Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
grcija ima i pruga i ramnici i more i poevtina rabotna raka. isto i meksiko.

e sega jebi ga nemaat germanci nego mrzlivi grci i meksikanci za rabotnici...
Од каде закључокот дека се мрзи?Најбитно е кој ја води државата ,менталитетот на политичарите.На пример Шведска и Финска решија да не влегуваат во НАТО во моментов поради серијозноста на ситуацијата.Од друга страна го имаш кловнот од Киев кој се курчеше до последен момент со држава која има најголем нуклеарен потенцијал.Значи и тој и тие околу него место да размислет шо е најдобро за Украина решија да одат до крај.А свесни се дека на крајот ќе мора да седнат на преговарачка маса и да се одкажат од членството од НАТО.Па зошто тогаш целово ова страдање и лудило?Не за џабе рекле дека од главата смрди рибата.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.879
Поени од реакции
23.766
Grcija e isto baagi planinska zemja, ramnici na prsti se brojat I e daleku od jadroto na evropa .
abe zborime za pogon, edna fabrika na tesla... ne zaebavaj moze bez problem da se najde mesto, vsusnost grcite i lobiraa kaj mask za fabrika u atina...

sfati deka juznite narodi sekade se siromasni zatoa sto od boga se im e dadeno pa se u princip mrzlivi i nekreativni.

ukraina ne e tolku juzna zemja ama u sporedba so baltickite pa i rusija e... edonstavno vajbot vo kiev e poslicen so toj u skopje nego u riga. oni go mantraat celo vreme istoto, rusi losi, nato eu ke ne spasat.... u meguvreme politicarite ja pljackaat drzavata i sve e unisteno....

pazi, 30 godini si ja rasprodavaat voenata tehnika sto ja nasledile iako znaea deka moze da im zatreba... ete do tolku se korumpirani. daleku, mnogu mnogu daleku se oni od eu i zapadna blagosostojba... toa jas go znam, go znaes i ti i svabite ama nikoj ne im go kazuva u faca i gi ostava da ginat ko gulabi... zatoa sum protiv zapadot vo konflikotot. zal mi e za ukraina, ne opravduvam nasilstvo, samo sum realen. vojnava ke zavrsi koga na ukraina ke i se kaze da kapitulira ili do posledna budala sto ke e spremna da gine i zrtvuva civili so nea...

zapadot mozese da zastane zad ukr i pocne 3ta svetska... u takva situacija ke bev so niv posto normalno aus ke bese so niv isto ali zapadot ispadna jak samo na zborovi, se povlece... sto e ok i pravilno ama mora i na ukraina da i se kaze toa i da pregovra posto nema sansi da ja dobie vojnava...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.879
Поени од реакции
23.766
Од каде закључокот дека се мрзи?Најбитно е кој ја води државата ,менталитетот на политичарите.На пример Шведска и Финска решија да не влегуваат во НАТО во моментов поради серијозноста на ситуацијата.Од друга страна го имаш кловнот од Киев кој се курчеше до последен момент со држава која има најголем нуклеарен потенцијал.Значи и тој и тие околу него место да размислет шо е најдобро за Украина решија да одат до крај.А свесни се дека на крајот ќе мора да седнат на преговарачка маса и да се одкажат од членството од НАТО.Па зошто тогаш целово ова страдање и лудило?Не за џабе рекле дека од главата смрди рибата.

sum ziveel i tamu i tamu pa zaklucokot go vlecam vrz baza na iskustvo. vo mkd, gr, phils, indo sekogas e isto sranje... servis 0, kreativnost 0, ako vrabotis nekoj mora na glava da mu stois, administracija 0 itn.... 90% od narodot tamu ima zamislena cifra so koja si e ok, primer 1000e u mkd i ako gi zima tie pari kur go boli za poveke...

severnjacite me se bas takvi seedno dali zborime za germanci, britanci, kinezi ili severna amerika...

sekako ima poedniceni isklucoci ali zborime u globala za nacii ovde

ima i eden interesen moment koga juznjak ke se preseli na sever ama toa e druga tema
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.915
Поени од реакции
18.632
Ne e samo do geografijata. Moze da pomogne i odmogne ama primer od Skopje do Solun poblisku e nego od Stuttgart do Rotterdam/Hamburg/Bremen. Ne e toa argument. Problemot lezi mnogu dlaboko i ne moze preku nokj da se resi, vsusnost treba generacii. Makedonija kako drzava nalikuva na failed state. Nema ni eden segment sto raboti kako treba. Ni pravniot sistem, ni ekonomijata, obrazovanieto, korupcija, socijalen sistem, zdravstvoto, sve e na uzasno nivo. Za ovie raboti geografijata ne e bitna. Treba eden restart kako drzava i opstestvena cistka na tie sto trieset godini palat i gasat vo drzavata. Kano e vo pravo koga vika pristapot e pogresen. Sive decenii unazad bese prvo da vlezeme vo EU i NATO pa ke se opravime a treba obratno.
Сите знаеме на форуми да кажеме што треба да се направи. Проблемот е што се не се родил способен/способни кои барем ќе се занимаваат со рестартот, дури и не мора да го спроведат целосно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.023
Ne e samo do geografijata. Moze da pomogne i odmogne ama primer od Skopje do Solun poblisku e nego od Stuttgart do Rotterdam/Hamburg/Bremen. Ne e toa argument. Problemot lezi mnogu dlaboko i ne moze preku nokj da se resi, vsusnost treba generacii. Makedonija kako drzava nalikuva na failed state. Nema ni eden segment sto raboti kako treba. Ni pravniot sistem, ni ekonomijata, obrazovanieto, korupcija, socijalen sistem, zdravstvoto, sve e na uzasno nivo. Za ovie raboti geografijata ne e bitna. Treba eden restart kako drzava i opstestvena cistka na tie sto trieset godini palat i gasat vo drzavata. Kano e vo pravo koga vika pristapot e pogresen. Sive decenii unazad bese prvo da vlezeme vo EU i NATO pa ke se opravime a treba obratno.
Не ти е чудно што сите држави окулу нас ги имаат истите проблеми? Значи од чиста шанса, како не се најде некој луксембург на балканот, или некоја македонија во западна европа?
Илузија е дека нешто тука од нас зависи. Цел регион е поебан - а ние за тоа сме најмалце криви.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.727
Поени од реакции
22.519
Русиве ќе им наплатат со камата сеа за ова во Донецк.
Отворив набрзинка BBC, CNN и уште некои про-НАТО медиуми, ниту еден збор за ова во Донецк.
Ццццц, каква медиумска војна се води не ми се верува.
CNN и BBC со слики од Киев и Мариупол. Не оправдувам ниту една страна за напаѓање цивили, ама медиумите мора да се објективни во вакви ситуации и целосно да пренесуваат што се случува на двете страни.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.603
Поени од реакции
36.555
Отворив набрзинка BBC, CNN и уште некои про-НАТО медиуми, ниту еден збор за ова во Донецк.
Ццццц, каква медиумска војна се води не ми се верува.
CNN и BBC со слики од Киев и Мариупол. Не оправдувам ниту една страна за напаѓање цивили, ама медиумите мора да се објективни во вакви ситуации и целосно да пренесуваат што се случува на двете страни.
Пробај на Гугл да најдеш информации за ова. Пишуваш Donetsk Ukraine bomb killed civilians. Ти фрла три страни вести за убиени цивили во Мариупол и Источна Украина од страна на Русите.

Како тргнала работава ќе живееме во две различни реалности.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.879
Поени од реакции
23.766
Не ти е чудно што сите држави окулу нас ги имаат истите проблеми? Значи од чиста шанса, како не се најде некој луксембург на балканот, или некоја македонија во западна европа?
Илузија е дека нешто тука од нас зависи. Цел регион е поебан - а ние за тоа сме најмалце криви.
a so koj si ti poslicen so grk, bugar ili slovenec? cel region e sjeban zasto site narodi u toj region se sjebani...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.557
Поени од реакции
12.466
Отворив набрзинка BBC, CNN и уште некои про-НАТО медиуми, ниту еден збор за ова во Донецк.
Ццццц, каква медиумска војна се води не ми се верува.
CNN и BBC со слики од Киев и Мариупол. Не оправдувам ниту една страна за напаѓање цивили, ама медиумите мора да се објективни во вакви ситуации и целосно да пренесуваат што се случува на двете страни.
Треба русиве да им ги испратат видеава со назнака “Злосторствата на Руската Армија на Доњецк” како што се изгубени едиторите верувам дека ќе го пласираат одма во етер.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
935
Поени од реакции
3.654
Отворив набрзинка BBC, CNN и уште некои про-НАТО медиуми, ниту еден збор за ова во Донецк.
Ццццц, каква медиумска војна се води не ми се верува.
CNN и BBC со слики од Киев и Мариупол. Не оправдувам ниту една страна за напаѓање цивили, ама медиумите мора да се објективни во вакви ситуации и целосно да пренесуваат што се случува на двете страни.
Зашто не ти се верува? Па тие јавно се изјаснија дека ќе цензурат руски медиуми и ќе водат антируска пропаганда.
Живееме во светот на лагите.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.355
Поени од реакции
6.938
Отворив набрзинка BBC, CNN и уште некои про-НАТО медиуми, ниту еден збор за ова во Донецк.
Ццццц, каква медиумска војна се води не ми се верува.
CNN и BBC со слики од Киев и Мариупол. Не оправдувам ниту една страна за напаѓање цивили, ама медиумите мора да се објективни во вакви ситуации и целосно да пренесуваат што се случува на двете страни.
Не треба да те чуди. Оваа слика денес од Доњецк, е реалност веќе 8 години. Ја верувам дека скоро никој од членовите што пишуваат на темава не ни виделе ваква вест во медиумите, ниту знаеле дека се дешава, цели 8 години. Ќе побарам после и ќе ставам слики во спојлер од предходни години.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.727
Поени од реакции
22.519
Пробај на Гугл да најдеш информации за ова. Пишуваш Donetsk Ukraine bomb killed civilians. Ти фрла три страни вести за убиени цивили во Мариупол и Источна Украина од страна на Русите.

Како тргнала работава ќе живееме во две различни реалности.
Пробав. Пребарував donetsk cluster bomb со филтер вести од последниот час, само една страна отвара од кои два артикли се линкови од YouTube. Една вест од Твитер и некој грчки сајт. Цццц. Срамота е ова. Од сам почеток приметив што каква медиумска војна се случува и ме нервира што западните медиуми, иако кур ги боли за Украина, не престануваат да ги оцрнат русите. Русите не се цвеќе за мирисање, ама ова е веќе многу забегана работа. Сакам да кажам ова не е медиумска војна за подршка на Украина, туку медиумска војна за уништување на Русија.
 
J

joli1

Гостин
Отворив набрзинка BBC, CNN и уште некои про-НАТО медиуми, ниту еден збор за ова во Донецк.
Ццццц, каква медиумска војна се води не ми се верува.
CNN и BBC со слики од Киев и Мариупол. Не оправдувам ниту една страна за напаѓање цивили, ама медиумите мора да се објективни во вакви ситуации и целосно да пренесуваат што се случува на двете страни.
>BBC
>CNN
>објективност

Избери едно.

Битно цел ден слушаме како Мекдоналдс ќе ги затворел продавниците низ Русија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom