Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Е ова е веќе загрижувачко:

Автоматски споено мислење:

KFC затвориле во Русија 1000 ресторани. не 1-2, 10-20, туку 1000... Дали знаете колкав профит е тоа за една компанија?

Сите тие затворени fast food fаncy ресторани западни продавници на облека, разни луксузи и чуда... Све се тоа правосмукалки на Руски пари. Сега Русите ќе мораат да купуваат домашни производи. Обично за да се заштити домашното производство секоја една (нормална) држава воведува царини и субвенционира домашно производство. Доколку една држава реши да затвори пазар за некоја странска компанија, тоа се смета за трговска војна. WTF која услуга на Русите.

Neshto okolu Mc Donald's KFC. Pizzi...Mici...
Toa se franchisi...Plakjas poveke stotici iljadi dolari i otvarash restoran, dobivash pravo da go koristis nivnoto ime i nachinot na podgotovka na hrana so, nekoi mali "shtimanja" za lokalnoto naselenie/kultura/kujna...
Gazda mozhe da bide sekoj gragjanin so dovolno pari i biznis custvo vo sluchajot Rusin.
Potpishuvash "contract" kompliciran i obemen kako "Vojna i Mir i terash rabota. Si plakjash kirija, rabotnici, odrzhuvanje, loyalty fees, advertising i.t.n.
E sega vo contracot lezhi zajakot. Vo vakvi situacii prashanje e koj gubi ili koj dobiva ...mozhebi ima i nekoja klauzula koja veli deka za vreme na vojna ili sankcii Coca cola, KFC, ili Mc Donald ke mora da gi otkupi dogovorite i ke platat debelo, a sopstvenicite na restoranite ke si gi krstat "Russian Mc Donalds", "Russian KFC" i da ne redam i ke se pojavi nekoja rusk franchise .

Kako i da, e mi se chini deka ovie gluposti se bezmisleni, duri i komichni sankcii ideka se ochajni potezi na zapadnata elita, koja vo posledno vreme "canceluva" shto ke stigne kogo mozhe.Demek Lugjeto ke gladuvaat ako nema KFC, Mc Donalds ili Coca Cola.
I ja koristam prilikata da komentiram na stratUs deka se sprema glad. Nikogash vo Makedonija nemalo glad a nitu ke ima. Ke si zemes edno parcelche ili ke si zemesh nekoe nivche od dedo ti, pa sam ke si obezbedish hrana ...piperche, kromitche, grvche, prase .....Gospod ja podaril Makedonija so uslovi za smoishrana do nemaj kade.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ја гледам оваа снимката со Славјанка и Јовано, Јованке и се чувствувам како да сум упаднал во некој паралелен свет. Има нешто надреалистичко во целата сцена. Дебелата како шета помеѓу англиските војници кои во еден момент од историјата држеа 1/4 од целата светска територија под контрола, тие и прават чест а изгледа како да и прават мајтап, а во позадина оди Јовано, Јованке. Не можам да и се нагледам на сцената, навистина е излезена како од филм на Тарантино.

Кој знае каков хаос и се има случувано во главата на Славјанка во тие моменти.
Slavjanka si leta vo oblaci, si skladira narcisoidni spomeni za stari godini...Eeeej, jas koga bev....
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.321
Neshto okolu Mc Donald's KFC. Pizzi...Mici...
Toa se franchisi...Plakjas poveke stotici iljadi dolari i otvarash restoran, dobivash pravo da go koristis nivnoto ime i nachinot na podgotovka na hrana so, nekoi mali "shtimanja" za lokalnoto naselenie/kultura/kujna...
Gazda mozhe da bide sekoj gragjanin so dovolno pari i biznis custvo vo sluchajot Rusin.
Potpishuvash "contract" kompliciran i obemen kako "Vojna i Mir i terash rabota. Si plakjash kirija, rabotnici, odrzhuvanje, loyalty fees, advertising i.t.n.
E sega vo contracot lezhi zajakot. Vo vakvi situacii prashanje e koj gubi ili koj dobiva ...mozhebi ima i nekoja klauzula koja veli deka za vreme na vojna ili sankcii Coca cola, KFC, ili Mc Donald ke mora da gi otkupi dogovorite i ke platat debelo, a sopstvenicite na restoranite ke si gi krstat "Russian Mc Donalds", "Russian KFC" i da ne redam i ke se pojavi nekoja rusk franchise .

Kako i da, e mi se chini deka ovie gluposti se bezmisleni, duri i komichni sankcii ideka se ochajni potezi na zapadnata elita, koja vo posledno vreme "canceluva" shto ke stigne kogo mozhe.Demek Lugjeto ke gladuvaat ako nema KFC, Mc Donalds ili Coca Cola.
I ja koristam prilikata da komentiram na stratUs deka se sprema glad. Nikogash vo Makedonija nemalo glad a nitu ke ima. Ke si zemes edno parcelche ili ke si zemesh nekoe nivche od dedo ti, pa sam ke si obezbedish hrana ...piperche, kromitche, grvche, prase .....Gospod ja podaril Makedonija so uslovi za smoishrana do nemaj kade.
Знам дека се франшизи, ама тоа не значи дека мораат да продолжат по тоа име и по тие стандарди. Ниеден од тие брендови нема ништо здраво во нив :) Тоа се све глупости у боја.

Муабетот ми е тие се разработени продавници кои создале понуда за такво нешто на одредена локација. Бидејќи постои желба да се купи, постојат услови да се произведе, зошто не би можеле и самите да си произведат. Драматика до бескрај.

Туку интересна динамика се дешава во Израел, како што читам низ Израелските весници. Израел гледа опасност во договор меѓу западот и Иран и претварање на Иран во нуклеарна сила. И како што гледам официјален Израел почнува да се оградува од играта на западот. Иначе за тие што не знаат, во Израел има поделба меѓу народот слично како и кај нас. Дел се проамерички, но голем дел се проруски. Мислам дека прорускиот дел преовладува во Израел. Исто така во Израел втор јазик по зборење е Рускиот и таму можеш полесно да се снајдеш ако збориш Руски, одколку ако збориш Англиски. Дефакто најгласен проруски политичар во Израел е доста влијателниот Авигдор Либерман, кој најгласно ги прокламира проруските ставови. Додека беше министер за одбрана на Израел, јавно изрази подршка на Руската анексија на Крим и отворено беше против околу критиките на западот за воената акција на Русија во Сирија.

После распаѓањето на СССР, повеќе од еден милион Евреи се населија во Израел. Голем дел од нив со високо образование и беа најзаслужни за квалитеот на образоаванието на Израел и следствено за бумот во IT светот што денеска го доживува Израел, но и за напредокот во воената технологија.
Автоматски споено мислење:

Лудница.

Ќе го убијат овој кај и да е ... Туку испаѓа дека во најмала рака, Руската интервенција во Украина е пооправдана од онаа на САД во Ирак.

Туку @Zvonareva овие приказни околу биолошко оружје во Украина кружат веќе некое време и да ти кажам и јас сум ги сметал за теорија за заговор. Сега испаѓа дека све тоа е вистина. Она што е интересно, истите тие извори кои зборат за биолошкото оружје, зборат и за собирање генетски материјал за за создавање на биолошко оружје кое таргетира по етничка основа. Она што ти го дебатираше со некој член тука околу можноста Ковидот да е баш такво биолошко оружје... Како и да е, Ковидот не верувам дека е такаво нешто пошто нема такви показатели, но веќе да ти кажам искрено после цела оваа лудост во светот што се случува, ништо не би ме зачудило, па и ваквите тврдења да имаат вистина во себе. Тргајќи го последново на страна, кога ќе размислиш малку подобро, гледајќи ги злосторствата што ги вршат и врз своите граѓани (во минатите 8 години, а и сега за време на војната), па дури и врз високи преставници на власта (преговарачот со Русија, а и сега убија градоначалник), за кои макар и помислиле дека не се на иста линија, украинските нацисти се перфектна основа за вакви нешта, вклучувајќи тука и бескрупулозно тестирање на оружјето.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.321
Такер за претседател... :)
Ако ја преживее годинава, има шанси и да стане.
Автоматски споено мислење:

Кина со антисмерички наратив

 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.781
Поени од реакции
2.726
Американските пратеници со големо мнозинство одобрија испраќање на 13,6 милијарди долари помош за Украина.

Убава цифра.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
21.791
И шо ако бомбардират школи и градинки, озбилно мислите дека деца одат на настава моментално?

Нема поглупо суштество од либтард.
Другар мислев малце повеќе ќе размислиш пред да пишеш ваков нонсенс. Па ништат инфраструктура во болницата има апарати, лекови итн. Ќе требаат болници после војнава. Некои стварно од многу навивање ја изгубија последната хуманост во себе.
Автоматски споено мислење:

Лада престанала со производство немаат делови.
Голема загуба за човештвото.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.683
Поени од реакции
21.651
Некој спомна дека Автоваз запира со работа, тоа не ќе да е вистина.


photo_2022-03-10_06-21-16.jpg
photo_2022-03-10_06-21-17.jpg
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Не верувам дека е вистинита, пошто само во Украински портали ја има. Ќе дознаеме утре ваљда.
mozno e ova bese najaveno.... ke ima dosta zaebancii narednive meseci.

rusite najvise gi pasi ako celosno im gi ugasat softverite kako SAP i slicni... e sega neznam kolku e toa mozno ako ovie imaat licenci a i valjda imaat nekakov bekap...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom