Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.330
Штом американциве продолжуваат да ги товаат со оружје, нешто ми вика дека ќе биде долга војна. Нив не им е целта за Украина него воено да ја истрошат Русија. И најверојатно кога ќе заврши војната, Украина ќе изгледа како површината на месечината.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.351
Поени од реакции
31.239


US MAY SUPPLY UKRAINIAN FORCES WITH MINIATURE KAMIKAZE DRONES

US May Supply Ukrainian Forces With Miniature Kamikaze Drones



The Biden administration is considering providing Ukraine with US-made AeroVironment Switchblade miniature-sized loitering munitions, two congressional officials briefed on the matter told NBC News on March16.


The officials told the outlet that the White House is currently considering supplying Ukraine with Switchblades, as part of a new package of military aid. However, they noted that no decisions on the matter have been made, yet.

There are two available variants of the loitering munition, the Switchblade 300 and the 600. The 300 was designed to target personnel and unarmored vehicles. It has a range of 10 kilometers and an endurance of 10 minutes. The larger 600 was designed to destroy armored vehicles, like battle tanks. This version has a range of 80 kilometers and an endurance of up to 20 minutes.

Both the Switchblade 300 and 600 are equipped with optical guidance systems. The miniature kamikaze drones can be programmed to automatically strike targets, and can loiter around their targets until the time is right to strike.
The US have been stepping up its military support for the Kiev government since the beginning of the Russian special military operation in Ukraine on February 24.

The Switchblade system is known to be in service with the US Special Operations Command. Last year, the UK also invested in the system.
US special operation forces used Switchblade 300 loitering munitions extensively in Syria, not only against ISIS but also against government force.

The Syrians hunted down these munitions with shot guns and hand-held jamming systems. They were even able to capture many of them in an excellent condition using just fine nets. Some of the captured Switchblade munitions were handed over to the Russian military.





The US will likely end up supplying Ukraine with Switchblade loitering munitions. The system poses a real threat. Nevertheless, the Russian military will likely use the tactics we saw in Syria to neutralize this threat.
Автоматски споено мислење:



IMPETUS OF MOP-UP IN MARIUPOL INCREASED DRAMATICALLY

DPR units are advancing rapidly deep into the city, cutting through the enemy. The defences of the AFU and nationalist units are disorganised and overall leadership is lost. AFU units are forced to retreat, reducing their line of defence. There are reports of heavy losses on the part of the AFU. There is a lot of abandoned military equipment, weapons and ammunition. The advancing DPR units are also suffering losses.
Impetus Of Mop-up In Mariupol Increased Dramatically

Russian Black Sea Fleet ships are supporting the operation to take Mariupol with fire.
Local residents help the DPR forces by pointing out locations and firing positions of the Ukrainian Armed Forces.

In all likelihood, the fighting for Mariupol will last no more than two days. After that, a large-scale operation is expected to encircle the Ukrainian eastern front in Donbass. An additional contingent of the Russian Defence Ministry is being sent from Russia for this purpose. There are reports of a massive movement of military equipment in central Russia.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Интересна работа што се случува, а доста од нашиве гледам паѓаат на тоа, па уште и постираат на форумов. Тоа се ноќните замислени контраофанзиви на Украинците. Вчера вечер имаше една накај Керсон, кај што Украинците само што не го зазеле Керсон, а едната е западно од Киев, кај што Украинците ги одбиле Русите 50 километри назад. Најинтересно од све е што кога ќе се раздени све во најмала рака е исто.

Моментално единствено што се прави копнено е Мариопол и југоисточниот фронт, кој е дефинитивно пробиен на неколку места, друго е све периодично бомбардирање.

Мислам дека единствено нешто што им е вон зацртаното и планираното на Русите е Мариопол. Но исто мислам дека Русите не играат на време воопшто. Не им е важно времето. За да го убрзаат освојувањето мораа да стават најмалку уште 200К војска, ама тоа ќе ги кошташе многу повеќе. А и да сакаа да го направат, ќе го направеа. Затоа викам дека нема никаква улога времето. Украина реално кажано, не може да се регрупира. Како поминува времето, се повеќе паѓа моралот кај Украинците. Неможат вечно да ги лажат дека Русите губат... поготово не кога се соочени со секојдневни бомбардирања.

Русија си гази полека и сигурно.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
за сега признаваат тројца, ајде ќе видиме утре колку ќе бидат

U napadu na Ukrajinsku bazu poginulo najmanje trojica britanskih specijalaca
Veliki broj britanskih veterana za dlaku je izbjegao smrt u napadu, iako su trojica Britanaca, bivši specijalci, ipak poginuli kako javlja Daily mail.
...
Rekao je: “Da je pala sto metara bliže gledali biste stotine zapadnih žrtava.“
...
No, izvor je rekao da je napad bio udarac za legiju jer su deseci dobrovoljaca kasnije pobjegli iz baze.
Rekao je: “Mislim da su bili šokirani kada su shvatili o čemu se zapravo radi. Jer lako je samo govoriti.”
No, izvor je danas za The Mirror rekao: ‘Unutar mjesta je bilo mnogo više ubijenih nego što se tvrdilo, a tijela se još uvijek nalaze.

 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Тик так Мариупол, денес 30 000 луѓе го напуштиле градот. Малце фали за да биде цел ослободен.

Малце офтопик, ама ПЕСНИШТЕ :ljubove: вчера ја најдов, 500 пати ја слушав досега :D
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.782
Поени од реакции
24.071

Вака ли се брани демократијата? Вака ли се брани Косово?

Не сум баш 100% сигурен, ама мислам дека типов не го дели твоето мислење за состојбата на теренот.
Ахахаххах колку трагично глупа појава. Офчаров да не мислеше дека ќе иде да коле жени и старци каури на Косово и северна Северна Македонија ?! :pos:
Одма виде дека русиве дробат све пред себе и никакви натовски олеснувачи не планираат да ги смират и одма прпа.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Ако ги изземеме канализацијата како CNN, BBC, реалната слика стои вака.
За две недели пола Украина освоена и тоа во втора брзина. Иако така не делува, има доста брзо воено напредување. Поентата е да се заобиколат три делови.
1. Делот на исток од Запорожје до Харков, има скоро 50.000 украонска војска, тотално ќе се заобиколи.
2. После најверојатно е отсекување на Одеса. Морето на југ е под тотална контрола на Русите, сега се спрема северниот дел.
3. Тотална опсада на Киев. Житомир и Бела Црква треба да паднат, а најверојатно нема да се влегува во Киев, само ќе се држи отсечен од ресурси за сами да се предадат и потпишат капитулација.
И уште едно, за прв пат се мават западните делови и конвоите за воена помош од запад.

1647466347317.png
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Кажаа вчера дека имало ракетни напади кон Белорусија од Украинска територија. И како што кажаа пресретнати се ракетите. Оваа што ја цитирале е шарена, не е релевантент извор. Гарант ако имаше нешто повеќе ќе се пишуваше за тоа.


Едит:
Еве сега прочитав. Вежби имала артилеријата во Белорусија, ништо чудно да планираат набргу влез од таму.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.747
Поени од реакции
21.781
Ситуацијата во Изјум.


Автоматски споено мислење:

"We do not abandon our own: Ukraine exchanged 9 captured Russian soldiers for the former mayor of Melitopol, a longtime and active accomplice of local Nazis, Ivan Fedorov."

 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
Нацистиве никако не си ја научија лекцијата од ww2!
...и не! Не мислам на злоделата ;)

Туку мислам да не се тетовираат како СС :D
Има како плевел да ги требат!

П.С.не дека русите немаат дата-база за нив, кој се, што се, кој кај се сликал, постирал..
Ја се кладам дека имаат апликација за фејс-рекогнишн што може и на најумрениот телефон да работи...(за тие што тука се плашат дека може меѓу жените и децата да избегаат! ...no worries ;))

П.П.С. а не мора да потсетувам кој беа правилата за заробени ес-ес-овци :angel:
Изгласаа во Русија денеска се враќа Death sentence , иако можеби требаше да почекаат 10 ина ден my opinion
Автоматски споено мислење:

Тик так Мариупол, денес 30 000 луѓе го напуштиле градот. Малце фали за да биде цел ослободен.

Малце офтопик, ама ПЕСНИШТЕ :ljubove: вчера ја најдов, 500 пати ја слушав досега :D
Гиви, Моторола, Сомали, Спарта.........
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
@jamajka денеска е 21 ден од инвазијата. Русите по 4 дена т.е. на 28 февруари објавија дека имаат целосна контрола на украинскиот воздушниот простор.

Еве и по 3 недели немаат целосна контрола на воздушниот простор и во главно користат прецизни ракети Искандер и Калибр, затоа што му е страв да користат авијација. И таа авијација што ја користат (су-25 и су-34) во главно гаѓа со прецизни ракети од руска територија не ни влегува во воздушниот простор на Украина.

Како последица на тоа и залихата на прецизни ракети му се намали, пред една недела имаа испукано 750, сега не знам колку се, но сигурно се повеќе од 1000. Вкупната бројка што ја имаат е 4000. Така да сега русиве започнале да користат по непрецизни ракети од советско време.

За да ја обноват залихата на прецизни ракети ќе му треба време оти делови користат од запад.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.512
Поени од реакции
23.000
Ахахаххах колку трагично глупа појава. Офчаров да не мислеше дека ќе иде да коле жени и старци каури на Косово и северна Северна Македонија ?! :pos:
Одма виде дека русиве дробат све пред себе и никакви натовски олеснувачи не планираат да ги смират и одма прпа.
mene samo mi e krivo za tie 40 nevini devojki sto ke mora da go pocekaat ovoj... aj ako ne moze rusi, elekot i u brisel sekako e na prava lokacija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom