент да ја освои, 1.05?

Мислам дека и Хитлер бил номиниран
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Типот што ја однесе Украина и украинскиот народ кон пропаст номиниран за Нобелова награда за мир. Колку е коефициент да ја освои, 1.05?

president-zelenskyy-hero-meme.jpg

d2c.jpg

eys9xjjrp4k81.jpg

Не треба да се потцени моќта на западната ПР машинерија.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.784
Поени од реакции
8.882
Требаше нобелова награда да земе Едвард Бернајс.
Пропаганда (англиски: „Propaganda“) е најзначајната книга на Едвард Л. Бернајс, напишана во 1928 година. Во неа тој тврди дека научната манипулација на јавното мислење била потребна за надминување на хаосот и конфликтите во општеството. Притоа, лицата кои работат како "советници за односи со јавноста" (ПР-советници) ги карактеризира како "практичари социолози, чија надлежност е слична на онаа на индустриските инженери, главните менаџери или на советниците за инвестиции во нивните соодветни области ". Тој ја развива теоријата дека за да им помогнат на клиентите, ПР-советниците треба да ги користат и применуваат своите знаења од антропологијата, историјата, социјалната психологија и социологијата.....
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.826
Поени од реакции
21.957
Секако. НО. Се ова што го прават - максимална пропаганда, пробување и во некои случаи бркање на РФ од меѓународни организации, запленување на руски имот, цензура на се руско, замрзнување на руски резерви, русофобија/расизам невидени од ВСВ, санкции итн ќе им се удри силно од глава на Западот на долг рок бидејќи остатокот од светот (Кина, Индија, Иран, Арапските кралства, Бразил, Индонезија итн) гледа што се случува и кога сето ова и го направија на една Русија разбираат дека ниту они не се безбедни, истото ако не и полошо ги чека нив ако тераат политики кои не им се по мерак на САД.

Мислам дека ова е будење за цел свет, ова несомнено ја забрза мултиполароста, мислам дека во иднина државиве горе ќе чуваат повеќе пари и злато дома наместо по банки во западноевропски земји, ќе - те - веќе и почнаа да користат национални валути и јуан на сметка на доларот, користење на паралелни кинески финансиски установи, веројатно раѓање на блоковски трговии итн.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.283
Поени од реакции
4.407
Типот што ја однесе Украина и украинскиот народ кон пропаст номиниран за Нобелова награда за мир. Колку е коефициент да ја освои, 1.05?

Секоја сличност меѓу Зеленко и Зоќе из Муртино е намерна...дури и Нобеловата награда кога е во прашање.
Автоматски споено мислење:

Секако. НО. Се ова што го прават - максимална пропаганда, пробување и во некои случаи бркање на РФ од меѓународни организации, запленување на руски имот, цензура на се руско, замрзнување на руски резерви, русофобија/расизам невидени од ВСВ, санкции итн ќе им се удри силно од глава на Западот на долг рок бидејќи остатокот од светот (Кина, Индија, Иран, Арапските кралства, Бразил, Индонезија итн) гледа што се случува и кога сето ова и го направија на една Русија разбираат дека ниту они не се безбедни, истото ако не и полошо ги чека нив ако тераат политики кои не им се по мерак на САД.

Мислам дека ова е будење за цел свет, ова несомнено ја забрза мултиполароста, мислам дека во иднина државиве горе ќе чуваат повеќе пари и злато дома наместо по банки во западноевропски земји, ќе - те - веќе и почнаа да користат национални валути и јуан на сметка на доларот, користење на паралелни кинески финансиски установи, веројатно раѓање на блоковски трговии итн.
Јасно; рускиот упад во Укранина не треба да го гледаме „тесно„, само преку руските намери кон Украина, туку и „широко„, на меѓународно ниво‘ со сите последици кои наскоро ќе станат очигледни дури и за најзакоравените американољупци.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Секако. НО. Се ова што го прават - максимална пропаганда, пробување и во некои случаи бркање на РФ од меѓународни организации, запленување на руски имот, цензура на се руско, замрзнување на руски резерви, русофобија/расизам невидени од ВСВ, санкции итн ќе им се удри силно од глава на Западот на долг рок бидејќи остатокот од светот (Кина, Индија, Иран, Арапските кралства, Бразил, Индонезија итн) гледа што се случува и кога сето ова и го направија на една Русија разбираат дека ниту они не се безбедни, истото ако не и полошо ги чека нив ако тераат политики кои не им се по мерак на САД.

Мислам дека ова е будење за цел свет, ова несомнено ја забрза мултиполароста, мислам дека во иднина државиве горе ќе чуваат повеќе пари и злато дома наместо по банки во западноевропски земји, ќе - те - веќе и почнаа да користат национални валути и јуан на сметка на доларот, користење на паралелни кинески финансиски установи, веројатно раѓање на блоковски трговии итн.
Тоа им е и планот, сите санкции, целиот развод од западот, префрлање на јуан бил очекуван па би рекол и посакуван од источниот блок, само ги убрза а сега Европа треба да се разбуди каде припаѓа, го спроведуваат планот за Евроазија.

@teneke Пепе Ескобар пред 6 год.

Сега
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.302
Поени од реакции
9.352
Војната нема да трае вечно, а од друга страна они да можеле ќе направеле до сега еквиваленти на другиве производи, не викам дека никад нема да направат ама дали ќе прераснат во нешто светски признаено е друга приказна ќе им треба време и време. И југа на времето имала застава 101 па мерцедес си бил мерцедес.
@Black Knight ti rabotis so transport. koga kupuvas vozilo, dali novo ili polovno, verojatno gledas golem broj indikatori i recenzii
potrosuvacka, dostapnost na delovi i servis, ocekuvan zivoten vek / kilometraza.
ne e deka mercedes e podobar od reno/fiat/tojota/whoever vo site indikatori.
se znaat prednostite na sekoj brend za sekoj tip na vozila. mercedes ne bil ni vo rusija ni nigde na drugo mesto na svet
vo humanitarna misija. kapitalizam - industrija - trgovija - odgovaralo i na dvete strani.

mercedes ima X % od ruski pazar (koli, kamioni, busevi, ostalo). so toa so zaminuva (dobrovolno), go ostava toj del od pazarot
na izvolte na site drugi.
ne gledam od kade dojdoa komentarite (ne od tebe) deka rusija treba da pravi svoj mercedes.
vo rusija, mercedes im sluzi na ruskite gragjani/potrosuvaci.
vo germanija, gasprom (i ostanati) im sluzat na germanskite gragjani/potrosuvaci.

југа и застави имало затоа што такво било општеството и толкав бил стандардот поинакво уредување имала државата и други приоритети, не било исплатливо да се прават поквалитетни коли(не можела популацијата да си ги дозволи) не дека не можеле... еден Мате Римац има поквалитетни електронски возила(особено батерии) од Илон Маск а соодносот во нивните ресурси е неспоредлив..
sekoja cest na Rimac, bev koga bese dojden vo Skopje, so John Bitov bas imaa muabet i sporedba na Teslata na Bitov
sprema kolite na Rimac. nema logika na sporedba na Tesla i Rimac, toa e kako sporedba na Mercedes i Ferari.
Tesla pravi patnicki vozila (razlicni kategorii), Rimac pravi sportski/ekskluzivni, totalno razlicen produkt.
Tesla sama si gi pravi bateriite, za Rimac ne znam. ne gledam so bi bil indikator za kvalitet na baterija,
imas kapacitet i tezina toa e samo.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.826
Поени од реакции
21.957


Indian ambassador to Russia:



 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.127
Поени од реакции
8.700
Постсоцијалистичка креативност. :D Адидас ќе биде Адибас, Пума - Куна и така натака.
И Адидас и Пума прават облека од памук и полиестер. Што е тука ексклузивно? Да не нудат случајно облека од кашмир или викуња?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
И Адидас и Пума прават облека од памук и полиестер. Што е тука ексклузивно? Да не нудат случајно облека од кашмир или викуња?
Vo pravo si. Se prasuvam zosto lugje davaat 100€ za trenerki od Adidas a na pazar gi ima za 10€ bez znak ili kako Adibas.

Vo DDR lugjeto imaa gore dolu sve sto im treba od domasno proizvodstvo. Ama so dusa za Bozikj cekaa paketcinja od rodnini vo zapad polni so proizvodi od Aldi. Duri pakovkata ja cuvaa. Ko padna zidot gi batalija nivnite trabanti i go kupija siot poloven krs od zapad, polovna kola za lek nemase. Zelbata na lugjeto po proizvodi ne e za podcenuvanje koga vo prasanje se marki. So jaka i sakana marka od obicen proizvod sto vredi 10€ mozat da go prodadat za mnogu povekje. Barem vo Ruskite gradovi lugjeto gi sakaat i kupuvaat tie marki. Ne deka im se neophodni ama kako i za sve drugo, neubo ke im bide ako gi nema nekako neprijatno. Ke gledaat reklami na internet.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.283
Поени од реакции
4.407
Vo pravo si. Se prasuvam zosto lugje davaat 100€ za trenerki od Adidas a na pazar gi ima za 10€ bez znak ili kako Adibas.

Vo DDR lugjeto imaa gore dolu sve sto im treba od domasno proizvodstvo. Ama so dusa za Bozikj cekaa paketcinja od rodnini vo zapad polni so proizvodi od Aldi. Duri pakovkata ja cuvaa. Ko padna zidot gi batalija nivnite trabanti i go kupija siot poloven krs od zapad, polovna kola za lek nemase. Zelbata na lugjeto po proizvodi ne e za podcenuvanje koga vo prasanje se marki. So jaka i sakana marka od obicen proizvod sto vredi 10€ mozat da go prodadat za mnogu povekje. Barem vo Ruskite gradovi lugjeto gi sakaat i kupuvaat tie marki. Ne deka im se neophodni ama kako i za sve drugo, neubo ke im bide ako gi nema nekako neprijatno. Ke gledaat reklami na internet.
Малограѓанскиот менталитет се појавува токму со и околу брендираните производи, со ненаситната желба за поседување производ од позната и славна фирма, иако производот може да биде и непотребен или може да се помине и со производ од „безимена„ фирма...
Растот на стандардот дозовлува, овозможува и поттикнува потршувачки навики и за непотребни ама „брендирани„ нешта.

Инаку, ќе ми замерат комшиите...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Малограѓанскиот менталитет се појавува токму со и околу брендираните производи, со ненаситната желба за поседување производ од позната и славна фирма, иако производот може да биде и непотребен или може да се помине и со производ од „безимена„ фирма...
Растот на стандардот дозовлува, овозможува и поттикнува потршувачки навики и за непотребни ама „брендирани„ нешта.

Инаку, ќе ми замерат комшиите...
Toa e. Lugje so emocii. Marketingot zivee od toa da ti prodava prikazni.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.283
Поени од реакции
4.407
Toa e. Lugje so emocii. Marketingot zivee od toa da ti prodava prikazni.
Како што Сем Вакнин рече во една прилика: „Економијата е психолошка (!) категорија„.

Кога Русите го имаа најголемиот раст на стандардот пред 12-15г., порасна и нивниот апетит за купување производи од белосветски познати марки па не чуди ако чекаат на ред пред „Мекдоналдс“ иако таа фирма веќе се „спакувала„ од РФ.

Од друга страна, ограничувањата и нискиот стандард во претходниот систем (СССР) си го сторија своето, така да добро пополнетиот џеб треба да се искористи за надополнување на она кое е претходно пропуштено...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom