Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.993
Ти не сфаќаш. Да сфатеше ќе напишеше Зеленски да напушти власта, а не да пишуваш нелогични работи за санкциите и Русите вакви онакви (тие се никакви, ама никого не закачаат за џабе).
Така е, затоа WebMoney со 76% руски корисници од целиот сервис имаат забрана за се, а луѓево заглавено по иљадници рубљи (кој мораа да ги конвертират во долари до 05 март). Бараат спас на секој можен начин да ги спасат парите.

Ве боли кур вас за народов, битно Русија и Путин да ви прави забава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Така е, затоа WebMoney со 76% руски корисници од целиот сервис имаат забрана за се, а луѓево заглавено по иљадници рубљи (кој мораа да ги конвертират во долари до 05 март). Бараат спас на секој можен начин да ги спасат парите.

Ве боли кур вас за народов, битно Русија и Путин да ви прави забава.
Дали ние ја почнавме војната? Дали ние ги испровоциравме Русите? Дали ние го бодриме Зеленски да жртвува цел еден народ ?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.555
German Chancellor: Russian Energy ‘Essential’ For European Way Of Life, No Sanctions
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.389
Поени од реакции
81.713
Збориме за нешто што е историски факт, под тогашен диктат на Русија за 1 година негде над 5 милиони украинци биле жртви.

Тука имаш официјална статистика за тој период, и кои места биле најмногу таргетирани.
Прегледај го приврзокот 324223

Срамно е малку да се релативизира вакво нешто.... со пропагандава на екипата овдека уште малце ќе испадне и дека евреите имале подобар живот под Хитлер.
Сосема погрешен е наративот, дека мерките кои доведоа до Холодоморот, имале етнички предзнак - тоа дека намерата била да се сотрат Украинците (заради нивната етничка определба).

Тој наратив е пропагиран од западните историчари и служел да се поткопа руско-украинското единство, кое советската власт се обидувала да го одржи/воспостави. Ова во контекст на Студената војна.
Во поново време, тој наратив е отфрлуван се повеќе. Највеќе и заради истражувањата на американските армиски историчари, како полковник Дејвид Гланц.

Значи, холодоморот е резултат на советскиот план за брза индустријализација и национализација на земјиштето. Им ја земаат земјата (и храната) на селаните и ги бутаат во фабрики.
При таа транзиција, "внимателно и вешто" изведена - селаните испоумираат од глад, или биваат убивани, ако се бунат (имало и селски буни).
Работата е, што ова воопшто не било насочено кон Украинците како етникум, туку било спроведувано низ целиот огромен Советски Сојуз (Русија, Узбекистан, Казахстан и др.). На секаде на селаните им била одземана земјата и гладувале, умирале.
Разликата е во тоа што највеќе земја селаните имале таму каде што била најплодна, а тоа е во Украина. Највеќе селанството преживувало од земјоделие таму каде што била најплодна и каде што ја имале најмногу во посед. Како, на пример, ова би го засегнало некое село во Сибир, кај што 90% живеат од лов? Ќе дојдат ќе им го земат месото, што го уловиле прошла недела? (земја немаат, за да им земат) Голема работа, ќе идат пак ќе уловат. Тоа го прават на дневна-неделна база.
Додека овие во Украина што еднаш годишно прават жетва и живеат од неа цела година, кога ќе им ја земеш земјата и жетвата, они година дена немаат што да јадат.
Затоа во земји како Украина највеќе умирале (до 3.5 милиони). Инаку умирале многу и во други региони, на пример земјоделскиот Казахстан, каде што умреле до 2,3 милиона. Во земјоделските региони на Русија исто така имало многу жртви.

Не бил Холодоморот резултат на мерки насочени ексклузивно кон Украинците. Низ целиот Советски сојуз имало милиони мртви, но заради погоре-кажаното Украина највеќе настрадала.

Наративот дека Холодоморот е ексклузивно наменет за Украинците, сепак не е мртов и денес уште повеќе ќе оживува, во контекст на војнава во Украина и покрај тоа што токму американската модерна историографија придонела во дебанкирање на тој мит, пред дваесет години.

Кога ќе побараш на нет за Холодоморот, секогаш ќе ти излезат податоци само за Украина (до 3,5 милиони на Википедија). Податоците, на пример, за Казахстан (до 2,3 милиона на Википедија) се одвоени и тешко се наоѓаат. Исто и за другите делови на СССР. Казахстан бил нешто помал од Украина, тоа време и таму, како што гледаш, умреле огромен број на селани, а верувам дека до сега не си чул за Холодоморот во Казхстан.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
Така е, затоа WebMoney со 76% руски корисници од целиот сервис имаат забрана за се, а луѓево заглавено по иљадници рубљи (кој мораа да ги конвертират во долари до 05 март). Бараат спас на секој можен начин да ги спасат парите.

Ве боли кур вас за народов, битно Русија и Путин да ви прави забава.
Па ме искрено само за мене ме боли, јасни беа последиците од санкциите и глумењето лудило за поддршка на Зелениот. Ти побарај назад што си пишувал па не знам што сега плачеш.
За Русите не мора повторно да шириш лажни информации, не ги вадат рубљите, оти веруваат во државата, а и да ги извадат што ќе прават .... Ќе се смират и после тоа ќе го воспеваат Путин, додека ти, јас, еврогејците што ќе правиме малку да помислеше...

Туку временските неприлики што следат се лошо за населението таму:

Arctic air will move through #Russia and #Ukraine in the coming days and will be accompanied by a brutal wind-chill.
The official Ukrainian meteorological service has been offline for 4 days now.
The brisk easterly winds accompanied by cold airmass will make it feel more like -15°C or even -20°C when exposed to the wind. Strongest wind-chill in Ukraine expected Wednesday night and through Thursday. Some snow is possible but the main takeaway here is wind-chill factor.
This part of the world is no stranger to strong cold...
But the timing of such cold is simply heart-breaking. "The energy ministry said 646,000 people across Ukraine had no electricity, and that 130,000 were without gas.
"
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.570
Поени од реакции
40.570
нема ништо од договор, додека не ги напраат пепел не верувам ни да има, премногу самоувереност не секогаш е добра работа.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Па ме искрено само за мене ме боли, јасни беа последиците од санкциите и глумењето лудило за поддршка на Зелениот. Ти побарај назад што си пишувал па не знам што сега плачеш.
За Русите не мора повторно да шириш лажни информации, не ги вадат рубљите, оти веруваат во државата, а и да ги извадат што ќе прават .... Ќе се смират и после тоа ќе го воспеваат Путин, додека ти, јас, еврогејците што ќе правиме малку да помислеше...

Туку временските неприлики што следат се лошо за населението таму:

Arctic air will move through #Russia and #Ukraine in the coming days and will be accompanied by a brutal wind-chill.
The official Ukrainian meteorological service has been offline for 4 days now.
The brisk easterly winds accompanied by cold airmass will make it feel more like -15°C or even -20°C when exposed to the wind. Strongest wind-chill in Ukraine expected Wednesday night and through Thursday. Some snow is possible but the main takeaway here is wind-chill factor.
This part of the world is no stranger to strong cold...
But the timing of such cold is simply heart-breaking. "The energy ministry said 646,000 people across Ukraine had no electricity, and that 130,000 were without gas.
"
ова е супер пропаганда!
Министерство вели, во Украина од да речеме 35.0000.000 популација само 646.000 се без струја и 130.000 без гас-плин, кај нас во Северџнистан без војна без мозок од 2.000.000 популација кој знае колку се со исклучена струја и 2.000.000 без гас!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
нема ништо од договор, додека не ги напраат пепел не верувам ни да има, премногу самоувереност не секогаш е добра работа.
Лошо.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
нема ништо од договор, додека не ги напраат пепел не верувам ни да има, премногу самоувереност не секогаш е добра работа.
Уште ли е диџејот главната фаца во делегацијата за преговори?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Добро ај да се вратам на постирање само информации без да мудрувам.
Ova ti e ubedlivo najpametnoto nesto sto nekogas, bilo koga go imas napisano na forumot, vo bilo koja tema.
Da sum ko tebe, ke si napravam screenshot, ke go zgolemam i ke si go uramam vo dnevnata i tamu da sedi za vek i vekov. Ako sum pri pari i vo granit ke go izgraviram.
албанец, бугарин и северџан, најсложни браќа :)
Uste peder im fali.
Ustvari ne fali , tuka e i @Shakespear ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.389
Поени од реакции
81.713
Информатичкото лоби у задња деценија се напука со пари. Фармацеутското лоби за овие две години може и повеќе лапна.
Па не е фер толку време воено-индустрискиот комплекс да се запоставува, заради компјутери и болести некакви. Сите пари од општеството отидоа кај нив.
Сега конечно пак доаѓаат старо-новите приоритети за финансирање. Доста беше трошење пари на глупости.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.450
Поени од реакции
4.288
Ништо чудно утре уште некој шпион да искочи од овие и на секој нареден круг да им се намалува екипата.
Треба да имплементираат тест со чучење. Heels on sky western spy, heels on ground comrade found..или за украинциве ќе биде обратно Heels on sky friend says Hi, heels on ground a russian to pound.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.515
Поени од реакции
3.635
Веке сите говорат дека логистиката на русите е катасрофа.
Уништен конвоj со гориво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom