Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.458
Поени од реакции
36.400
Да да Пјотр од Нижни Новгород ќе се снајде у отварање e citizenship у Естонија ерго сметка у странска банка. Исто ко украинските цивили што ќе гаѓаат мети у движење од згради. Само продужете со басниве.
Колку што прочитав Виза и Мастеркард ќе продужат да работат во Русија само нема да работат во странство. А за фриленсерите, тие веќе ако работат за странство ќе се снајдат некако.

Ова му дојде како кец на десетка на Union Pay од Кина и заедно со руските банки ќе си издаваат свои картици.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Колку што прочитав Виза и Мастеркард ќе продужат да работат во Русија само нема да работат во странство. А за фриленсерите, тие веќе ако работат за странство ќе се снајдат некако.

Ова му дојде како кец на десетка на Union Pay од Кина и заедно со руските банки ќе си издаваат свои картици.
Веќе најавија дека ќе влезат во Русија...
Автоматски споено мислење:

Toa e tocno, i ja mislam deka Kina im e edinstvena nadez za Rusive. Megjutoa ne dobivaat ni 1 posto pomos od niv, vo sporedba so Ukraina i zapadnjacite.

Mene ova mi deluva na tezok krah i epilogot so go opisa ti. Denes pak videa od unisteni koloni od po 30tina vozila. Za zal vlegoa all in na pogresna bitka.
I mene ne mi se svigja unipolarniot svet so kje sledi, ama toa e situacijata.
Мислам дека нема да дозволат да крахнат, без разлика на жртвите.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Da se vratime na Kina i Rusija. Ako Rusija padne, Kina znae deka taa e sledna za otstrel. Od ovoj agol jas bi gledal na rabotite i ponatamosen razvoj na nastanite. I pak ke napomenam, svetot e mnogu poinakvo mesto za ziveenje od pred 30 godini. Ne e isto sega kako vo 1990, koga se raspagjase istocniot blok i osven razvieniot zapad, se drugo bese mizerija.
Но, што ако Кина си има проценето дека ако Русија падне, и ако Русија стане нејзина пудлица, дека побрзо ќе го покори Западот?

Зошто Кинезиве се премногу учуткани, и држат некоја си неутралност во целиов овој процес.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Но, што ако Кина си има проценето дека ако Русија падне, и ако Русија стане нејзина пудлица, дека побрзо ќе го покори Западот?

Зошто Кинезиве се премногу учуткани, и држат некоја си неутралност во целиов овој процес.
Неутралност во случај на несразмерна сила е поддржување на посилниот. На Русија не ѝ треба помош, и треба неутралност.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.121
Воена неутралност, ама ќе имате власт која е миленик на Москва. Каква е таа неутралност? Фарба преку очи.
Сите губат, а најмногу губи Русија. Сега да не се прајме на три и пол, ама ако адут во ракавот на Русите му е само гасот, тогаш можам комотно да ти кажам дека водат однапред изгубена војна со Западот. Кина годишно троши гас колку Белгија, така да дека големата Кина ќе и помогне толку на Русија немојте да си прајте илузии, Кина и одговара Русија да е што е можно повеќе зависна од неа, а јака Русија неможи да биди зависна од Кина. Кина игра топло ладно со Западот, но Западот ако и фрли коска на Кина, верувај многу брзо ќе се сменат работите и тоа сите овие бачељупците ќе доживеат шок крешендо, нешто што не очекуваат. Да очекуваш дека Кина ќе му сврти грб на Западот, каде што и е 70% извозот, мора да си луд.

#1 pred pucot imaa vlada koja sami si ja biraa i koja bese voeno neutralna. pregovarase so eu a istovremeno i so rusija. od eu dobi "dogovor za sorabotka" od rusija 15 miljardi dolari i eftin gas. odbraa vtoroto pa imase mejden koj znaeme koj go sponzorirase...

#2 kina godisno trosi malku gas zatoa sto nabavuvase eftin i odlicen jaglen od aus i indonezija. so aus ja spukaa rabotata radi covid a indonezija veke neke da izvezuva energensi i resursi nego ja menuva ekonomijata da bide proizvoditel na celik i red drugi raboti. kina ke pomine na gas, ima infrastruktura koja ne ja koristea ali ne e problem ke pocnat ako imaat moznost da se snabdat so gas. do sega jaglen im bese polesno.

#3 kina ne igra toplo ladno so zapadot nego kina si e kina... im kazuva sto sakaat da slusnat a u pozadina nema nikakvi nameri da prestane da sorabotuva so bilo koj... niv im e biten biznisot.

#4 rusija nema da e zavisna od kina. za brzo vreme ke ima gasovodi i kon japan i korea. procitaj malku za sakhalin 1 i 2.

#5 bas sakam da vidam zapadot da i stavi sankcii i na kina. tek togas ke bide veselo... sega nemozat da najdat eftina rabotna sila da rmba u fabriki tek togas bi sakal da vidam koj ke raboti koga ke mora celo proizvodstvo da se vrati na zapad
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.458
Поени од реакции
36.400
Коншо кажа Курајбер претходно, ова нема да биде некоја мисија за освојување на симпатиите на украинците туку мечки на прегратка. Веќе се гледа како почнаа да гаѓаат мети по слободен избор, цивили и коридори за евакуација. Пораката е ако сакаш Украина и демократија, оди си во Лвов или во Полска. Ќе раселат се украинско од источна Украина. Кога ќе паднат Чернихив и Карков (од кој камче на камче нема да остане) ќе им се отвори чист пат за Источен Киев, Полтава и Днипро.

Имаат загуби русите ама не знам дали Украинците ќе го издржат разрушувањето уште една недела. Плус сега русите им го контролираат енергетскиот сектор и ако ја исклучат нуклеарната централа и доле хидроцентралата, ќе ја остават цела Украина без струја.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.702
Поени од реакции
11.959
Каде исчезнаа поборниците на критичката расна теорија ?

Па ова е нивниот момент кога треба да бидат најгласни.

https://off.net.mk/zhivot-i-zabava/mediumi/vojna-e-koga-ginat-beli

Војна е кога гинат бели

6 март 2022 - 12:03

Анализа на големи западни медиуми покажа дека Фокс, Њујорк Тајмс, Вашингтон пост, Сиенен и МСНБЦ за една недела лиферувале речиси 1.300 стории за инвазијата во Украина. Во истиот период објавиле две стории за смртносни воени акции во Сирија, една за Сомалија и ниедна за саудиското силување на Јемен.



Живееме во опасни времиња во кои низ цела свет се реализираат крвави воени дејствија (за мапа на сите тековни војни во светот види: Толку многу војни, а само една профилна слика имаме). Во само една недела Русија покрена огромна воена машинерија во Украина, Саудиска Арабија изведе десетици рекетирања на Јемен, Израел пукаше ракети во Сирија а САД продолжија со бомбардирање во Сомалија.

Сè ова се случува симултано. Но, според медиумското покривање, светов во моментов има само едно гајле - Украина. Анализа на Минтпрес ја покажува доминантноста на таа војна во пет водечки западни медиуми, во исто време кога другите едвај се спомнуваат, ако воопшто се спомнат.

Горенаведените бројки (1.300 за Украина, две за Сирија, една за Сомалија, нула за Јемен) можат да се сумираат со следните графикони:





Во набљудуваната последна недела на февруари, секој од овие медиуми исфрлувал сторија за Украина во просек по една на час. Најмногу Фокс кои имале 308 стории, по една на пола саат.

Нумеричките разлики меѓу набљудуваните медиуми се безначајни бидејќи кај сите Украина е во најударните термини или страници.

Њујорк Тајмс ниеднаш не ги спомнува нападите во Сомалија а за Сирија единствено има известено Вашингтон пост. За Фокс, Сиенен и МСНБЦ, освен украинскиот, не постои друг конфликт на светот вреден за спомнување.

За апсолутната доминација на Украина во овие медиуми сведочат и бројот на напишаните едиторијали, вредносно обоени статии кои ги пишуваат креаторите на уредувачката политика за на својата публика да ѝ ја објаснат својата позиција за клучни настани кои преовладуваат во некој момент.

Три од четири едиторијали на Тајмс биле за Украина. Сите го осудиле Путин за „невидена агресија“ и неговиот „ксенофобичен и империјален поглед“ на помалиот сосед. Истовремено, уредничкото началство на Пост отштанцало шест одвоени едиторијали, од прв до последен со осуда за Путин и од прв до последен со фалби за Бајден како се справува со ситуацијата.

И покрај фактот што долго време постоеа предупредувања, инвазијата во Украина се доживеа како шок. Пред да тргнат Русите, само 42% Украинци верувале во таков развој на настаните. И самиот Зеленски го критикуваше Запад дека со панично спомнување таква опција, неговата земја се дестабилизира.

За многумина, сегашната медиумска ситуација е дури и освежувачка.

„ Значи вака изгледало кога американските медиуми се против војна “, зајадливо забележа Џеф Коен, основач на Fairness and Accuracy in Reporting, алудирајќи на досегашните медиумски позиции кога едногласно се застануваше зад конфликтите кои ги иницираат САД.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Веќе најавија дека ќе влезат во Русија...
Автоматски споено мислење:


Мислам дека нема да дозволат да крахнат, без разлика на жртвите.
Nekogas rabotite se nadvor od nivna kontrola.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.213
Поени од реакции
21.949
Toa e tocno, i ja mislam deka Kina im e edinstvena nadez za Rusive. Megjutoa ne dobivaat ni 1 posto pomos od niv, vo sporedba so Ukraina i zapadnjacite.

Mene ova mi deluva na tezok krah i epilogot so go opisa ti. Denes pak videa od unisteni koloni od po 30tina vozila. Za zal vlegoa all in na pogresna bitka.
I mene ne mi se svigja unipolarniot svet so kje sledi, ama toa e situacijata.
Za kakva pomos od Kina konkretno mislis?
Za strategija, unesteni vozila itn, itn nemozam da zboruvam posto mozeme samo da pretpostavuvame zosto e toa taka. Taktika, greska, nekompetentnost, prioriteti, teren.
Vprocem ako gledame taka na rabotite somalijcite im srusija dva helikopteri na SAD i im otepaja neznam tamu kolku specijalci i toa so bezvezno oruzje. Ima tuka mnogu ako.
Dali Rusija ima moznost i sposobnost da ja sprovedese istata taktika kako SAD vrz Ukraina. Vozdusni napadi duri pretaat. Mozese i mozi. Dominacija vrz vozduh imaat uste od prviot den, bombi si velam imaat. Ne mora moderni, naveduvani( mada i najobicna bomba, onaa od II svetska vojna mnogu lesno se modificira vo naveduvana), tuku ratni rezervi. Taman ke odmaleja i gradovite ke im gi napraveja taman za kompiri sadenje. Ocigledno ne im bese toa niti celta, ni namerata. Sega zasega barem.
Svetot e vekje unipolaren, ne ke bidi posle ova. Ova sega e za dali ke ostani unipolaren ili ke se prefrlime na povekje polaren.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Но, што ако Кина си има проценето дека ако Русија падне, и ако Русија стане нејзина пудлица, дека побрзо ќе го покори Западот?

Зошто Кинезиве се премногу учуткани, и држат некоја си неутралност во целиов овој процес.
Не ги слушаме Кинезиве од медиумскиот мрак кој може да се спореди со Сталинизмот. Не се учуткани. Тоа што ние онлајм се движиме во западни кругови, не значи дека тоа е мислењето на цел свет…. Тоа е мислењето што е наменето за либтардите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.411
Поени од реакции
81.753
Тоа малку не ми е јасно, во контекст на настаниве неделава:
Саудијска има право да го напаѓа Јемен, САД има право да ја напаѓа Сомалија и никој у свет, никакви, макар и најмали санкции за тоа не им воведува, али Русија ако ја нападне Украина, е тогаш до нуклеарна војна ќе идеме.

Никој не може да каже што е разликата.

Некој би рекол дека западните новинари веќе ми одговорија, преку своите - сега гинат луѓе со плави очи - извештаи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.121
Колку што прочитав Виза и Мастеркард ќе продужат да работат во Русија само нема да работат во странство. А за фриленсерите, тие веќе ако работат за странство ќе се снајдат некако.

Ова му дојде како кец на десетка на Union Pay од Кина и заедно со руските банки ќе си издаваат свои картици.
imaat i rusite pandant na master card i union pay... MIR se vika nivniot payment system. funkcionira od 2015ta.... spremni si bea oni za se ova
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Nekogas rabotite se nadvor od nivna kontrola.
Убивање е контрапродуктиво во една војна со Русија. Историјата го покажала тоа. Колку повеќе Руси загинат толку поголема ќе биде силата со која ќе удрат…. И народот се повеќе ќе е позади Путин.


Да не збориме за 30 годишното исмејување и омаловажување на Русите од страна на западната пропаганда. Први кои ќе наебат се тие најблиску… што мислиш зошто ?

Запрашај се од каде е хистеријата во Полска, Чешка, Словачка, Романија, Бугарија и Косово? А поготово Молдавија која воено проба да се премета со Русите во приднестровје, кога осетија слабост на Русите 90тите. Голема можност е следна да биде Молдавија, па да видиме какво квичење ќе биде тоа на Романските фашисти.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT

Kajgana Shop

На врв Bottom