Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Како што си мислев, се работи за политичка пресметка во САД со цената на нафтата. Не произведуваат доволно нафта иако можат. Компаниите се жалаат дека се блокирани со бирократски процедури за да почнат да работат.

Практично администрацијата на Демокративе е толку неспособна, што директно го помага Путин.

Jen Psaki vs. FOX News: There Are 9,000 Unused Approved Oil Drilling Permits, Ask Oil Companies Why They Aren't Using Them

Не се неспособни, иди даље Тенеке, треба да има криза.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Колку Бачиња има на овој форум? Или го имаат клонирано?
Бачевците не се проблем на овој свет, туку тој што ги создава да ги стават на иста страна со здравата мисла. Бачевците немаат ниту задни намери, ниту се злобни. Нив им пуштаат јадици за да загризат и за да после оние кои размислуваат здраво не сакаат да ги поистоветуваат со нив и да не бидат исмејувани, полесно им е да ќутат. Бачевците не се источна пропаганда, туку се западна, која служи да го девалвира здравото резонирање и да им отвори простор на агитпроповците нацистички да релативизираат злосторства.

Бачевците кажуваат 95% вистина и 5% фикција. И се удира акцент баш на фикцијата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.766
Поени од реакции
8.847
Пробај да не си како нив, намалете со лепење етикети, поделба и омраза меѓу себе, напиши им контра аргументи, а кога ќе видиш провокатори како влавот едноставно игнорирај ги, не дозволувај негативни емоции, ти бар по тоа си :D.
Нема никакво зло, ова е тригер....да се освестат што се случува. Дека не е се мед и млеко во холивудскиот запад и дека тие вредности се повеќето на хартија се дека функционира тоа софт пауер. Иначе не може да прекинеме да ги обвинуваме се додека не прифатат вина. Ако веќе го продававме шупакот бар нешто да добиевме, вака ништо не добиваме.
 
W

wicked_1

Гостин
не велиш ти ништо туку како навиен само го повторуваш својот наратив кој производ на манипулација.
Черчил кој има и докажан извршен геноцид се глорифицира, а Сталин кој го поразил нацифашизмот во Европа треба да се демонизира.
Проблемот е што Русите сватија дека демонизирањето на Сталин е всушност демонизирање на Русија!
Доказ, прашај било кој млад човек кој ја ослободил Европа од тоа зло и сите ќе ти речат дека тоа се САД со нивниот холивудски проект денот Д, такво перење на мозок не е виден во историјата, твојот според коментарите е целосно спржен.
Инаку за неговото владеење според руски извори се смета за одговорен за десеткратно помалку луѓе некаде околу 200-300.000 луѓе ама тоа го зборат Русите што знаат тие затоа слушај ги бритите тие секогаш ја говорат вистината.

*и не не биле 20 милиони туку 200 милиони провери тоа директивите.
Черчил вршел геноцид, а Сталин го дигнал наталитетот, особено во Украина.

На таква шизофренија, не ми е чудно што јамајка сегде гледа нацисти.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Бачевците не се проблем на овој свет, туку тој што ги создава да ги стават на иста страна со здравата мисла. Бачевците немаат ниту задни намери, ниту се злобни. Нив им пуштаат јадици за да загризат и за да после оние кои размислуваат здраво не сакаат да ги поистоветуваат со нив и да не бидат исмејувани, полесно им е да ќутат. Бачевците не се источна пропаганда, туку се западна, која служи да го девалвира здравото резонирање и да им отвори простор на агитпроповците нацистички да релативизираат злосторства.
Можно е, ама зарем толку не можат да размсислат со сопствената глава и да сфатат дека ништо не е толку едноставно како што мислат?

Види го овој, мисли дека Сталин бил добар човек против кој работела англиската пропаганда. Мислам, што е многу, многу е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Можно е, ама зарем толку не можат да размсислат со сопствената глава и да сфатат дека ништо не е толку едноставно како што мислат?

Види го овој, мисли дека Сталин бил добар човек против кој работела англиската пропаганда. Мислам, што е многу, многу е.
Бачевците кажуваат 95% вистина и 5% фикција. И се удира акцент баш на фикцијата. Тоа е улогата на Бачевците. Еве ти еклакантен пример на тоа за што и како ги користат аплогетите на западната пропаганда:
Черчил вршел геноцид, а Сталин го дигнал наталитетот, особено во Украина.

На таква шизофренија, не ми е чудно што јамајка сегде гледа нацисти.
Ваквите агитпроповци се вистинските злобници. Бачевците се само наивни луѓе.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Бачевците кажуваат 95% вистина и 5% фикција. И се удира акцент баш на фикцијата. Тоа е улогата на Бачевците. Еве ти еклакантен пример на тоа за што и како ги користат:
Кои 95% се вистинити во тоа дека Сталин бил ОК, ама го наклеветиле?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.199
Поени од реакции
4.332
Под Советскиот Сојуз генерално земено, највеќе пострадале и изгубиле Русите. Советскиот Сојуз не е национална држава туку е интернационална. Неможеш Русите да ги обвиниш за злоделата.

Но и да е така, релативизирање на нацисти и нивни злосторства поради нешто што се случило пред 70 години, е равно на оправдувањата што ги наоѓаат исламистите во крстоносните војни.... Па ако е така денеска слободно Путин може да ги уништи Германците и да си побара оправдување во Хитлер.

Тоа дадениот член многу добро го знае, интелегентен е за да го знае тоа и повеќе од доволно. Јас не се бунам за они кои наивно навиваат и наивно кажуваат гачки тука. Човек кој е свесен и сепак го релативизира и оправдува тоа, е еднакво злосторник како и тие што го прават злосторството.
Под СССР, секако дека најмногу изгубиле Русите, на повеќе начини. По ритуалното убиство на Царот и целата му фамилија, во новокомпонираната држава СССР на власт доаѓаат најблаго речено „сумљиви„ ликови, кои по националност се или со убиена националност (Ленин) или се чифутини (Бронштајн енд компани) или се не-руси (Сталин).

Прогоните и убиствата на кои се сторени во времето од Ленин и Сталин, вршени се врз целото тогашно население (политички и партиски неистомисленици, Црквата) и се мерат со неколку десетици милиони убиени, судени и прогонети советски граѓани, од повеќе националности, а меѓу нив секако и Украинци.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Какви 95% се вистинити во тоа дека Сталин бил ОК, ама го наклеветиле?
Тоа е фикцијата. Која треба да ме девалвира мене, дека имам ист став со тој човек околу војната во Украина.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Тоа е фикцијата. Која треба да ме девалвира мене, дека имам ист став со тој човек околу војната во Украина.
Го разбирам јас тоа, ама во ставовите на вакви лудаци има само 5% вистина, се друго се неверојатни глупости. Бачето, овој таксист кој не може да сврзе сложена реченица без да истреси глупост, Кнез, тоа се лудаци, кои понекогаш можат да станат опасни лудаци.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Го разбирам јас тоа, ама во ставовите на вакви лудаци има само 5% вистина, се друго се неверојатни глупости. Бачето, овој таксист кој не може да сврзе сложена реченица без да истреси глупост, Кнез, тоа се лудаци, кои понекогаш можат да станат опасни лудаци.
Зависи до кој степен се навлечени на приказни со хазари, лизарди, масони илуминати и разни други глупости. Зборот ми е дека претежно овие луѓе иако се заведени се праведни. Уствари затоа и се заведени...
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.555
Доста тупете за Сталин и Черчил ја убивате темата три страни никакво инфо за ситуацијата освен тупење.
Тргнете ги северџанве од темата постојано ја пренасочуваат темата во офтопици.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Доста тупете за Сталин и Черчил ја убивате темата три страни никакво инфо за ситуацијата освен тупење.
Тргнете ги северџанве од темата постојано ја пренасочуваат темата во офтопици.
Сакаш да видиш слики од умрени луѓе наместо оваа дискусија? Ти се дига курето на тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom