Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Сигурно нема да пропадне ЕУ од тоа. Ама ќе биде секси за да малце осетат по свој грб како делуваат санкциите.
А ние не влагаме овде у муабет, незнам зашто не убацуваш. Ко прво не сме ни држава, обид од држава. Ко второ од кога сме основани сме у криза, нема ништо особено да им смени на 95% од народот тука што и да дојде следно.
Ама тие горе и те како ќе осетат како им е на рестото од светот и на свој грб.
Тоа гледиште е ок, ако гледаш општо. Додека на лична основа грешка си. Јас имам 1.000 ден, ти 100. Како ќе станува се поскапо, кој прв ќе остане без пари, а со тоа и можност да преживее?
До кога со таа еднаквост и богатите се виновни... Англичаните свесни се дека нивните лордови и кралската фамилија се милијардери, ама не идат да ги запалат, да им го одземат богатството, туку напротив ги почитуваат, им го штитат богатството и интересите, а за тоа добиваат награда од тие 1%.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
На овие онлајн вестите на WION неколку пати рекоа дека Зеленски би преговарал со Путин. Исто и во интервјуто за Sky Зеленски рече дека е спремен да преговара.
Треба реципроцитет тука. Руската страна спомнува преговори 8 години. За што сега Русија да преговара објасни ми?

Русија е канцелирана земја на западот. Рускиот народ понижен на ниво на Еврејскиот во Германија, само глобално. Зошто побогу после све ова Русија да преговара. Па ско Путин прифати нешто повеќе од безусловна капитулација, народот ќе му пресуди.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Треба реципроцитет тука. Руската страна спомнува преговори 8 години. За што сега Русија да преговара објасни ми?

Русија е канцелирана земја на западот. Рускиот народ понижен на ниво на Еврејскиот во Германија, само глобално. Зошто побогу после све ова Русија да преговара. Па ско Путин прифати нешто повеќе од безусловна капитулација, народот ќе му пресуди.
Ништо јас не реков, само кажувам дека Зеленски се почесто спомнува преговори.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ништо јас не реков, само кажувам дека Зеленски се почесто спомнува преговори.
Па и јасне реков ништо, се ставив во кожата на Русите :)
Автоматски споено мислење:

Јас незнам зошто сеуште им пуштаат гас уопште…
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Па и јасне реков ништо, се ставив во кожата на Русите :)
Види, вака или онака на крајот ќе се заврши со преговори, само не прашање кој со колку сила ќе дојде на тие преговори.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Види, вака или онака на крајот ќе се заврши со преговори, само не прашање кој со колку сила ќе дојде на тие преговори.
Е како така. Преговори се ако преговараат за нешто, а ако Зеленски отиде да потпише со се што Русите побарале, тоа не е преговор :D
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Сигурно нема да пропадне ЕУ од тоа. Ама ќе биде секси за да малце осетат по свој грб како делуваат санкциите.
А ние не влагаме овде у муабет, незнам зашто не убацуваш. Ко прво не сме ни држава, обид од држава. Ко второ од кога сме основани сме у криза, нема ништо особено да им смени на 95% од народот тука што и да дојде следно.
Ама тие горе и те како ќе осетат како им е на рестото од светот и на свој грб.
Колку толку во моментов се тера животот некако.Не си ни свесен ако продолжи кризава каква сиромаштија не очекува.Така да твоево радување за економска криза во ЕУ некако премногу незрело ми делува.Не си ни свесен каква страшна болест е сиромаштијата.Така да не се радувај премногу.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Види, вака или онака на крајот ќе се заврши со преговори, само не прашање кој со колку сила ќе дојде на тие преговори.
За кого работи времето околу тоа? Јас мислам дека Русите не се сеуште целосно свесни за општата Русифобија што владее. Можеби затоа ги исклучија фб и твитер. Како расте свеста за тоа, така и подршката на Путин ќе расте. А и без разлика на све, види и на терен каква е ситуацијата.

За оваа политика на Зеленски, нацистите и оние што ја туркаат Украина во провалијата, еден ден ќе дојде сметката. За некои побрзо, за некои покасно.
Автоматски споено мислење:

Колку толку во моментов се тера животот некако.Не си ни свесен ако продолжи кризава каква сиромаштија не очекува.Така да твоево радување за економска криза во ЕУ некако премногу незрело ми делува.Не си ни свесен каква страшна болест е сиромаштијата.Така да не се радувај премногу.
Нема да има кај нас многу сиромаштија, не нешто што го немаме осетено до сега. Проблем ќе си имаат во западна Европа, затоа што ќе им секнат парите што им го чуваат социјалниот мир во гетоата, па ќе почне наместо само на нова година да им ги палат колите секој ден.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Е ова е веќе загрижувачко:

Автоматски споено мислење:

KFC затвориле во Русија 1000 ресторани. не 1-2, 10-20, туку 1000... Дали знаете колкав профит е тоа за една компанија?

Сите тие затворени fast food fаncy ресторани западни продавници на облека, разни луксузи и чуда... Све се тоа правосмукалки на Руски пари. Сега Русите ќе мораат да купуваат домашни производи. Обично за да се заштити домашното производство секоја една (нормална) држава воведува царини и субвенционира домашно производство. Доколку една држава реши да затвори пазар за некоја странска компанија, тоа се смета за трговска војна. WTF која услуга на Русите.

 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.753
Поени од реакции
8.291
Ебаното KFC ако постои на планетава земја полошо пилешко месо од тоа јас не знам. 90% е зејтин и сол мислам. Дури и најпрљавата биртија што врти пилиња на стаклен излог е х100 пати подобра од најдоброто KFC.

До кога со таа еднаквост и богатите се виновни... Англичаните свесни се дека нивните лордови и кралската фамилија се милијардери, ама не идат да ги запалат, да им го одземат богатството, туку напротив ги почитуваат, им го штитат богатството и интересите, а за тоа добиваат награда од тие 1%.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.069
Поени од реакции
14.976
Истите тие шефчиња на сендичари и пицерии сега набрзина ќе отворат свои локали...и враќањето на брендовите ќе биди доста потешко
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ебаното KFC ако постои на планетава земја полошо пилешко месо од тоа јас не знам. 90% е зејтин и сол мислам. Дури и најпрљавата биртија што врти пилиња на стаклен излог е х100 пати подобра од најдоброто KFC.



И без да навлагаме во деталите на затварањето на KFC и да ги разгледаме чисто економските причини, ова е услува за Русија.
Автоматски споено мислење:

Истите тие шефчиња на сендичари и пицерии сега набрзина ќе отворат свои локали...и враќањето на брендовите ќе биди доста потешко
Генерално тоа е тоа, побарувачка има, најевројатно пилиња има. Дуќаните се тука, куварите и конобарите исто така. Разликата е само тоа што профитот нема да иде во САД.
Автоматски споено мислење:

Ајде уште една епизода од Такер Карлсон, и да ги подсетам либтардите да ги затнат ушите, заш вакумот во нивните глави не е компатибилен со звуците на вистината.

Резимето:

„... now, because Putin invaded Ukraine, effectively encourage by Biden administration to do that, which is true. Because that happen, we are going to send billions of dollars to the Saudi theocracy. And then to the Iranians and then to Nicolas Maduro in Venezuela. And at the same time we going to embrace green energy which means giving the government of China complete control over power grid here in Amerika. That's our plan. Are you confused by it. Don't be, its a moral victory. Let us know when you are tired of winning.“

 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Ебаното KFC ако постои на планетава земја полошо пилешко месо од тоа јас не знам. 90% е зејтин и сол мислам. Дури и најпрљавата биртија што врти пилиња на стаклен излог е х100 пати подобра од најдоброто KFC.



Што друго да се очекува од лик кој ги негира причините и последиците од гладоморот во Украина. Комунисти = самоубијците што веруваат дека ги чекаат девици.

1646864214797.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom