Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.687
Поени од реакции
82.568
Ко роботи, едно те исто и рековме дека сте во право. Никој не вика Путин задави ги, напред Путин, туку како што за САД си молчевме, дури и ги величиме, така треба и за Русија да си молчиме (овие не ни има за што да ги величиме :D) . Штом САД прекршиле едно 100тина интернационални закони и договори и никому ништо, што има сега Русите да ги демонизирате?
Како тоа наеднаш прогледавте, добивте глас :toe:...
Како никој не обрнува внимание на ова, не ми е јасно. Ова е крупна недоследност во наративот, јавно запоставена.

Овој став, може единствено да биде логичен, само ако некој мисли оти (поради икс причини) сите напади на САД биле оправдани, а овој на Русија - не е.

Генерално, јавниот наратив на Западот со осуда на руската инвазија, сам по себе, е исправен. Но, флагрантно двојните аршини, кои произлегуваат од минатите вакви искуства (ова не е прв пат некој да напаѓа друга држава) ме одвраќаат од приклонување кон тој наратив.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.687
Поени од реакции
82.568
Искрено да ти кажам ова може да биде поле негде у држава и не би знаел...
Може у Сарај е сликано, коа палат стрништа. Така личи исто.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.555
Поени од реакции
12.457
Повеќе ми делува ова како ракета да пресретна него авион, авионите не светат вака кога летаат.
Нема точно инфо, иако се случи пред неколку часа ова. Мислам дека е ракета и јас.
Автоматски споено мислење:


Одеса.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.459
Поени од реакции
4.289
Може у Сарај е сликано, коа палат стрништа. Така личи исто.
Сегде палат да бидам искрен. Имам видено во источно-скопските села накај катланово цели ниви да се пеплосани...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.687
Поени од реакции
82.568
Сегде палат да бидам искрен. Имам видено во источно-скопските села накај катланово цели ниви да се пеплосани...
верувам

ја кажувам кај што сум видел
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.459
Поени од реакции
4.289
верувам

ја кажувам кај што сум видел
Ги гледам од балкон, не мора да ми кажуваш. Бев таму кога гореше сува гора , гледав повеќе пати како гори жеден кај радушко. Дури и го видов пожарот кај село сопот. И неколку во гостиварско...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.687
Поени од реакции
82.568
Путин само глуми лудак кој е спремен на се, за да не го чепкаат. Не е толку ненормален.

Овој наратив е можеби најповолната можна опција за цел свет.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
1.801
Војно Космички Војски на Русија со ракети Калибар истрелани од брод во Црно Море уништија украински аеродром Виница.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.459
Поени од реакции
4.289
Војно Космички Војски на Русија со ракети Калибар истрелани од брод во Црно Море уништија украински аеродром Виница.
Еве што не разбирам....гори аеродромот..
Гори керозинот на аеродром, авионите што ги чуваат без гориво или пистата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom