Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.674
Поени од реакции
21.630
Вчера имало видеа од нови единици што се спуштаат од Гомел накај Киев. После излезе информација дека таа единица е всушност 76та дивизија од VDV (воздушно десантна војска) или како што ја опишуваат луѓето што се разбираат од руска војска, како “crème de la crème” најелитната единица од руската армија.

Му се спремаат за влагање во Киев со најдоброто што имаат.
Не знам што би промениле VDV кога немаат некое јако наоружување, нивното време помина, а тоа беше планот да се освои Гостомел кој пропадна уште на самиот почеток. Праќање диверзанти и SOF во Киев кој е како тврдина напраен е самоубиство.
Наводно првите единици што влегле во Украина биле втора класа на војска чија цел била да ги истрошат Украинците а сега влегуваат првата класа чија цел е да ја заврши работата.

Муабет по нет, може е вистина може не.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.232
Поени од реакции
39.982
Наводно првите единици што влегле во Украина биле втора класа на војска чија цел била да ги истрошат Украинците а сега влегуваат првата класа чијацел е да ја заврши работата.

Муабет по нет, може е вистина може не.
И супермени нека бидат, без оклоп не можеш да разбиеш тврдина. Искрено жал ми беше да ги гледам тие диверзанти кои влегуваа во градот само да бидат убиени.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.885
Поени од реакции
8.714
Ova ke ispadne Interesno :)
Navodno se raboti za Ukrainsko bespilotno izviduvacko letalo.

Ama, sto I da e, Interesnoto e - kako voopsto, bilo kakov letacki object (sto ako bilo raketa?) uspeva da doleta I padne vo glaven grad na Nato drzava, bez nikakov sistem da reagira I izvesti?
Оператор на беспилотната е Јуре од Загреб, доброволец во Украинската војска но страшно е љубоморен па да си ја провери жената да не шврља случајно.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.668
Колку мислите дека украинциве ќе се држат у Киев? Ја викам 3 дена макс.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.885
Поени од реакции
8.714
Роден е во Далмација ама ж
Колку мислите дека украинциве ќе се држат у Киев? Ја викам 3 дена макс.
Месец - два минимум.

Прашање е дали ќе падне Киев.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Ми изгледа на топовско месо.

Само реципроцитет на тоа што го прави западот. Цел живот се во војна овие, поискусни не може да бидат, може и те како да придонесат за полесно да пробијат Русите.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.327
Поени од реакции
6.850
Колку мислите дека украинциве ќе се држат у Киев? Ја викам 3 дена макс.
Зависи каков ќе им биде пристапот. Ако пуштат војска и оклопни возила, да заземаат зграда по зграда, ќе испогинат тон руски војници, ако применат америчка тактика, па прво ги избомбардираат и ги направат пепел, не би требало многу. Ама се мислам првава опција ќе ја одберат и ќе се поебат, иако за разлика од Мариупол и Харков каде има голем број руско малцинство, во Киев нема колку што знам голем број руси, а и веќе се евакуирани повеќето, така да таму може и ќе им се истурат за воздржувањето ваму.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Наводно првите единици што влегле во Украина биле втора класа на војска чија цел била да ги истрошат Украинците а сега влегуваат првата класа чија цел е да ја заврши работата.

Муабет по нет, може е вистина може не.
Би влегла прва класа пешадиска војска во град во кој што секој цивил е вооружан и војската што го брани градот е барем 5 пати поспремна за одбрана отколку пред 2 недели??? :cautious:
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Би влегла прва класа пешадиска војска во град во кој што секој цивил е вооружан и војската што го брани градот е барем 5 пати поспремна за одбрана отколку пред 2 недели??? :cautious:
Не постои вооружан цивил за време на војна.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.705
Поени од реакции
8.703
Би влегла прва класа пешадиска војска во град во кој што секој цивил е вооружан и војската што го брани градот е барем 5 пати поспремна за одбрана отколку пред 2 недели??? :cautious:
Спремни се за гинење, како што ги учи западнава пропаганда.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.668
И без западњациве, украинците се без мозок. Ќе ги потепаат низ Киев, едно воено, второ со залихи ќе го секнат цел град да неможе ништо да влезе. Затоа мислам дека брза ќе биде опсадата на Киев.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.886
Поени од реакции
35.718
Не постои вооружан цивил за време на војна.
Ова по автоматизам ги прави работите полесни, и теренот попрактичен за бомбардирање :D
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Спремни се за гинење, како што ги учи западнава пропаганда.
Леле човече, ако ние како Македонци сме решени при војна сите да избегаме и одма да се предадеме - очигледно има некои што не размислуваат така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom