Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Точно е дека западот ти дава поволности во вид на материјалното и лагоден живот ама од друга страна ти ја зима душата под наем и господарува со неа до нејзино потполно уништување...е сега ако не веруваш дека постои душата и си атеист по природа западот е топ дестинација за тебе...само да не биде утре кога ќе се појавиш пред лицето на правдата и светлината да го цитираш оној кошаркарот чинам беше Илиевски-Леле што напраивме!:coffee:
Уште ти фалеше на темава...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Точно е дека западот ти дава поволности во вид на материјалното и лагоден живот ама од друга страна ти ја зима душата под наем и господарува со неа до нејзино потполно уништување...е сега ако не веруваш дека постои душата и си атеист по природа западот е топ дестинација за тебе...само да не биде утре кога ќе се појавиш пред лицето на правдата и светлината да го цитираш оној кошаркарот чинам беше Илиевски-Леле што напраивме!:coffee:
Но секогаш има покајание, затоа е лошо изрази ко северџан, да ве бесиме на плоштад, агресијата секогаш ќе ги бутка подлабоко во материјализмот, сметам дека срцата ќе им се отворат за вистината само ако им пристапиме со разбирање и гаранции за нивните права.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.199
Поени од реакции
8.547
Точно е дека западот ти дава поволности во вид на материјалното и лагоден живот ама
каква врска има ова со актуелнава тема ? тоа не можам да го разберам
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Му стои поентата, Америте имаа неспоредливо „полесен“ терен/услови за војување во Ирак ама им требаше многу повеќе време.
Тогаш тоа (за америте) беше успех, сега ова (за русите) е неуспех и разочарување. Ништо што ќе направат едниве не е добро и сѐ што ќе направат другите е најдобро - ако ја слушаш пропагандата.

Не велам дека спротивното го кажуваш, само појаснувам малку за сите останати. :)


Во меѓувреме во светот:
(јас уште пред година и половина си купив, не дека ќе направат голема разлика ако работите отидат упм)
Нема гајле, Путинчо нема да ја насочи кон нас, испод Србија сме, освен ако не си се заебал и живееш негде у западниот свет :D
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.473
Поени од реакции
3.208
Но секогаш има покајание, затоа е лошо изрази ко северџан, да ве бесиме на плоштад, агресијата секогаш ќе ги бутка подлабоко во материјализмот, сметам дека срцата ќе им се отворат за вистината само ако им пристапиме со разбирање и гаранции за нивните права.
Мене ми е доволен доказ тоа што ни еден милијардер не го понел кешот со него кога го напуштал овој свет...
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Мене ми е доволен доказ тоа што ни еден милијардер не го понел кешот со него кога го напуштал овој свет...
Тоа затоа што не се духовни како тебе. Треба подуховни да бидат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.696
Поени од реакции
31.617
Нема гајле, Путинчо нема да ја насочи кон нас, испод Србија сме, освен ако не си се заебал и живееш негде у западниот свет :D
Maла е планетава... Еден Чернобил какви страња направи а каде е далеку, и еден е. Нуклеарна зима = MAD = отиде сѐ упм (скраја да е мме) :-/
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Во право си,може да брише модераторот слободно забегавме од темата..
Нема зошто да брише, мора и во оваа тема да се види колку си ти духовен, за разлика од материјалистите кои сите ќе горат во пеколот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.696
Поени од реакции
31.617
Ukraine was secretly developing nuclear weapons and it was close to obtaining them, Russian media reported on March 6 citing a source with knowledge of the situation in Russian security structures.

According to the report, the words of Vladimir Zelensky in Munich about the nuclear status of Ukraine were not accidental, it could become a reality in the very near future.

According to the source, these works got a clearly expressed practical orientation and growing activity in 2014 on the order of Petro Poroshenko, who then served as Ukrainian President.

The source noted that Ukraine could also covertly acquire technology from the West for centrifuge enrichment of uranium and laser isotope separation.

Plutonium of the required quality was reportedly obtained from foreign states.




едит:
The Institute for Nuclear Safety Problems in Chernobyl, the State Scientific and Technical Center for Nuclear and Radiation Safety in Kyiv and the Institute for Condensed System Physics in Lviv also participated in the work.

As a site for the development of nuclear weapons, Kyiv used the zone of the Chernobyl nuclear power plant.

The increased radiation background natural for the Chernobyl zone was used to cover this work.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.988
Поени од реакции
35.978
Му стои поентата, Америте имаа неспоредливо „полесен“ терен/услови за војување во Ирак ама им требаше многу повеќе време.
Тогаш тоа (за америте) беше успех, сега ова (за русите) е неуспех и разочарување. Ништо што ќе направат едниве не е добро и сѐ што ќе направат другите е најдобро - ако ја слушаш пропагандата.

Не велам дека спротивното го кажуваш, само појаснувам малку за сите останати. :)


Во меѓувреме во светот:
(јас уште пред година и половина си купив, не дека ќе направат голема разлика ако работите отидат упм)
Лично не ме интересира ниту едната ниту другата страна, но мислам дека медиумите прават преголема фама со целиот настан.
Така ги палат и украинците, и жал ми е оти навистина ги почитувам како народ. Имам неколку колеги од таму со кои соработуваме, со еден и до пред 2 месеци, и им го разбирам многу добро моментот дека не се чувствуваат како Руси, нешто што ме потсеќа на нас кога други пробуваат да ни наметнат етикети.
Проблемот е што имаат погрешни аспирации од поглед на воена безбедност, од аспект на економија требаше да се насочуваат кон ЕУ, а од воена безбедност требаше да се изјаснат дека ќе бидат воено неутрални (и на хартија да потпишат дека никогаш нема да стапат во ниту еден воен сојуз, нешто како Финска), тоа му го имам зборувано и нив кога сме разговарале за вакви теми. Имаат голема предност споредено со Македонија (поголема територија, повеќе народ, повеќе природни ресурси), но за жал се отепани економски максимално (читај грешни политики).
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.473
Поени од реакции
3.208
Нема зошто да брише, мора и во оваа тема да се види колку си ти духовен, за разлика од материјалистите кои сите ќе горат во пеколот.
Полн.а си со немир ко курветина полна со сперма...олади троа и не се возбудувај толку да не го бараш апаратот за мерење притисок,од тука гледам ти шиба накај 140 горниот... :coffee:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.696
Поени од реакции
31.617
Лично не ме интересира ниту едната ниту другата страна, но мислам дека медиумите прават преголема фама со целиот настан.
Така ги палат и украинците, и жал ми е оти навистина ги почитувам како народ. Имам неколку колеги од таму со кои соработуваме, со еден и до пред 2 месеци, и им го разбирам многу добро моментот дека не се чувствуваат како Руси, нешто што ме потсеќа на нас кога други пробуваат да ни наметнат етикети.
Проблемот е што имаат погрешни аспирации од поглед на воена безбедност, од аспект на економија требаше да се насочуваат кон ЕУ, а од воена безбедност требаше да се изјаснат дека ќе бидат воено неутрални (и на хартија да потпишат дека никогаш нема да стапат во ниту еден воен сојуз, нешто како Финска), тоа му го имам зборувано и нив кога сме разговарале за вакви теми. Имаат голема предност споредено со Македонија (поголема територија, повеќе народ, повеќе природни ресурси), но за жал се отепани економски максимално (читај грешни политики).
Намерно ги хушкаат/палат Украинците, целта е да се случува ова што се случува. Пропагандата денес е на највиско ниво, секој без едукација како да ја избегне - во старт ја изгубил битката за реален светоглед и оддалеку како на кукла му ги влечат конците... Гледам и по мноштвото такви овде. :-/
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Полна си со немир ко курветина полна со сперма...олади троа и не се возбудувај толку да не го бараш апаратот за мерење притисок,од тука гледам ти шиба накај 140 горниот... :coffee:
Ова веќе не ти е многу духовно. Ќе те шутне човек два пати и наеднаш ќе исчезне вртењето на другиот образ. Ебате таквата духовност, лицемерите одат неколку кругови подлабоко во пеколот од материјалистите. Да не си ја чешаш главата кога ќе одиш таму на отчет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom