Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Избркали ме? Три години ме трпели да се научам? Не аустралианецо во грешка си. Секоjа година ми е нуден контракт со подобри услови. Си преценив дека ке се доjде некогаш до тоа денешново и не сум сгрешил.
abe ajde... te izbrkale so se partali... trrba lud da si da ja odberes bugarija pred moskva. toa e ko pehcevo pred vegas.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
abe ajde... te izbrkale so se partali... trrba lud da si da ja odberes bugarija pred moskva. toa e ko pehcevo pred vegas.
Тука си во право таа е разликата. Но има и други критериуми освен платата. Русиjа е земjа каде човечката судба и живот чинат нула ако државната машинериjа така преценила. Не мора да ми веруваш секако може да пробаш сам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Тука си во право таа е разликата. Но има и други критериуми освен платата. Русиjа е земjа каде човечката судба и живот чинат нула ако државната машинериjа така преценила. Не мора да ми веруваш секако може да пробаш сам.
ne ti veruvam ic zatoa sto u sekoe vreme mozes da kidnes ako sakas... si mozel da ostanes do pred mesec dena itn...

ako si profesionalec i ides kaj sto se parite ko sto se prikazuvas, neli 3 god si bil u moskva togas tesko deka tek taka ke se otkazes i vratis na 5 skali podole. jas sum go pravel toa ama pak ete sum vo AUS ne e nekoj pad od ona sto sum go imal na drugi mesta.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
По ова траса има стотици километри во Сибир без асфалт.Не сум кажал дека немат капацитет да ги направат. Економски е неисплатливо.
Нe намирам и дел од трасата без асфалт.
Да, неисплатливо е, климатот е ужасен и руши асфалтот, но патот постои.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
ne ti veruvam ic zatoa sto u sekoe vreme mozes da kidnes ako sakas... si mozel da ostanes do pred mesec dena itn...

ako si profesionalec i ides kaj sto se parite ko sto se prikazuvas, neli 3 god si bil u moskva togas tesko deka tek taka ke se otkazes i vratis na 5 skali podole. jas sum go pravel toa ama pak ete sum vo AUS ne e nekoj pad od ona sto sum go imal na drugi mesta.
Веруваj во што си сакаш. Нити ме знаеш каj сум во моментов нити што сработувам и колко добивам. Безбедноста е поважна од профитот. Да знаеш какви пари имам нудено да одам за месец во Јемен ама ке ти го остапам тебе.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Веруваj во што си сакаш. Нити ме знаеш каj сум во моментов нити што сработувам и колко добивам. Безбедноста е поважна од профитот. Да знаеш какви пари имам нудено да одам за месец во Јемен ама ке ти го остапам тебе.
aj so te brkale so partali od rusija ama i picka si bil... ahhhh da bugar bese ti... ok
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.424
Поени од реакции
29.954
Пред 15-тина минути ме разбуди хеликоптер со низок прелет над Карпош и продолжи накај запад-северозапад. Некој сериозно е ретардиран, не знам што си мислат дека ќе направат луѓето освен да се стрчаат да читаат вести да не се десило нешто... Ширење тензии.


едит:
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.424
Поени од реакции
29.954

Порака до испраќачите на оружје.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201

Порошенко за лугето во Донецк и Луганск (2014):

"Ние ќе имаме работа, тие нема да имаат ... нашите деца ќе одат на училиште и градинка, нивните деца ќе останат во занданите. Затоа што тие не можат ништо!"
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.424
Поени од реакции
29.954
Тоа 100% ако не најдат замена, а незнам како ќе најдат до тогаш, барем по приближна цена.
Па ете една поента на војнава... Цената на гасот ако продолжи вака да скока, ќе дојде времето кога течен LNG од САД ќе има конкурентна цена со рускиот гас.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.881
Поени од реакции
4.680
Нека застане во редот, имаше еден коментар дека Молдавија треба да ја искористи шансата и да ја нападне Транснистрија, друг дека Финска ќе ја уништи Русија, трет дека Србија е членка на нато. Ова онака само што ми текнуваат, гарант има и други. Голема конкуренција.
доказ дека употреба на опијати остава трајни последици!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom