Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    680
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.098
Поени од реакции
4.878
Кои црни години, војната во Украина е при крај. Путин нема интерес да влегува во западна Украина. Во моментот кога ќе паднат Мариупол, Киев и Харков, војната ќе биде де факто завршена.
Многу оптимистички поглед на работите.
За жал војната во Украина е на смиот почеток, и моли бога да не се прошири, а ќе заврши кога една од силите САД+ЕУ и Руската федрецаија ќе постигнат нов договор или пак едната страна ќе потпише капитулација. Значи можни се идруги решенија како што е замрзнување на конфликтот но истото не значи крај туку само одложување до некоја наредна прилика.
Велиш Путин немал интерес ...., од каде ти тебе таа информација, тој некаде изјавил такво нешто, или
Во мометот кога ќе падне Харков само ќе се затвори “котлето“ кое ќе го забрза процесот на декомпонирање на инсталираниот н...-ф..... режим во Украина, и како што се гледа далеку е оваа војна од својот крај, па таа сеуште нема ни започнато како што е редот, деновиве се спекулира за интернационална единица од 12.000 странци која треба да војува против Русија, таквите информации не одат во прилог дека војната е при крајот.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.720
Поени од реакции
8.760
Нема што украинки мајки со 3 деца да бегат преку граница за неговата љубов кон Русија.
Тоа е добро кога бегаат, Хитлер и овие негови потомци ги силуваа па после ги убиваа на бегање.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.800
Поени од реакции
26.362
Ако може некој од поупатените да одговори зошто Русија ја нападна Украина.
1. За да ја исчисти од неонацистите?
2. За да ја штити руската популација од украинците?
3. Заради проширувањето на НАТО?
4. Заради обележување на територија и мерење на силата на западот?
5. Или сите причини заедно?
Русија ја нападна Украина дека САД иако знаеше што може да се случи, најде куртони во Украина, како што најде на Косово и ги искористи.... Па сега кога дојде тешкото ги фрли.

Слично беше и со Садам, 10 години го вооружуваа и го хушкаа против Иран, кога престана да им треба стана диктатор и го уништија... Така да кога ти кажувавме тука дека сте преарогантни во своите настапи и дека све може преку ноќ да се смени. Дека САД не ви е партнер туку господар... ти уште толку беше арогантен и не исмејуваше..
Автоматски споено мислење:

А за тоа дека Русија не го сака НАТО во Украина, супер, ама никој не ги прашува нив.
Ете што се случи дека никој не ги прашува нив... Тие што ги хушкаа Украинците во НАТО, освен подршка што им даваат кај се? Значи колку ти што правиш во моментов за Украина, толку прават и НАТО...

Следно е, ќе им донираат марамчиња да ги бришат солзите.

Единствен начин сега да им помогнеш на Украинците е да си запакуваш коферите и да одиш да се бориш за нив.... Исто како што ете би ги залажувал дека они имаат право да одлучат и Русите се никој и ништо.

Све друго е лицемерие, кое дефакто им ја уништи земјата.
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Како се движи светска берза денес? Неши пролитав скок на пченицата 114%. Може да ја провери некој ценава?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.105
Поени од реакции
6.750
Ija mislam ke ima uste mnogu zrtvi i brojkite na Rusite se pogolemi nego sega oficijalno kazano. Steta iskreno i malce perfidno sto izgleda mladi neiskusni vojnici se prakjale na front bez tie da znaat kade ke odat pa se nasle vo vojna. Mislam na strana dali Rusija e vo pravo ili ne, taka lesno da zrtvuvas mladi lugje od tvojot narod nalikuva mnogu na likovi i lideri od minatoto.
многу видеа и слики од напуштени уништени делови од конвои, ниту жртви ниту затвореници од истите....... шпекулација и надувување е бројка од 10000 загинати руски војници за недела дена, прва светска да беше немаше такви жртви да има

во секој случај се наѕира Новорусија
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Русија ја нападна Украина дека САД иако знаеше што може да се случи, најде куртони во Украина, како што најде на Косово и ги искористи.... Па сега кога дојде тешкото ги фрли
Не мислам дека се толку наивни Америте мислејќи дека може до навек да си играат на граница со Русија, напротив ми изгледа дека сите предупредувања од нивни интелектуалци, амбасадори и тн. ги сфатиле ко - аха, значи најлесно е преку Украина да ја ескалираме Европа. Деновиве ги сфатив србите кога викаат Злочиначка војска Нато, има тука некое зло.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.800
Поени од реакции
26.362
Не мислам дека се толку наивни Америте мислејќи дека може до навек да си играат на граница со Русија, напротив ми изгледа дека сите предупредувања од нивни интелектуалци, амбасадори и тн. ги сфатиле ко - аха, значи најлесно е преку Украина да ја ескалираме Европа. Деновиве ги сфатив србите кога викаат Злочиначка војска Нато, има тука некое зло.
Не се наивни бе, не им е грижа ни за народ ни за ништо. Ги фрлија во оган Украинците и сега се дистанцираат на секој можен начин. Не го направија тоа дека се наивни... Погледни го Такер Карлсон што го постирав, овие се тотални ретарди, кловнови ставени на чело на држава, не верувам дека тие ги влечат конците, ако се стварно овие главни, тешко на сите нас.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.203
Поени од реакции
30.993
Не, не немој со тие куршуми.
Сите ние знаеме дека антиракетните штитови во Реџиково и Констанца се првенствено направени да ја штитат ЕУтропа од Иран а не да ги соборуваат руските ИБР, сите ОТАН членки тоа го потврдија, така да немој со таа пропаганда на Путин.
Пошто некои не разбираат сарказам, да дообјасниме и дека дефанзивната намена е одредена само со типот на проектилот... Само треба да стават проектили со нуклеарни боеви глави и оп - ете офанзивни ракетни бази.

Во спротивно сигурен сум дека САД не би имале ништо против Русија да стават ракетни бази во Куба, нели де - како заштита од севернокорејските нуклеарни ракети. ;)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.971
Поени од реакции
7.359
На почеток и ја мислев дека е но изгледа е посериозно. Не знам дали се овие Амери Руска пропаганда.
Јасно е дека го убивале и малтретирале населението што зборело Руски, но зашто баш сега Путин воено реагира, а не од 2014-2022 :свиркам:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Ija mislam ke ima uste mnogu zrtvi i brojkite na Rusite se pogolemi nego sega oficijalno kazano. Steta iskreno i malce perfidno sto izgleda mladi neiskusni vojnici se prakjale na front bez tie da znaat kade ke odat pa se nasle vo vojna. Mislam na strana dali Rusija e vo pravo ili ne, taka lesno da zrtvuvas mladi lugje od tvojot narod nalikuva mnogu na likovi i lideri od minatoto.
Toa deka ne znaele kaj gi prakjaat e epten naivno. Nikoj ne zrtvuva vojnici, tuku vojna e i ostvaruvanje na celite kje kosta zivoti..

Normalno deka neiskusnite kje bidat snimeni.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.203
Поени од реакции
30.993
Не мислам дека се толку наивни Америте мислејќи дека може до навек да си играат на граница со Русија, напротив ми изгледа дека сите предупредувања од нивни интелектуалци, амбасадори и тн. ги сфатиле ко - аха, значи најлесно е преку Украина да ја ескалираме Европа. Деновиве ги сфатив србите кога викаат Злочиначка војска Нато, има тука некое зло.
Дефинитивно САД намерно го ескалираа ова. Остави ги муабетите наназад поединци што дебатираат дека Америве не знаеле што прават, дека Бајден е сенилен зомби а Камала со IQ колку бројот на чевлите што ги носи... Да, Бајден навистина е сенилен дедо а Камала навистина е глупа индивидуа - ама зарем некој озбилно смета дека тие и таквите како нив ја водат државата и ја креираат надворешната политика на САД?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Јасно е дека го убивале и малтретирале населението што зборело Руски, но зашто баш сега Путин воено реагира, а не од 2014-2022 :свиркам:
Претпоставка - нити РФ нити Кина не биле спремни да делуваат до сега, можеби дури е и избрзан чекор но РФ ги врати сите кредити пред некоја година и планирале како. Сега зиркам кинезите со Тајван, билдаа вештачки острови, вложуваа во армија.

Дефинитивно САД намерно го ескалираа ова. Остави ги муабетите наназад поединци што дебатираат дека Америве не знаеле што прават, дека Бајден е сенилен зомби а Камала со IQ колку бројот на чевлите што ги носи... Да, Бајден навистина е сенилен дедо а Камала навистина е глупа индивидуа - ама зарем некој озбилно смета дека тие и таквите како нив ја водат државата и ја креираат надворешната политика на САД?
Мастерпланер има во позадина дефинитивно кој ги нема ни интересите на САД, овие демокративе им се најпогодни за манипулација плус ниско АјКју, тука врзувам и производството и ширењето на Воукизмот како мајндсет на кој налесно се лепат мас медиа манипулациите кои бај д веј преку соушл медиите се буквално психолошка воена операција. Живееме во многу интересно време.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.720
Поени од реакции
8.760
Јасно е дека го убивале и малтретирале населението што зборело Руски, но зашто баш сега Путин воено реагира, а не од 2014-2022 :свиркам:
Затоа што Горбачов ја остави Русија на колена со тие пацифистички и наивни политики на жими мајка. Чисто се сомневам дека не било операција од внатре, како и да е. Американците се спремале на оваа ситуација и нормално билдале арсенал, ама она што им помати вода е хиперсоничното оружје и способноста на Путин.
Немале доволно ресурси е заклучокот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom