Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Не нема да прифатат украинците.
А ти треба да заземеш страна, и како форумаш што пишува приватно и како модератор.
Не може истовремено да лаjкваш спротивни мислења - мое и на jamajka.
Многу убаво ми кажа!

Here's the deal. Лично не можам да го следам ова ваше темпо на пишување. Пасивно ја следам дебатата и реагирам само при пријавени или непријавени навреди, спам, шерифување и офтопик. Само на оваа тема има 6.500+ мислења само од почетокот на војната, а речиси константно има некое жариште во светот, ќе има многу вакви теми и ми треба уште еден модератор на овој подфорум.

Згора на се постепено планирам да отворам и 10-тина нови теми, кои ако ги отворам во овие моменти ќе бидат засенети од политичките случувања во Украина.

Тука сѐ што сакам е војната што поскоро да заврши. И да, едно е што Украинците сакаат или не сакаат да прифатат, а друго е што Зеленски ќе прифати. Така пример, македонскиот народ никогаш не го прифати Рамковниот договор, за истиот никогаш не гласаше, за разлика од политичката елита која стави свој потпис. Тој договор ни беше наметнат со сила, од страна. :)

Зеленски не е во позиција да наметнува правила на игра, мислеше дека некоја сила ќе застане зад него и ќе пружи отпор. Сѐ што доби е воена опрема и некоја легија на странски доброволци. Нешто, но недоволно. Сега може само да го прифати или не она што ќе му го послужат. Прифати или одбие, ќе има горчина и во неговото грло и во грлата на сите Украинци. Сведен е на do or die. :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Zs mislish taka? Vo forumov se taka inache vo Bugarija e obratno. Pa premierot so snezni topki si go gagjaa, tie proruskite edinici. Imaat proruski partii vo parlament. Tuka forumskite Bugari se taka protiv Putin, inache da gi prashash si se Rusofili, shto si e normalno Rusija sekogash im pomagala.
Абе Бугарите 2 светски и една Балканска војна изгубија кога се тргнаа од Русите.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Денес нафтата во Франција на бензинската до мене е 2 евра!

Никогаш не сум видел да е толку скапа, и што е најчудно, бензинот по евтин на 1,8 евра
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.571
Поени од реакции
13.920
Овај пишува бановина мановина и сеуште не е баниран. Од авион се гледа дека тера пропаганда, на форум во туѓа земја, како ова се толерира? @Dumbledore
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.520
Поени од реакции
3.635
Многу убаво ми кажа!

Here's the deal. Лично не можам да го следам ова ваше темпо на пишување. Пасивно ја следам дебатата и реагирам само при пријавени или непријавени навреди, спам, шерифување и офтопик. Само на оваа тема има 6.500+ мислења само од почетокот на војната, а речиси константно има некое жариште во светот, ќе има многу вакви теми и ми треба уште еден модератор на овој подфорум.

Згора на се постепено планирам да отворам и 10-тина нови теми, кои ако ги отворам во овие моменти ќе бидат засенети од политичките случувања во Украина.

Тука сѐ што сакам е војната што поскоро да заврши. И да, едно е што Украинците сакаат или не сакаат да прифатат, а друго е што Зеленски ќе прифати. Така пример, македонскиот народ никогаш не го прифати Рамковниот договор, за истиот никогаш не гласаше, за разлика од политичката елита која стави свој потпис. Тој договор ни беше наметнат со сила, од страна. :)

Зеленски не е во позиција да наметнува правила на игра, мислеше дека некоја сила ќе застане зад него и ќе пружи отпор. Сѐ што доби е воена опрема и некоја легија на странски доброволци. Нешто, но недоволно. Сега може само да го прифати или не она што ќе му го послужат. Прифати или одбие, ќе има горчина и во неговото грло и во грлата на сите Украинци. Сведен е на do or die. :)
Разбирам дека сакаш да бидеш објективен.
Но, секој избира позиции според своите морални принципи и критериуми.
Во последните денови стана јасно дека мантрата дека украинската влада е фашистичка, а народот е проруски е TOTAL BULLSHIT.
И што сега - Украинците се 100% фашисти и не сакаат да бидат прифатени од „браќата ослободители“.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.665
Поени од реакции
31.583
Референдумот беше неважечки, затоа што не излегоа доволен број гласачи.
Бojкотирање е легитимно изразување на гласачката војла. Ова го издвојувам затоа што е важно да го разграничиме како факт... Понатаму во постот си толкуваш твои проекции, што исто е ок и ќе коментирам и за тоа ама важно е прво ќе ја разграничиме разликата меѓу твоите размислувањи од една страна, и од друга страна фактите.


Тоа не значи дека народот не сакаше да влезе во НАТО. Целиот закон за референдум е катстрофално дефиниран.
Ако народот сакал да влезе во НАТО ќе гласал ЗА. Наместо тоа народот бојкотирал, од што многу пологично е да се заклучи дека народот не сакал државата да влезе од НАТО. Законот колку сака нека е лош, волјата на народот беше јасно изразена.

Инаку, многу ги заболе САД за вољата или немањето воља на народот во Македонија за влез во НАТО. Отприлика исто онолку колку што на Путин му е гајле за тоа дали Украинците сакаат или не сакаат да бидат дел од НАТО.
Ова е реално... Сѐ додека не зборуваш за неточности за волјата на народот.

Не можете овде да кукате дека на сила не пикнаа, а онде да велите дека Путин има право да си ја брани границата. Мене ми е тоа прилично дволично. Да не бидам погрешно сфатен, и јас мислам дека Путин изреагира во согласност со националните интереси на Русија, ама сфаќам дека на тој начин не можам да се бунам дека нас на сила не пикнаа во НАТО. Паднавме геополитичка во зоната на интерес на САД, и ќе бидеме во НАТО.
Сега си контрадикторен сам со себе, и двете работи се факти: На сила не пикнаа во НАТО - точно. И дека Русија има право да се брани - точно.
Инаку ние не сме „паднале во сфера на интерес на САД“, туку ние со сила бевме бутнати во сфера на интерес на САД. Тоа колку и да не го менува исходот, има голема разлика.

Или мислиш дека треба како Украинците да им се степаме на САД?
Не.
Но некогаш ако се створат услови, а геополитичките ветрови мирисаат на големи промени (дали на добро или на лошо, тек ќе видиме)... Тогаш може да се случи САД да изгубат или интерес, или ресурси и волја да се замараат со регионов. Тогаш можеби нема да биде сеедно дали со слободна волја сме влегле во НАТО, или САД на сила не присилиле на тоа.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.520
Поени од реакции
3.635
Da so vojnite si vo pravo, ama toa im e 8-10 godini od postoenje na drzavata. Prethodno bile Varshavski pakt 50 god, Rusite gi oslobodile od Tursko. A za Balkanska od Srbija i Grcija gubat. Vo forumov Bugarive go nejkjat Putin sigurno inache, si gi sakaat Rusite prashaj kje vidish.
Ti otkade go znaesh ovo ? Koj si prashal?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom