Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.118
САД ги има присвоено европските држави, поимот приближување е навреда за САД. Еврапјаните се ороспии на САД, САД ги ебе у уста, им пере мозок...им прави што сака. Европа реално постои само на хартија.
krajno vreme e be germanija i francija da ja prezemat eu... bez britancite polesno ke e ama ajde da vidime dali se necii marioneti ili drzavi
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT
Член од
17 август 2011
Мислења
10.004
Поени од реакции
17.840
Za kakva pomos od Kina konkretno mislis?
Za strategija, unesteni vozila itn, itn nemozam da zboruvam posto mozeme samo da pretpostavuvame zosto e toa taka. Taktika, greska, nekompetentnost, prioriteti, teren.
Vprocem ako gledame taka na rabotite somalijcite im srusija dva helikopteri na SAD i im otepaja neznam tamu kolku specijalci i toa so bezvezno oruzje. Ima tuka mnogu ako.
Dali Rusija ima moznost i sposobnost da ja sprovedese istata taktika kako SAD vrz Ukraina. Vozdusni napadi duri pretaat. Mozese i mozi. Dominacija vrz vozduh imaat uste od prviot den, bombi si velam imaat. Ne mora moderni, naveduvani( mada i najobicna bomba, onaa od II svetska vojna mnogu lesno se modificira vo naveduvana), tuku ratni rezervi. Taman ke odmaleja i gradovite ke im gi napraveja taman za kompiri sadenje. Ocigledno ne im bese toa niti celta, ni namerata. Sega zasega barem.
Svetot e vekje unipolaren, ne ke bidi posle ova. Ova sega e za dali ke ostani unipolaren ili ke se prefrlime na povekje polaren.
Ekonomska pomos kje im treba sigurno, a kako trgnale so gubenje na opremata, mozebi i voena pomos. Cel zapad gi vooruzuva ovie, ukrainskite vojncii se poopremeni od ruskite.

Da svetot vekje e unipolaren, ama mislam deka tuka kje otide vo uste pogoema ekstrema.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.402
Поени од реакции
81.743
Доволно интелегентен си да сватиш дека кога некој вика дека полот треба да е Русите вс Нацистите, дека гласа за русите, нема тука фабрикувани нешта.
Доволно интелегентен си да ги бараш моите мислења во темата за убисвтата на децата во Велигден, и да го видиш мојот став, а не да фабрикуваш нешта!
Е тоа те прави ЛАЖОВ и не ми е проблем до сабајле да им кажам на другите за каква личност станува збор.
Чекај малку. Ти мислиш дека јас тврдам оти ти така си рекол за Смилковско?

Стварно, тоа си помисли и не ја сфати поентата?

Се надевам дека неразбирањето на македонски јазик е у прашање, а не когнитивни проблеми.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.205
Поени од реакции
12.814
Доволно интелегентен си да сватиш дека кога некој вика дека полот треба да е Русите вс Нацистите, дека гласа за русите, нема тука фабрикувани нешта.
Доволно интелегентен си да ги бараш моите мислења во темата за убисвтата на децата во Велигден, и да го видиш мојот став, а не да фабрикуваш нешта!
Е тоа те прави ЛАЖОВ и не ми е проблем до сабајле да им кажам на другите за каква личност станува збор.
Не станува збор само за нацистите, за нешто многу поголемо е... А коа сме кај нацистите, знаеш ли што мислат Азов и Десен Сектор за муслиманите?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.068
Чекај малку. Ти мислиш дека јас тврдам оти ти така си рекол за Смилковско?

Стварно, тоа си помисли и не ја сфати поентата?

Се надевам дека неразбирањето на македонски јазик е у прашање, а не когнитивни проблеми.
Јас сум одговорен сам о за себе, и стојам само позади зборовите што сам сум ги изнел.
Гледам многу добро го владееш македонскиот, се надевам знаеш и некој друг јазик :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.402
Поени од реакции
81.743
Не станува збор само за нацистите, за нешто многу поголемо е... А коа сме кај нацистите, знаеш ли што мислат Азов и Десен Сектор за муслиманите?
Не им го крши филмот, баш се израдуваа дека цел свет е против Русија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
so eu ke se dogovri u zima. amerive ke kukaat malku ali ova e momentot eu da "porasne" i stane igrac na globalno nivo.
Eu nemoze da porasne vo globalen igrac, zavrsija kolonijalnite vreminja oddamna, sega ima drugi igraci , mnogu pomokjni od niv.Moze samo da prekini da izigrava kucka na SAD i da pocne da vodi nekoja nadvoresna politika koja e najdobra za niv, ne za SAD. Sega zasega bas toa i go pravat. Si ja secat grankata na koja sedat, rizikovaat da si ja ebat ekonomijata, a so toa i standardot na zivot koj go imaat oti na SAD taka im tekna.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.068
Не станува збор само за нацистите, за нешто многу поголемо е... А коа сме кај нацистите, знаеш ли што мислат Азов и Десен Сектор за муслиманите?
Треба да ме интересира?
Повеќе се грижам што мислат македонците за албанците (и обратно), оти делиме исто поднебје!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.118
Ekonomska pomos kje im treba sigurno, a kako trgnale so gubenje na opremata, mozebi i voena pomos. Cel zapad gi vooruzuva ovie, ukrainskite vojncii se poopremeni od ruskite.

Da svetot vekje e unipolaren, ama mislam deka tuka kje otide vo uste pogoema ekstrema.
sve sto izgubija od tehinka ke si go nadoknadat od zaplenetata ukrainska tehnika.

zosto bi im trebala ekonomska pomos? aj razbiram ke im trebaat ponatamu nekoj produkti/delovi/servisi sto zapadot im gi nudese ama ekonomska pomos?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.402
Поени од реакции
81.743
Јас сум одговорен сам о за себе, и стојам само позади зборовите што сам сум ги изнел.
Гледам многу добро го владееш македонскиот, се надевам знаеш и некој друг јазик :pos:
Ја лично немам гајле, све дур сте вие на власт.

Автоматски споено мислење:

Повеќе се грижам што мислат македонците за албанците (и обратно), оти делиме исто поднебје!
Е ова е веќе ноторно лажење.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Не станува збор само за нацистите, за нешто многу поголемо е... А коа сме кај нацистите, знаеш ли што мислат Азов и Десен Сектор за муслиманите?
Немој да си сигурен за ова. Креаторот на модерниот исламизам е Ал Хусеин со подсредтсво на Хитлер. Галиција СС дивизиите се бореле рамо до рамо со исламистичките Ханџар и Скендербеу. За Хитлер идеална религија е фундаментслниот исламизам.

Не е ни чудно што исламската интернавионала од Сирија се сели во Украина. 2 Чеченски батаљонина Исис се веќе таму. Батаљонот Џохар Дудаев д таму од 2014.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.523
Поени од реакции
3.636
Moody's cuts Russia rating to Ca on rise in default risk

Погодете од 3 пати кој ќе сака да инвестира во Русија во следните 5 години.
Утре ќе го спуштат и другите агенции..
Rating Ca- втор најнизок рејтинг на скалата, еднаков на мизерија.
https://www.reuters.com/business/finance/moodys-cuts-russia-rating-ca-rise-default-risk-2022-03-06/
А да , ке ивестират Кина , Индиja и Бразил.. :D
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.068
Не, ноторно лажење е ова болдираново!!!
Ама што може друго да се очекува од патолошки лажов!
Ја лично немам гајле, све дур сте вие на власт.

Автоматски споено мислење:

Е ова е веќе ноторно лажење.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Треба да ме интересира?
Повеќе се грижам што мислат македонците за албанците (и обратно), оти делиме исто поднебје!
Тоа требаше да го мислите кога кревавте споменици на крвници од комбетар бали, кога протестиравте за ослободидување на убијци, кога прогласувавте за народни хероји терористи и убијци од дивонасеље и све по ред..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Ekonomska pomos kje im treba sigurno, a kako trgnale so gubenje na opremata, mozebi i voena pomos. Cel zapad gi vooruzuva ovie, ukrainskite vojncii se poopremeni od ruskite.

Da svetot vekje e unipolaren, ama mislam deka tuka kje otide vo uste pogoema ekstrema.
Поголема економска помош од превземање на извозот на Европска унија со гас што би било?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom