Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Поддршката за Русија и Путин денеска автоматски значи дека ги поддржувате и нивните политики. А една од тие политики е неговиот став за Украина. Дека таа била “комунистичка“ творевина која мора да се “денафицизира“.
Штом е Украина комунистичка творевина создадена од Ленин и Сталин, тоа значи дека и Македонија е комунистичка творевина создадена од Коминтерната.
Па добро ама фактот дека Украина нема шанси да се одбрани од Русија не е навивање само реална состојба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.792
Поени од реакции
26.349
дрн дрн јариња
Ти реков, лицемерен нацист. Цела слика што сум ја имал за тебе била лага.

Ниту се сликите во прашање ниту навијањето, суровата омраза е во прашање, која може само нацист да ја има.
Автоматски споено мислење:

На сите овие навреди, инсинуации и манипулации, може на човек да му се промакне и некоја контра-навреда, сепак тоа било претерано од моја страна за што се извинувам.
Никој не те навреди кога го нарече морон, немој да лажеш... Тогаш почнаа навредите!!!!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Исто како се јачаме дека може да ја поразиме Грција, на таа војска што ја има. Може ќе издржиме две недели ама толку ќе биде.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.731
Поени од реакции
21.742
Поддршката за Русија и Путин денеска автоматски значи дека ги поддржувате и нивните политики. А една од тие политики е неговиот став за Украина. Дека таа била “комунистичка“ творевина која мора да се “денафицизира“.
Штом е Украина комунистичка творевина создадена од Ленин и Сталин, тоа значи дека и Македонија е комунистичка творевина создадена од Коминтерната.
Дали тоа значи дека САД, ЕУ и Бугарија кои се за Украина и Зеленски денеска автоматски значи дека ги поддржуваат и нивните политики, паралено на Украина и Македонија и македонскиот народ не се комунистичка творевина?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Заборави како ми кажуваше да сум пишувал во темата за втора светска и да не сум пишувал по други теми, да сум оправал тактики со Берик и не знам што?
Не можеш да ме тормозиш и да сакаш, форумската комуникација не може претерано да ме извади од такт, сум преживеал очи во очи со смртта, мислиш дека некој си форумски јузер со навреди може да ме тангира воопшто?
Претпоставувам дека те имам навредено одамна за што е крајно време да се извинам и тоа го правам во оваа прилика. Понекогаш тастатурата е побрза од рациото нажалост.

Не знам како поинаку да објаснам, морате да научите да прифаќате дека постојат лица со спротиставени мислења на вашите, не може сите да имаат еден те ист став, невозможно е.
Затоа тука се аргументите и фактите со чија помош може да се развие дискусија и да се види кој е во право а кој не. Неизбежно е да има различни мислења.
Toa ti bilo kazano vo smisla da ne se rezilis, onaka diplomatski. Daleku od toa deka sum ti zabranil, nemozam i da sakam, koga sme kaj toa.
Ne si me navredil mene licno( si me navredil ali nisto strasno, ni prv ni posleden, i daleku povekje od sega za sto placis), si gi navredil site koi poranesnoto ime na republikata im znacese nesto. Jbg zavrsena e taa rabota, samo ne e nesto sto taka lesno se zaborava.
Ako zabeleza, mojot stav okolu agresijata, vojnata, intervencijata, kako sakas narecija, generalno e mnogu porazlicen od skoro na site tuka, i prorusi i proamerikanci.
I ne e nesto omilen.
Pocni da pravis razlika pomegju stav, navivanje i manipulacija.
Jas dosega niti ednas ne izreagirav niti za unisteni konvoi, zrtvi na dvete strani, ni za kolku ke zavrsi, trebalo da zavrsi ili skoro nisto tekovno. Ne mi e ni bitno nesto posebno, ne se pravam deka se pritresvam od zal i sekiracii za ukrainskot narod, uste pomalce za vojnici ili voena oprema. Za arhitektura, infrastruktura pak ic.
Ne sum strateg, niti general ,niti imam uvid sto im se mota na Ukraincite ili Rusite vo glavata, so sto raspolagaat ili kakov im bil planot, ocekuvanite zrtvi i unistenata tehnika.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Па добро ама фактот дека Украина нема шанси да се одбрани од Русија не е навивање само реална состојба.
Не не ова е навивање веќе. Ама она апла навивање како за фудбалски клуб, тој, тој и само тој.
Шизофренично е веќе да се труби цело време едно исто.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Ти реков, лицемерен нацист. Цела слика што сум ја имал за тебе била лага.

Ниту се сликите во прашање ниту навијањето, суровата омраза е во прашање, која може само нацист да ја има.
Автоматски споено мислење:


Никој не те навреди кога го нарече морон, немој да лажеш... Тогаш почнаа навредите!!!!
До кога со овие навреди? Земи воздух, издиши и така десетина пати.
Човек што им посакува на русите екстремно висок животен стандард, и да не гинат млади дечки по фронтови за интереси на шака олигарси да ти бил нацист. Што све нема да прочита човек.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Исто како се јачаме дека може да ја поразиме Грција, на таа војска што ја има. Може ќе издржиме две недели ама толку ќе биде.
Грција во случај на напад на Македонија би стигнала до Скопје за нецели 24 саати. Грција е сериозна армија, не се заебавајте. Ние немаме војска, освен онака, симболично.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Дали тоа значи дека САД, ЕУ и Бугарија кои се за Украина и Зеленски денеска автоматски значи дека ги поддржуваат и нивните политики, паралено на Украина и Македонија и македонскиот народ не се комунистичка творевина?
тука станува збор директно за Путин бидејќи темата е за Украина. Не релативизирај.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.792
Поени од реакции
26.349
Не патронизирам, само го кажав своето мислење. Повеќето кои овде навиваат за Русија го прават тоа од комплетно ирационални причини. Македонија веројатно од сите славјански држави е на самото дно на листата на држави на коина Русија и помогнала, или би им помогнала. Онака, на Русите буквално не им е гајле за нас. Мали сме и безначајни. Дури верувам дека оние кои во Русија креираат политика би сакале Македонија да заврши како дел од Бугарија. Иако после настаните во Украина, Русите ќе им бидат насаскани и на Хрватите. Полјаците секако не ги сакаат, верувам дека во услови на нуклеарна војна една од првие мети би им била Варшава.

Сонот за пансловенството е тоа, само сон. Русофилите на темата навиваат за Русија затоа што свесно тврдат дека правдата во моментот е на страната на Русите, иако не може да има правда кога убиваш православни Украинци, а потсвесно навиваат за Русите од прилините кои ги наведов во претходниот пост.

Без нервоза, гледаш дека никого не навредувам на темата.
Ај вака, да се спуштиме на земја и да видиме кој го живее сонот на пансловенството ?

Дали некој тука на форумов нешто разглабал за пансловенство ? Дали мислиш дека постои и најмала шанса за една пансловенска држава покрај сите овие работи што се случуваат?

Да речеш дека народот во Македонија живее во пансловенски сон, со Бугарија и Србија во комшии... не само што е наивно, туку е глупаво. Оди во секоја словенска држава и сегде ќе ги најдеш најголемите непријатели дека им се словени. Па види ја побогу босна и ќе ти стане јасно.

Народот навива за Русија од друга причина, не е панславизам, не е ни ми и руси 200 милиона. Народот навива за Русија дека западот со својата политика последните 32 години тоа го направи. Народот ја осети неправедноста на своја глава и го виде истото во Украина. Виде дека го заведоа народот и избегаа кога им беа најпотребни. Можеби народот не е свесен и неможат да го артикулираат тоа и све тоа се прави архаично и преку приказни. Но горе-доле причината е таа!!!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Мене искрено ми е криво и за Русија и за Украина на таа територија што ја имаат, на тие богатства што ги имаат една Јапонија и Јужна Кореа со никаква територија и ресурси да се по просперитетни.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.731
Поени од реакции
21.742
тука станува збор директно за Путин бидејќи темата е за Украина. Не релативизирај.
Какво релативизирање (ти го отвори ова прашање патем), каков Путин, единствено ме интересираше твоето мислење по ова прашање. Не мора да ми реплицираш, веќе ми одговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom