Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.675
Поени од реакции
31.588
... Немаат капацитет да извршат комплексни операции во простор во кој немаат контрола.
Излегуваат видеа каде цели resupply колони им се уништетни од дрон или пак јавелин.
Прост пример:
Колона се движи без воздужна поддршка, украинциве уништуваат конвој и бегаат. Да имало одреден дрон/су25 за close air support би правеле пепел Русите.
Дрон за воздушно изведување пред колоната скенира од 1-2 км висина, су-25 кој е на стенд бај добива инфо од дронот се упатува кон координатите од дронов да неутрализира заседа , додека конвојот е веќе спремен за фронтална борба и во таква формација.
Су-34 знаеш што требаше да прават по цела длабочина на Украина да ја ораат да не смее да мрдне Украински конвој. Ние гледаме како стингери бутаат Ми 35.
Замисли да имаа русите во генералштаб некој вака способен, или макар форумов да го читаа... Абе попара ќе ги направеа, и под 7 дена како што предвидуваат CNN.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.885
Поени од реакции
36.632
Добро уште нешто ме интересира. Ако Кина е толку добар партнер и сето тоа... Зошто венецуела и северна кореја се невидени сиромаштии?
...кој вели дека се сиромашни? така изгледа на прв поглед, затоа што така се држи под контрола и дисциплина човек кој еволутивно во светски рамки не напреднал, па да ја цени благосостојбата веднаш скренува од нормалниот тек и постанува ѕвер со девијантно однесување, впрочем тоа го увиделе и САД и ЕУ па сега ќе не сје@бат сите во сиромаштија за подобра контрола и дисциплина, доволно да се видат снимените удрени пендреци врз народот за време на пандемија со коронавирусот во богатите држави,
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
Се зборува на големо дека следна жртва на руската агресиjе е Молдавиjа. Бидеjќи се роџаци обавезно Романците ќе реагират доколку Путин се одлучи на таков чекор. Мислам дека тоа може да донесе пресврт во однос на НАТО.
Молдавија едвај чека да имаа копнена конекција со Русија и да се припојат , каква жртва там војна нјет
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.471
Поени од реакции
12.253
A Little Bit of History.

1610-1612. So called Times of Trouble in Russia. Poles (and Lithuanians) invade Russia (through the territories of the modern Ukraine, obviously), capture Moscow, and install their puppet, so called, False Dmitry. Two years of misrule, cases of cannibalism reported.

1709. Swedish King, Charles XII, fighting Peter the Great, failed to conquer Russia from the north and decided to invade through the southern lands. He convinced Ukrainian Hetman, Mazepa, to join him. Decisive battle was fought at Poltava (the heart of today's Ukraine).

1812 French invade Russia (marching through the same "Ukrainian Route." Moscow burned down, desecrated and robbed again.

1914-1920. WWI, Russian Revolution, Civil War. Germans who more or less forced Ukraine into existence, took over Kiev, which changed hands 19 times within this period; Russian-Polish war followed the revolution. Again, modern Ukraine is the battlefield, with plenty of civilians killed including Jews, some newspapers actually used the term "shoah" to describe their plight as the result of all the violence.

1941. WWII. Germans again, and again they march into Russia through Kiev, murdering everything on their way. German forces were as close as 19 miles from the center of Moscow.

And of course, this century mess, both in 2014 and now.

In other words, at least for the last four hundred years, at the beginning of every century, there is trouble or invasion on Ukrainian border.

That's the context of Russian sensitivities and anxieties about this territory. We are all sensitive to Polish or Baltic anxieties and their fear of Russian invasion. Same sensitivity should be applied evenly to all sides.

These historic facts are not justification of anything nor are they condoning of anything. But they do provide a rather relevant context to explain the behavior of anyone who is triggered by the history of previous traumas. Think of Israel, and how its historical traumas are always used to explain its aggressive behavior.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
Два дена по ред не може да се спорведе евакуирањето на цивилите во Мариопол и уште некои градови. Двете војски се обвинуваат една со друга за таквата ситуација. Што мислите нај кој не му одговара да се извлече цивилното населние и зошто? Ако се русите, зошто нив не би им одговарало? Ако се украинците зошто нив не би им одговарало? Се работи за градови кои како што знам се со мешано население.
Азов бе нинџа, имаш 20 илјади грци таму и 40% руси што им кажуваат се на днр и на русите кај се што се и моментално ако влезат ќе загинат обичните граѓани никој не го сака тоа освен АЗОВ за по нивна мисла нато уса пропаганда.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.675
Поени од реакции
31.588
Да не се лажеме, имаат некои многу глупи пропусти русите. Како на пример, прееска баш видов, не знам точно која област беше, пуштиле еден или два камиони и едно волизо, ко на америте хамерите што им се, по некој шумски пат. Нормално ги начекале во заседа и ги земале најверојатно во заробеништво, пошто тела немаше. Многу вакви грешки имаат каде го јадат од заседи, зошто не се добро обезбедени.
Kade go vide ova?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.701
Поени од реакции
11.958
Клуб за комедија во Лос Анџелес со Лари Дејвид - иднината на украинската зеленика, а истовремено неутрален статус за Украина надвор од НАТО.

Добро предлог решение од американскиов радио водител со еврејско потекло токму од поранешната Руска Империја.

Настрана фактот дека е автор на бестселери на листата на Њујорк Тајмс, а од 2016 година е примен во американската Национална радио куќа на славните, туку истовремено забранет му е влез во Велика Британија, што значи дека очигледно знае што зборува.


Мапава е ажурирана заклучно со вчерашен датум ?

Значи како држава која блеска под НАТО сонцето уште не сме им се придружиле на нашите "пријатели" и "сојузници" во глобалните санкции против клетите Руси ?
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
Украинциве пак фатени во лага.



Укроп пропаганда мора и од владите да почнат да реагираат , панјимајет русија нема ббц снн тњиттер фацебок итн.... Се пазат пошо не сакаат војна.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Па незнам, не ја пратам моментално ситуацијата во САД детално, ама мислам во ваква една еуфорија, политичарите во САД знаат доста да се здружат. Гледај ја ситуацијата и Републиканци и Демократи се гласни против Русија.
Мислам дека играат, претпазливи се оти секоја изјава од типот - па не му дадовме шо сака и сега ќе го добие ди олд фешн веј исто ко и ние шо прајме, башка ние сме криви за ова - ќе значи канселирање и лејбл Руски агебт но пратам независни медиуми, подкасти од САД, сите почнуваат со - да лошо е ова од Путин, АМА... ", вистината им излегува на површина и се шири, после иницијалниот шок и откако сега ќе дојде рецесијата ќе им се појави лутина, веќе им се кува. Путин успеа со еден удар покрај проблемот у Украина и западот сам да се разведе од него по брза постапка, ќе национализира и зацврсти домашна машинерија и ќе се зацврсти евроазискиот блок. Ќе ни ги покаже слабостите на глобализмот - бевте глупи да сте зависни од нас, медиумската кампања им се враќа ко шамар - расизам и ариевство излегува на површина со сите тие изјави - ова се луѓе со плава коса и очи - и се шо е кафеаво одма го добива на своја страна. Само шарени да спречува дома, опасноста е тука. Ќе мора јбг пендраци али нема друго. Мое мислење.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.885
Поени од реакции
36.632
Еве уште едно видео. Покрај тоа што не го даваат тенкот пред да го уништат, обратете внимание на војниците. Пицнати избричени, немаат прашинка на нив(спремни за селфија). Е сега јас како воен ветеран, можам да кажам дека се сомневам дека луѓево виделе вистинска акција и според тоа не сум сигурен дека е ова стварно уништен тенк.

...ова како вежба на неподвижен тенк, напуштен ли, поставен старо железо ли, ако веќе се снима што не ја снимил цела траекторија на испалената зоља со лоцирање на целта, а не вака одпосле и трето ако веќе го погодил тенкот има експлозија да трешти, а тоа оганче од полиен бензин над тенкот, а пак војникот зошто трча уназад со испукана зоља, таква реакција нема тој што управува со зоља во борба, ова ниту знаат сценарио да направат да личи на вистинско како евтин филм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom