Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    680

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Европа ќе си увезува. :D
Па не може така да го ситниме отпорот.
Некој (САД) да трпи без руски енергенси, за атер на Украина,
а Бугарија пред се, па и ЕУ, да не мораат да се откажат од руски гас и нафта. Ова ми се чини како Путин да сака да внесе раздор во нашето слободарско ткиво.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Јас навистина немам ништо против Бугарите, но да висиш цел ден на македонски форум и да шириш антируска пропаганда, навистина е за дијагноза поставување. Пожестоко се држат до ова отколку до тезата дека Македонците се Бугари.

Чудо, каков исконски страв имаат од Русите.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.501
Поени од реакции
3.590
Опааа .... ТАСС изнесе информациja дека и British Petrolium нема да откупуват руски петрол и гас. Не дека много и верувам да ТАСС , па чекам потв'рда и од други извори..
8 МАР, 12:38Обновлено 13:37
BP не будет заклјучать новых сделок на покупку нефти и газа из России
https://tass.ru/ekonomika/14000747
Пак ке са самоцитирам..
Има информациja дека конгресот на САД е гласал полна забрана за руски петрол и гас.

Некој да прогнозира какви ќе бидат цените во наредните денови ??
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Има информациja дека конгресот на САД е гласал полна забрана за руски петрол и гас.
Истовремено блгарскиа претседател е трсил да не важи това за Блгариа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.800
Поени од реакции
26.362
Истовремено блгарскиа претседател е трсил да не важи това за Блгариа.
Ова мене на раздор ми личи
Автоматски споено мислење:

Ова административциве секоj ден се повеке.
Туку сега гледам, ова е Берданск, под Руска контрола. Мене ми личи буквално како слободен град. Значи стварно Русиве ослободувале.

Штета го тргнаа твитот, видоа дека направија ноторна глупост :)

Иначе за оние кои не успеаја да го видат видеото, се прикажуваше прослава на осми март во Берданск, кој е под Руска контрола, масовна излезност на луѓе со музика и све...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.202
Поени од реакции
30.992
Џабе ти е скренување внимание на се што таму се случува од 2014, колку луѓе изгинале и зошто, сите веќе знаат за азов но гајле им е пошто на крај на ден ова е војна против глобализмот и либерализмот за кој знаат дека у позадина умирале и ќе умираат " небитни " луѓе како пример овие у Јемен, Палестина, Ирак, Сирија и тако даље. Гајле им е и за Украинските бебиња, еве овој горилаз ти кажа, почна со " абе луѓе бебиња умираат " за да заврши со " абе луѓе свесни сте шо криза ни иде ". Тоа е, Русија ни го наруши комфортот сега и не стави во сериозна морална дилема, поедноставно ќе беше да не преземе Русија ништо, да ги остават украинците да ги збришат тие руси таму,и така до сега не го гледаа тоа, далеку од очи далеку од срце, но битно бензинот, струјата и храната немаше да поскапат многу.
^^Баш ова. Лицемерието и двојните аршини толку се очигледни да иронијата е дотолку е поголема.

Проблем кај Путин гледам у тоа кој би го наследил, осеќам сценарио попут Југославија и Тито, потенцијал за проблем има цело време но док другар Тито бил жив знаел да го некако балансира и менаџира, чим умре лесно го расклатија тој нежен баланс и од браќа се закрвавиме сите а тоа е лесно кога ќе секнат парите.
Јосип Броз никогаш не се обидел да остави долгорочно одржлив систем или барем наследник позади него. Окулу Путин гледам дека има неколку ликови кои теоретски би можеле да го наследат, ако истите се спремани за таква улога... Но ако такво нешто постои, тогаш веројатно не е јавно познато. Не би имало логика на непријателот да му се остави простор да се спрема за наследникот, нели?
Противникот овде е толку монструозно и психопатски бескрупулозен што никакво ниво на претпазливост не би го нарекол параноично. :-/

За сега гледам дека Шваб победува и се тече по планот, на крај ќе испадне дека нема за нас друго чаре и Шваб бил визионер.
За жал поголем дел од луѓево појма немаат за што зборуваш, а и да им објасниш само кисело ќе се насмеат. Евентуално ако предизвикаш когнитивна дисонанца па да станат агресивни во реакциите.
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
i kako ke ja promeni toa situacijata? eve da receme se vlosat rabotite za rusija... udrat kon kremalj ruskite sareni kurtoni... mislis deka u takva situacija putin ke sedi miren i ke ceka ko causesku da go strelaat ili ke pritisne kopceto i ke gi sramni paris, berlin varsava i nekolku drugi gradovi so zemja za prvo da gi vrazumi kurtonite pred kremalj a potoa i svetot...

daj be sfatete deka ovaa vojna ima samo eden kraj a toa e absolutna ruska pobeda. sekoja budala sto go hrabri i podrzuva zelenski kolku i da bil toj u pravo samo pravi steta za site (osven amerikancite). nitu ukraina, nitu eu nitu rusija nitu balkanot karuva samo gubi i toa MNOGU so sekoj den pominat u vojna. na dnevna doza MKD samo na benzin i poskapa struja gubi kolku za izgradba na najmalku edno shkolo, bazen, sala.... seedno dali zborime za osiramosuvanje na gragani ili budzetot pa sega ti vidi....
Тешко тоа... Колку и да звучи западот либерален или мек... Има воена историја и тоа јака. И има гордост кон таа историја сепак...
Не можеш да го понижаваш Германецот, Австриецот или Итаљанот...Чак ни Пољакот не можеш... Ма ќе ти одат во војна и готово... Нема тука калкулации многу...

Ова сега што се дешава е трета светска војна. Тоа е тоа... Ако има атомско оружје ќе има, тоа никој нема да го спречи и никому повеќе не му е гајле...
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
872
Поени од реакции
940
Пак ке са самоцитирам..
Има информациja дека конгресот на САД е гласал полна забрана за руски петрол и гас.

Некој да прогнозира какви ќе бидат цените во наредните денови ??
Бугарија ќе го следи примерот на Германија, и ќе продолжи да увезува гас и нафта. Така барем изјави Петков.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Русија си го гледа својот двор и тоа по дефиниција ја прави добра, она што ме интересира у твојов случај е што те тера тебе да бидеш во коалицијата против Русија?
А Украина?
Она не си го гледа својот двор, него баш Русија.
У чиј двор се дешавките?
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.501
Поени од реакции
3.590
Немам време да ви четам и отговарам на глупостиве.
Во моментов се случуваат интересни работи во економската сфера .
Ќе ве информирам подоцна..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.800
Поени од реакции
26.362
Тешко тоа... Колку и да звучи западот либерален или мек... Има воена историја и тоа јака. И има гордост кон таа историја сепак...
Не можеш да го понижаваш Германецот, Австриецот или Итаљанот...Чак ни Пољакот не можеш... Ма ќе ти одат во војна и готово... Нема тука калкулации многу...

Ова сега што се дешава е трета светска војна. Тоа е тоа... Ако има атомско оружје ќе има, тоа никој нема да го спречи и никому повеќе не му е гајле...
Сега му е мајката да влезат во Украина и да ги избркаат Русите. Ем така нема да влагаат во Руска територија и нема да има изговор за нуклеарки Путин. Ем после тоа ако успеат Русија веќе нема да биде фактор следните 100 години, а тогаш нема ни да постои.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Некој (САД) да трпи без руски енергенси, за атер на Украина,
а Бугарија пред се, па и ЕУ, да не мораат да се откажат од руски гас и нафта. Ова ми се чини како Путин да сака да внесе раздор во нашето слободарско ткиво.
Истовремено блгарскиа претседател е трсил да не важи това за Блгариа.
Маче, аj не го тупи. Додека одредена земjа не смогне сила да биде независна од увоз на руски енергенси, нема шанси да посака да ги прекине, затоа што добива енергетска, односно економска и безбедносна криза. Еве можност да се покаже на дело европска солидарност па другите да му обезбедат на источниот сосед потребните количини. Во исто време Германиjа исто се огласи дека е против санкции за руски гас и петрол. Така да не го тупи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Бугарија ќе го следи примерот на Германија, и ќе продолжи да увезува гас и нафта. Така барем изјави Петков.
Таа вест денес ја прочитав и одма знаев дека е тоа дел од руската пропагандна војна.
Еден посветен европеец како Петков не би изјавил такво нешто. Он добро знае дека руските тенкови работат со помош на парите од гас и нафта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom