Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.122
Epa ima dosta za razmisluvanje okulu ova.
Najakoto oruzje mu e nuklearnata opcija - no, mislam deka ne mozhe retroaktivno da gi menuva crvenite linii. Oni neformalno se dogovorija, nato vojska e off limit, ama oprema e dozvolivo. Nema da dobie povekje odstapki zasto vojnata ne mu ide ko so treba i voenata oprema se pokaze kako dosta znacajna.
zosto da nemoze da menuvaat crveni linii?

a kako taa ke bide dostavena? po internet? go izgubija moreto. nemaat aerodromi a ne veruvam ni deka nekoj od komsiite ke dozvoli nivnata teritorija da e tranzit zona za tehnika ko so ne im gi dadoa ni avionite.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.523
Поени од реакции
3.636
Како што се гледа, ЦИА не прислушува саму Груки и Вучко...
Ке има бомби..... :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Целото западно лицемерие кон Украина денес, е сублимирано во две изјави, на американски претставници, во Украина дадени пред 4-5 години, а денес објавени од Оф-Нет:

Сенатор Линдзи Грем:
„Вашата борба е наша борба. 2017 година ќе биде година на офанзива. Сега ние се враќаме во Вашингтон и ќе го буткаме случајот против Русија. Доста е од руска агресија. Време е да платат поголема цена.“
Председателски кандидат Џон МекКеин:
„Јас верувам дека вие ќе победите. Убеден сум дека ќе победите. А ние сме тука да ви обезбедиме сè што треба за да победите“.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Ме пресмеа.
Им вика - Ако се вмешате, ќе има нуклеарна војна. И они не се вмешуваат директно.

Потоа се појавуваш ти и тој западен став го толкуваш како отстапка кон Русија?
:lolzz:
Dobro ne odstapka, me svati so mislam. Zakanata za nuklearno oruzje ima odredeni granici, taka bilo i vo prethodnata studena vojna, taka i sea. Ne moes za se da ja koristis. Koa kje im gi projdes tie granici kje ti napraat call i posle e neli, sudbina.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Dobro ne odstapka, me svati so mislam. Zakanata za nuklearno oruzje ima odredeni granici, taka bilo i vo prethodnata studena vojna, taka i sea. Ne moes za se da ja koristis. Koa kje im gi projdes tie granici kje ti napraat call i posle e neli, sudbina.
Точно. Така беше до сега.

Многу често, луѓето во разни прилики, се потпираат на идејата, дека нешто што било вака, гарант пак ќе биде вака.
Најчесто ќе бидат во право.

За да ти напраат call, како што викаш, што точно они можат да изгубат? Што ќе треба да вложат, за да ти направат call?
Мислиш дека не знаат?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Немаш намера западот да го правдаш, секако ни критика, битно си уживате во благодетите, додека некаде далеку некои страдаат за западот да живее во изобилие.
Почна на запад да ви се нарушува комфортната зона и одма почнавте со хуманост, правда, дрн дрн јариња. Ајде издржете уште некоја недела, ќе се израмни кривата, Русија ќе настрада од санкциите и се по старо, освен цените :D

Уште поморничаво е што ги бодрите Украинците да продолжат да гинат, го демонизирате не само Путин, туку и сите Русите (после демек сте за мир), наместо да кажете Украина кој ти К, остани неутрална, испочитувај ги Минск договорите, дозволи демократски референдуми во областите каде мнозинство зборат Руски, дали сакаат со Русија или во Украина, нешто слично како овој вашиот Олаф:






Добро, што се случува со твојата проценка и расудување на темава... нешто налик на Корона темата ли ќе е :D (малку покасно ќе ти текне)... Русите ќе страдале, Русите слабо оружје, Русите губеле, Русите глупи проценки имале (и тоа за територија која секоја педа ја знаат, територија во која владее корупција на сите нивоа па нема проблем да соберат инфо од Украинските безбедносни служби) итн итн.
До толку не можеш да согледаш дека се игра некоја поголема стратешка игра, па затоа не гледаме никакво модерно оружје, нелогични и контрапродуктивни мерки од страна на западните држави и самите Украинци. Цело време го повикуваат НАТО да се вмеша, медиумите го преплавија народот со информации демек Путин е самиот ѓавол :toe:

Овој пак го заборавив:
vidi ja ne sum geopoliticki ekspert, toa e moe razmisluvanje sto moze i da e greska. Sea za sea ne mi izglea dobro za niv, a subjektivno poise gi sakam.

A so bilo na korona temata? Ja i use eden clen bevme protiv glupostite od prva minuta, ako nekoj menjal mislenje baraj gi drugite clenovi.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
може да посочиш некој референдум, само немој како оној за независноста на Косова.
Во сите нови членки е имало таков. Исклучок са Бугариjа, Црна гора и Македониja каде имало само одлука на парламент.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Како што оди кон нуклеарна војна работава (нешто за што сите се надеваме дека нема да биде), така она што можат да го изгубат двете страни се менува.
При ненуклеарен конфликт (конвенционален, дипломатски, финансиски...) Русија е таа која најверојатно ќе изгуби многу.
При нуклеарен, Западот ќе изгуби многу повеќе.

Не за друго, туку затоа што Западот има многу повеќе.

Не е ваљда дека некој си замислува нуклеарна војна, во која само едната страна губи.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Точно. Така беше до сега.

Многу често, луѓето во разни прилики, се потпираат на идејата, дека нешто што било вака, гарант пак ќе биде вака.
Најчесто ќе бидат во право.

За да ти напраат call, како што викаш, што точно они можат да изгубат? Што ќе треба да вложат, за да ти направат call?
Мислиш дека не знаат?
Razmisluvanjeto go temelam na toa deka i rusite ne bi sakale da umrat vo nuklearna vojna za Ukraina. Pri takva situacija nema nekoj so gubi poise kako so si opisal ti, site gubat se.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.841
Поени од реакции
26.424
zosto da nemoze da menuvaat crveni linii?

a kako taa ke bide dostavena? po internet? go izgubija moreto. nemaat aerodromi a ne veruvam ni deka nekoj od komsiite ke dozvoli nivnata teritorija da e tranzit zona za tehnika ko so ne im gi dadoa ni avionite.
Многу сакам од Молдавија да влезе, малку да се позанимаваат и со Романските фашисти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Razmisluvanjeto go temelam na toa deka i rusite ne bi sakale da umrat vo nuklearna vojna za Ukraina. Pri takva situacija nema nekoj so gubi poise kako so si opisal ti, site gubat se.
Сакаш да кажеш дека Русија би се согласила на пораз, без да употреби нуклеарно оружје?

Не. Ако Путин не блефира, нема веќе пораз за Русија. Пораз за Русија е нуклеарен холокауст.

Единствен пораз, би го нарекол исходот, во кој, да речеме, Русија се откажува од активностите, после долго време конвенционално војување во Украина, без да ги исполни целите, а притоа Западот да не се вмеша.

Види ја изјавата на Путин, пред некој ден, за помагачите на Украина. И тоа помагање, ќе има свои граници изгледа, ако на Западот не му се рискира војна.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
vidi ja ne sum geopoliticki ekspert, toa e moe razmisluvanje sto moze i da e greska. Sea za sea ne mi izglea dobro za niv, a subjektivno poise gi sakam.

A so bilo na korona temata? Ja i use eden clen bevme protiv glupostite od prva minuta, ako nekoj menjal mislenje baraj gi drugite clenovi.
Не се секирај, затоа ние другите кој од кој сме геополитички експерти :pos:.
Муабетот е дека си интелигентен (инжењер штом си), а потпаѓаш на прикаските дека санкциите ќе ги присилат Русите сами да го тргнат Путин од власт. Тоа може во помали држави, кај светски воени сили, посебно Русија која е богата со се и сешто, тоа е невозможно. Иран не успеаа, не па Русија
Од високите цени на производите кој ќе страда, тој што ги поседува или купувачите?
Оти субјективно ги сакаш повеќе... ако е поради поубавите, поприродни жени од западот, ок, се друго е погрешен избор :D

Кај короната, не бевте од првата минута, малку подоцна (но и тоа е за почит) + си вакциниран :P. Со која си вакциниран со Руската, Кинеската или Фајзер :sneaky: :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom