Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
/
@jamajka денеска е 21 ден од инвазијата. Русите по 4 дена т.е. на 28 февруари објавија дека имаат целосна контрола на украинскиот воздушниот простор.

Еве и по 3 недели немаат целосна контрола на воздушниот простор и во главно користат прецизни ракети Искандер и Калибр, затоа што му е страв да користат авијација. И таа авијација што ја користат (су-25 и су-34) во главно гаѓа со прецизни ракети од руска територија не ни влегува во воздушниот простор на Украина.

Како последица на тоа и залихата на прецизни ракети му се намали, пред една недела имаа испукано 750, сега не знам колку се, но сигурно се повеќе од 1000. Вкупната бројка што ја имаат е 4000. Така да сега русиве започнале да користат по непрецизни ракети од советско време.

За да ја обноват залихата на прецизни ракети ќе му треба време оти делови користат од запад.
Да те прашам нешто, Ако веќе збориме за оценка на оваа интервенција, ќе мора да ја споредиме со други воени интервенции на големи сили со помали, мада САД немаат таков пример да војуваат со сила попут Украина. Но ајде да пробаме. Дали НАТО имаа целосна контрола врз воздушниот простор над СРЈ, ако овие им бутнаа 50тина дронови, 50 крстеречки ракети и 2 авиони од кој едниот стелт ? И тоа пази, Србите се пазеа, немаа никаква логистика од некоја си воена сила, каква што имаат Украинците, и немаа современо оружје, какво што имаат Украинците. А башка што не успеаја да им нанесат штета на воениот потенцијал, што е пародично всушност, па кога ќе ги споредиме воените штети во опрема што ги претрпе Србија и НАТО, неможеш ни приближно баланс да најдеш со загубите на Србија наспроти тие на НАТО, мерено во долари. Загубите на НАТО беа драстично поголеми, притоа не зборам за цивилни или воени објекти, туку само за воена опрема. А со тоа интервенцијата на НАТО во Србија можеме ли да ја прогласиме на неуспешна? По твојата логика можеме... Така да муабетов ти е крајно глуп, како за деца од второ одделение. Исто како контраофанзивите на Украина што ги пишуваш секојдневно.

Што се однесува до залихата, не знаеме ниту колку имаат, ниту колку време ќе им треба да ја обноват залихата, ниту дали им зависи од западни компании или можеби од источни или можеби си набавиле доволно резервни делови за милиони паметни ракети, пред да почнат со војнава или па едноставно, не се зависини туку сами си ги произведуваат сите делови... јас искрено незнам. Едно знам, зо гол гз риби не се фаќаат. Има кај нив бајаги попаметни луѓе од мене и тебе кои му ја мислат. Нема потреба да му ја секираш за нив. Па да продолжиме со истото ниво... Гледај си Твитер и уживај пренос во живо како пропаѓа Русија и како ја освојуваат Москва. Тоа ти е чим не ја освоија цела Украина за 72 часа.

А ако сакаш да се образоваш и да видиш како се војува и како се освојува територија, можеш да побараш низ интеренет има понекој документарец, ако веќе не си по читањето.
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2019
Мислења
297
Поени од реакции
964
Оваа војна докажа дека Русија е само нуклеарна силна и ништо друго.

Во 20 години војување по Авганистан сојузниците немаат изгубено војници колку што изгубија русите во Украина за 20 дена, а опколена им е од три страни.

Рамничарски терен, со 70% од населението што живее по градови, со ретки и мали села, тоа е Украина.

Ако влегло Украина во Нато ќе било опасно за Русија, а знаеме дека на Нато не и треба Украина ако сакаат да ја поразат Русија, надмоќни се во секое поле.
Уште кога би знаел мали детали за работи што ги трескаш...
Еве како изгледаше горе-доле картата на Афганистан во текот на сите тие години кога ''Америка победуваше'', под владина контрола беа само областите околу големите градови и самите големи градови, америте за да се движат најнормално од град до до град им требаше воен конвој и авијацијска подршка.

Ако русите постапуваа ко НАТО во Афганистан, борбата за Мериупол ќе траеше толку колку време што треба да се притисне копче

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.957
Поени од реакции
35.885
Оваа војна докажа дека Русија е само нуклеарна силна и ништо друго.

Во 20 години војување по Авганистан сојузниците немаат изгубено војници колку што изгубија русите во Украина за 20 дена, а опколена им е од три страни.

Рамничарски терен, со 70% од населението што живее по градови, со ретки и мали села, тоа е Украина.

Ако влегло Украина во Нато ќе било опасно за Русија, а знаеме дека на Нато не и треба Украина ако сакаат да ја поразат Русија, надмоќни се во секое поле.
Еее дарди, и Албанците во 2001ва изгубија повеќе луѓе во војна каде нас ни беше забрането да пукаме, отколку други народи во војни каде биле бомбардирани. Што мислиш дека тоа кажува за вашата спремност?
И тоа пази војувавте со земја која немаше нуклеарно оружје, тотално опљачкана после транзицијата, со корумпирани политичари, и имаше забрана да пука врз вас. Чичовците Солања и Робертсон ве пазеа од брдата како си играте со каљашите, а ги караа големите батковци да не ве малтретираат многу, а кога стануваше малку пожустро и ве извлекуваа со автобуси и хеликоптери.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Мислам дека почнува да се вжештува работата... Американциве ги фаќа лудило. Се подгрева атмосфера за војна со Русија и тоа на највисоко политичко ниво и што е најтажно имаат концензус републиканците со демократите. Ако стварно овие дебили на чело со Бајден ја водат Америка, тешко нас.

Па уште оваа му вика, ако ја стиснеме Русија највеќе што можеме, тогаш Путин ќе свати кој е главен и нема да употреби нуклеарки... па за кој кур му се нуклеарките, ако не за таа ситуација. Боже господе по кој критериуми ги предлагаат партиите овие луѓе. Кој воопшто ги предложува? Не се ни просечни. Глупи се, и тоа не малку, премногу.

 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Мислам дека почнува да се вжештува работата... Американциве ги фаќа лудило. Се подгрева атмосфера за војна со Русија и тоа на највисоко политичко ниво и што е најтажно имаат концензус републиканците со демократите. Ако стварно овие дебили на чело со Бајден ја водат Америка, тешко нас.

Па уште оваа му вика, ако ја стиснеме Русија највеќе што можеме, тогаш Путин ќе свати кој е главен и нема да употреби нуклеарки... па за кој кур му се нуклеарките, ако не за таа ситуација. Боже господе по кој критериуми ги предлагаат партиите овие луѓе. Кој воопшто ги предложува? Не се ни просечни. Глупи се, и тоа не малку, премногу.

Можеби сакаат да ја подигнат тензијата на најјако за да скроз хипнотизираат население, тактиката во пандемијата пуштена x20 а можеби е и фрустрација но не мислам дека нивните лидери во позадина се толку плитко емотивни, им треба криза, недостаток на храна и тн. која сами ја креираат па на така емотивно тригерната популација сега пуна и со омраза лесно ги убедат дека Путин е крив за се. Што е по еџи ситуацијата толку подобро.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
и денес 17 март укронацистите на чело со НАТО продолжуваат со пропагандата а руските сили продолжуваат со ослободување на Украина и Украинците!

по одлуката на Јое Алцхајмер неселективно да ги снабдува завојуваните страни во Украина, силите на ДНР и ЛНР одлучија да ги едуцират своите сили за употреба на оваа оружје од западно производство

во текот на ноќта е извршено селективно ракетирање на воени цели (инфраструктура) во Киев

Руските сили започнаа со активности за дополнително обезбедување на контролата на воздушниот простор и ги вклучија во употреба средства како:
Су-30СМ, Су-34, Су-35С, Су-57(?), Су-25СМ/СМ3, Ту-95/Ту-160 (Р.х-101)

Во реонот на Николаев имало обид на противофанзива на укронацистите со цел да се отфрлат руските сили, при што е сопрена противофанзивата и се уништени 12-15 оклопни борбени средства, а од строј се исфрени од 80-120 војници.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Belorusija e vekje vmesana koga od tamu vlagaat Ruski trupi. Tuku Lukashenko i onaka nema sto da kaze koga e marionetski lider zavisen od Putin. Valjda primer kako Putin ja zamisluva idnata vlada vo Ukraina.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
ДНТ месност Троицки

Мариопул е ослободен на 90%, кој избегал избегал другите побегнале во индустриска зона, некаква железара, дебели ѕидови, па затоа има и дебели бомби.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.873
Belorusija e vekje vmesana koga od tamu vlagaat Ruski trupi. Tuku Lukashenko i onaka nema sto da kaze koga e marionetski lider zavisen od Putin. Valjda primer kako Putin ja zamisluva idnata vlada vo Ukraina.
Znaci tehnicki i nie sme vmesani vo bombardiranjeto na SRJ posto niz nas vozdusen prostor letaa avionite.
Sigurno son ne ti idi na vecer od griza na sovesta deka nie sme napadnale suverena drzava, nicim izazvani. Ni objava na vojna ne im vracivme, nalet drugoto.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Ако го заземале Чухуив ондак тоа е сериозна работа во однос на опколувањето на Харков и пресекување на источната украинска армија.

Би почекал потврда за тоа зашто Украинците солидно беа утврдени во тој град баш поради таа стратешка цел.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Znaci tehnicki i nie sme vmesani vo bombardiranjeto na SRJ posto niz nas vozdusen prostor letaa avionite.
Sigurno son ne ti idi na vecer od griza na sovesta deka nie sme napadnale suverena drzava, nicim izazvani. Ni objava na vojna ne im vracivme, nalet drugoto.
Se nataziv. Tuku aj sto ne mozeme da sprecime da vrvat niz nas vozdusen prostor muabetot mi bese deka ke se navlece Belorusija vo vojnata. A sto ako Ukraina pusti raketi na Ruski tenkovi vo Belorusija koi se spremeni da gi napadnat? Taka da, Belorusija e vekje pasiven del od vojnata iako na Lukashenko valjda ne mu e lagodno ama pa nema izbor. Za jajca e faten od Putin.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.330
Ако го заземале Чухуив ондак тоа е сериозна работа во однос на опколувањето на Харков и пресекување на источната украинска армија.

Би почекал потврда за тоа зашто Украинците солидно беа утврдени во тој град баш поради таа стратешка цел.
Уште вчера го зазедоа градчево. А и имаше колона тенкови од другата страна на Харков, не се сеќавам на местото. Нареден град што ќе го опколат изгледа ќе биде тој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom