Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.121
Поени од реакции
30.901
Ама сеа да сме реални и во Сад 5 луѓе се вртат 50 год. Буш стари, млади, Клинтоновци и Бајден. Кога не се оретседатели во топ 5 ешалон сигурно се.
Ај тоа, што правиме со изборот помеѓу само 2 партии? Змија да те апне или магаре да ти го бапне, повелете демократски изберете... Во ЕУ демек имаат повеќепартиски системи ама на крај пак САД им ги влечат конците така да исти фалус излегува.

Зборување за демократија е зборување за илузија.


 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Зошто го користиш зборот "ослободување" за завземена/окупирана територија? Или вистински се ослободени овие територии од страна на Украинската војска?
ослободени се од нацистите
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.388
Поени од реакции
36.321
Настрана децата и жените, каков гамад украински е пребегнат во околните земји...веќе почнале со пиење тепање, проблеми праење на локално население, а тек допрва. Генерално украинско-руска работа, од ист кур праени затоа и ова ќе потрае повеќе.
Ова е само прашање на време кога солидарноста ќе испари. Еден милион Украинци во Полска, очекувам забавата за брзо да почне таму и во други земји.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.961
Што е различно? Полека полека се собира војската околу Киев. Прашање на време е кога ќе почнат со воени дејствија. Чекаат цивилното население да се размести.
Не може така да прави геноцид во Европа, ќе ја изолира Русија и од Кина и од Индија и од Папуа Нова Гвинеја. Цела политичко-пропагандна реторика ќе им падне во вода, дека ја ослободуваат Украјина од нацизмот и од непостоечкото украјинство (со бомби ќе ги потсетат дека се руси со говорна маана), а борби зграда за зграда, соба за соба на туѓ терен во огромни урбани средини ќе има последица од специјална линија за поцинковани сандаци од москалски војници.


UKRAINE STATE NUCLEAR PLANTS OPERATOR SAYS 750KW LINE BETWEEN CHERNOBYL AND KYIV SEVERED || SAYS LACK OF POWER AT CHERNOBYL WILL PREVENT COOLING OF SPENT NUCLEAR FUEL UKRAINE'S ENERGOATOM SAYS LACK OF POWER AT CHERNOBYL RISKS SENDING RADIOACTIVE SUBSTANCES INTO AIR
Чернобил 2.0 o_O Уште тоа фали...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.336
Поени од реакции
40.146
Не може така да прави геноцид во Европа, ќе ја изолира Русија и од Кина и од Индија и од Папуа Нова Гвинеја. Цела политичко-пропагандна реторика ќе им падне во вода, дека ја ослободуваат Урајина од нацизмот и од непостоечкото украјинство (со бомби ќе ги потсетат дека се руси со говорна маана), а борби зграда за зграда, соба за соба на туѓ терен во огромни урбани средини ќе има последица од специјална линија за поцинковани сандаци од москалски војници.
Чернобил 2.0 o_O Уште тоа фали...
брат, население скоро и да нема у Киев, полека полека се евакуира народот. Ќе останат бандерашите само. А војска не ни мора да влегува. За тоа има град, смерч, ураган, хаубици од најразлични големини.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Не може така да прави геноцид во Европа, ќе ја изолира Русија и од Кина и од Индија и од Папуа Нова Гвинеја. Цела политичко-пропагандна реторика ќе им падне во вода, дека ја ослободуваат Урајина од нацизмот и од непостоечкото украјинство (со бомби ќе ги потсетат дека се руси со говорна маана), а борби зграда за зграда, соба за соба на туѓ терен во огромни урбани средини ќе има последица од специјална линија за поцинковани сандаци од москалски војници.
Сакаш да се кладиме дека ако Украина не капитулира наскоро од Киев нема камен на камен да остане? Русија секако ја губи пропагандната војна, секако е на запад претставена како црниот Ѓавол, нема многу да се секираат за сликата што ќе ја остават зад себе.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.494
Поени од реакции
28.855
Што е различно? Полека полека се собира војската околу Киев. Прашање на време е кога ќе почнат со воени дејствија. Чекаат цивилното население да се размести.
Nema da pocnat so voeni dejstvija, najverojatno stanuva zbor za klasicna opsada, ke pominat 2-3 nedeli, se ke se izede, se ke se ispie i samite ke dignat belo zname.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Еден милион Украинци во Полска,
o_O
Полска и така повеќе жени имаа, сега со Украинкиве оаза за машкиот род :motorce:


Инфо од социјалниве мрежи, можеби забавите во Полска, ќе бидат пејбек за старите времиња:

his paper analyzes the mass murder of Poles in Volhynia in Western Ukraine during World War II. The mass murder of Poles by the Ukrainian Insurgent Army and the Bandera faction of the Organization of Ukrainian Nationalists during the Nazi occupation of Volhynia in 1943 became an important political issue in Poland and Ukraine. Previous studies by Polish, Ukrainian, and Western researchers and Ukrainian and Polish governments policies offered different and often divergent theories and narratives of this case of political violence. A research question is whether this was a Ukrainian-Polish war, ethnic cleansing or genocide. This study analyzes a variety of archival documents, historical studies, and eyewitness accounts. It concludes that the mass murder of the Polish minority in Volhynia by the OUN-B, the UPA, and their security service (SB) represented not a Ukrainian-Polish war or genocide of Poles but that it was a part of ethnic cleansing.
scholarly studies and archival documents show the OUN collaborated with Nazi Germany in the beginning and at the end of the Second World War. The Bandera faction of the OUN, which controlled the UPA, led a campaign of ethnic cleansing of Poles in Volhynia in 1943. (Poland's Parliament voted in 2016 to recognize the massacre as a genocide.)

"Many OUN and UPA leaders and members, who headed or served in the police and local administration during the Nazi occupation of Ukraine, helped Nazi Germany to perpetrate in the Holocaust and Nazi genocides of Jews, Roma, Ukrainians, Byelorussians and Russians,
Овој (може оти е на небитна политичка позиција :toe:) на пример не знаел на каков настан учествувал, затоа и Зеленски си преќутел :pos:
President Volodymyr Zelensky conspicuously refrained from any criticism of his standing prime minister.

It is the second time within weeks that Honcharuk has posed publicly with prominent figures of Ukraine’s neo-Nazi scene. In September Honcharuk was photographed taking selfies with members of the far-right neo-Nazi C14 organization in his office, again alongside Koliada.

Evgen Karas, head of C14, was one of the first to share pictures of the event on Facebook. The event itself was organized by leading C14 figure Andriy Medvedko, who has been charged in the murder of journalist Oles Buzina. Buzina, who was seen as too pro-Russian by the country’s far-right, was shot dead near his home in 2015.

:zloo:
The Pandora papers, leaked to the International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) and shared with the Guardian as part of a global investigation however, suggest Zelenskiy is rather similar to his predecessors.

The leaked documents suggest he had – or has – a previously undisclosed stake in an offshore company, which he appears to have secretly transferred to a friend weeks before winning the presidential vote.

:confused::confused: Регуларната војска не знаела што и како, ваљда сега знаат, дека треба да положат оружето (y)
"The war began in the spring of 2014, when former interim President A. Turchinov, after the pro-American coup, ordered the nationalist and Nazi militias to attack Donetsk, Kharkiv, Lugansk, Odessa - areas where the majority did not government. The regular army of that period was confused and did not know who to listen to. The people there were mostly outraged by far-right terrorism and organized their self-defense. In Kharkov and Odessa the popular uprisings were brutally suppressed. In Donetsk and Luhansk local militias of miners and ex-Ukrainian soldiers (who were changing camps) managed to repel the attacks. The war against them has been going on since 2014, resulting in daily bombings. Kiev has agreed several times to a ceasefire, but each time it has been violated."
On the occasion of the above, we asked him why - in his opinion - Russia has now chosen to intervene militarily. He replied that he could not know exactly what Russia's motives were.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Ако мисли дека тепсијашење на Киев ќе му донесе победа дома, тогаш ќе го срамни. Дали ќе му донесе approval од домашните е прашање. Кинезот не се меша пошто знае дека и он слично би играл. Индиецот е мање више битен. Така да, логиката ми кажува дека ако до петок не се мрдне од мртва точка у преговорите, ќе биде гадно за укључување нет наредниве недела две. Она што е проблем, е што станува збор за ултра убер хипер мега тврдоглави народи од двете страни.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.961
Сакаш да се кладиме дека ако Украина не капитулира наскоро од Киев нема камен на камен да остане? Русија секако ја губи пропагандната војна, секако е на запад претставена како црниот Ѓавол, нема многу да се секираат за сликата што ќе ја остават зад себе.
Не сум сигурен до таа мера да се кладам, се сомневам дека би презеле таков чекор, само се надевам разумот да надвладее. Не верувам нит дека ќе капитулира Украјина, навистина не очекував толку организиран и ефективен отпор.
Ако тргнат по пат на геноцидирање на Украјинците ќе видиме што ќе се случува. И онака ја изгубија Украјина за век и веков, она што видов коа бев таму ме шокира, омразата кон русите, нешто како срби вс.хрвати од 90-ти...освен физичко освајање и припојување кон РФ која би била друга опција за да ја натераат Украјина да биде повторно нивни сателит како 1992-2014?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.159
Поени од реакции
12.663
Не сум сигурен до таа мера да се кладам, се сомневам дека би презеле таков чекор, само се надевам разумот да надвладее. Не верувам нит дека ќе капитулира Украјина, навистина не очекував толку организиран и ефективен отпор.
Ако тргнат по пат на геноцидирање на Украјинците ќе видиме што ќе се случува. И онака ја изгубија Украјина за век и веков, она што видов коа бев таму ме шокира, омразата кон русите, нешто како срби вс.хрвати од 90-ти...освен физичко освајање и припојување кон РФ која би била друга опција за да ја натераат Украјина да биде повторно нивни сателит како 1992-2014?
Ќе клаат скроз иста влада како оваа, со ист начин на владеење, само проруски настроена...
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
757
Поени од реакции
933
Ако мисли дека тепсијашење на Киев ќе му донесе победа дома, тогаш ќе го срамни. Дали ќе му донесе approval од домашните е прашање. Кинезот не се меша пошто знае дека и он слично би играл. Индиецот е мање више битен. Така да, логиката ми кажува дека ако до петок не се мрдне од мртва точка у преговорите, ќе биде гадно за укључување нет наредниве недела две. Она што е проблем, е што станува збор за ултра убер хипер мега тврдоглави народи од двете страни.
Ne mislam deka Ukraincite se tvrdoglavi. Povekje kako naostreni od zapadnata demokratija.

Vo 2022 sme i namesto narativot da e da zboris/propagiras/apeliras sekoj den da se prestane so borbi, da ne smee uste eden kursum da se ispuka...tie sankcii, avioni, zakani...

Na kraj EU ke go jade... Za Ukraine i da ne zboram...

I sto posle? Koj ke bide zadovilen?
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Не сум сигурен до таа мера да се кладам, се сомневам дека би презеле таков чекор, само се надевам разумот да надвладее. Не верувам нит дека ќе капитулира Украјина, навистина не очекував толку организиран и ефективен отпор.
Ако тргнат по пат на геноцидирање на Украјинците ќе видиме што ќе се случува. И онака ја изгубија Украјина за век и веков, она што видов коа бев таму ме шокира, омразата кон русите, нешто како срби вс.хрвати од 90-ти...освен физичко освајање и припојување кон РФ која би била друга опција за да ја натераат Украјина да биде повторно нивни сателит како 1992-2014?
Никој точно не знае да каже каков е планот на Путин, што е неговиот end game. Слушав неколку воени експерти, и тие не се сигурни како ова би завршило. Најверојатна опција е припојување на Крим кон Русија (односно признавање како Руска територија), припојување или во најдобар случај за Украинците автономија за Донбас, тотално разоружување на Украина до ниво војската да им ја остават со пиштоли и паповки, и гаранции во уставот на Украина дека засекогаш ќе остане неутрална.

Ова е подобрата варијанта за Украина, полошата е Русите да ја скршат Украина на две, на источен и западен дел, да го припојат источниот кон Русија, а западниот дел да го држат на нишан и под закана дека не смее да влезе во НАТО.

Како и да се свртиш, политиката на Украина во последната деценија ќе испадне погубна по нив.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.915
Поени од реакции
8.817
Не сум сигурен до таа мера да се кладам, се сомневам дека би презеле таков чекор, само се надевам разумот да надвладее. Не верувам нит дека ќе капитулира Украјина, навистина не очекував толку организиран и ефективен отпор.
Ако тргнат по пат на геноцидирање на Украјинците ќе видиме што ќе се случува. И онака ја изгубија Украјина за век и веков, она што видов коа бев таму ме шокира, омразата кон русите, нешто како срби вс.хрвати од 90-ти...освен физичко освајање и припојување кон РФ која би била друга опција за да ја натераат Украјина да биде повторно нивни сателит како 1992-2014?
Генерално од 2014 и двете страни релативно ОК се однасуваат кон воените заробеници (освен Азовците нели) а гледам Русите во освоените градови се прилично толерантни кон локалното население. За сега.

Така што се надевам дека нема да се закрват уште повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom