Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.266
Поени од реакции
36.156
Ne znam so mislea rusive iskreno, koga i na laici ko mene im bese jasno deka ova kje se desava. Gi praat partali vo zasedi, a ovie pa za sekoe gradce se tepaat po nekolku dena.

So vakov obem na zrtvi i oprema prasanje e kolku vreme mozhe da teraat vo ofanziva.
Мене повеќе ме плаши дека одговор на ова обично ќе биде indiscriminate артилериски оган или бомби од воздух на целата област кај што е заседата или кај што мислат дека ги чекаат. Тогаш ќе има многу уништување посебно во урбани е делови.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.131
Поени од реакции
16.233
Изгледа е многу повеќе од -Украина во Нато, права на граѓаните и слични информации.

Burisma, ukrainian gas company
Hunter Biden
Donetsk coal mining
Financial transactions with Ukrainian, Russian, Kazakh, Chines nationals
U.S. Senate Committee on Finance Majority Staff Report
Former mayor of Moscow
Obama administration
ецетера

Секако дека и пари, и лични интереси се во прашање. Не е некоја новост тоа.




Како што вели другарот Диме, кога не знаеш што да кажеш почни да викаш. Во случајов почни и со прстот да мафташ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.525
Поени од реакции
79.697

Фасцинантен е бројот на стратешки мислители, вистински експерти и познавачи (од западниот свет) кои со години предупредуваа кон што води состојбата во Украина ако се продолжи со еднострана политика кон Украина. Никој не ги слушна и еве сега каде е работата.
Сите кои еднострано гледаат на војната, би требало да го видат ова.

Ова се врвни западни политички интелектуалци, не се кооперациски муабети.
Автоматски споено мислење:



Неее бе. Кој би ги нападнал антените на Старлинк? Не заебавај.
 
Последно уредено:

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
832
Поени од реакции
1.457
Не лупај глупости, не е Путин тој што се заканува иако ти само него го слушаш да зборува околу тоа.
Да речеш дека некој лупа глупости треба прво да прочиташ убаво што пишал. Барем 3-4ца изразија благонаклоност кон идејата Путин да рокне нуклеарки.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.266
Поени од реакции
36.156
Мислам дека две илјади жртви во овој момент за Русија не е многу. Се борат на огромна територија и на неколку фронтови. Се борат на југ пред Запорожје, кај Миколаив и кај Мариупол плус таму кај Луганск. Горе се борат јако кај Харков и Суми после таму кај Чернихив и Хостомел околу Киев. Тоа се многу фронтови па логично и бројот на жртви да е голем. Повеќе загрижувачки за нив е недисциплината и напуштањето на опремата сосе муниција.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.245
Поени од реакции
21.589
Мислам дека две илјади жртви во овој момент за Русија не е многу. Се борат на огромна територија и на неколку фронтови. Се борат на југ пред Запорожје, кај Миколаив и кај Мариупол плус таму кај Луганск. Горе се борат јако кај Харков и Суми после таму кај Чернихив и Хостомел околу Киев. Тоа се многу фронтови па логично и бројот на жртви да е голем. Повеќе загрижувачки за нив е недисциплината и напуштањето на опремата сосе муниција.
Kako ne se mnogu. Pred da pocnat ovde nekoj da recese deka ke imaat najmalku 2.000 zrti ke go proglasea za ludak.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.943
Поени од реакции
39.484
Да речеш дека некој лупа глупости треба прво да прочиташ убаво што пишал. Барем 3-4ца изразија благонаклоност кон идејата Путин да рокне нуклеарки.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469

Фасцинантен е бројот на стратешки мислители, вистински експерти и познавачи (од западниот свет) кои со години предупредуваа кон што води состојбата во Украина ако се продолжи со еднострана политика кон Украина. Никој не ги слушна и еве сега каде е работата.
Трендо се мачи да завземе некаква фер позиција ама каша попара испаѓа на крај. Путин рече дека Украина нема право да постои. НАТО е небитно, тоа е за рускиот народ да биде исплашен и да не се буни против војната. Исто и нацистите на кои старите руси се алергични. Ако Путин ја освои Украина, нема НАТО пак да биде на граница? Плус, никој не ги спомнува Норвешка, Полска, Литванија, Латвија, Естониjа? Сите овие НАТО земји веќе граничат со Русија, ама некако не му сметаaт баш толку. НАТО бил проблемот, my ass.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Трендо се мачи да завземе некаква фер позиција ама каша попара испаѓа на крај. Путин рече дека Украина нема право да постои. НАТО е небитно, тоа е за рускиот народ да биде исплашен и да не се буни против војната. Исто и нацистите на кои старите руси се алергични. Ако Путин ја освои Украина, нема НАТО пак да биде на граница? Плус, никој не ги спомнува Норвешка, Полска, Литванија, Латвија, Естониjа? Сите овие НАТО земји веќе граничат со Русија, ама некако не му сметаaт баш толку. НАТО бил проблемот, my ass.
Полска не граничи со Русија, освен ако не го сметаш делот околу Кенинзбург, што би било смешно. Норвешка исто има само минимален граничен допир со Русија. Балтичките држави и Полска ги пикнаа во НАТО кога Русија беше сlаба и немоќна, сега тоа не случај. Украина има огромна граница спрема Русија и е блиску (релативно) до Москва.

Скроз се различни ситуациите.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Мислам дека две илјади жртви во овој момент за Русија не е многу. Се борат на огромна територија и на неколку фронтови. Се борат на југ пред Запорожје, кај Миколаив и кај Мариупол плус таму кај Луганск. Горе се борат јако кај Харков и Суми после таму кај Чернихив и Хостомел околу Киев. Тоа се многу фронтови па логично и бројот на жртви да е голем. Повеќе загрижувачки за нив е недисциплината и напуштањето на опремата сосе муниција.
Човечките животи се поважни од опремата, веројатно пораката од воениот врв е штом ќе се најдат во опасност, да ја баталат опремата. Посекако Русија има десетици илјади воени возила.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.093
Поени од реакции
3.275
Ако Путин ја освои Украина, нема НАТО пак да биде на граница? Плус, никој не ги спомнува Норвешка, Полска, Литванија, Латвија, Естониjа? Сите овие НАТО земји веќе граничат со Русија, ама некако не му сметаaт баш толку. НАТО бил проблемот, my ass.
Освен Полска која е премногу далеку (не го сметај Калининград), сие заедно немаат регрутен капацитет ни четвртина од Украинскиот, Естонија, Литванија и Летонија препосавувам дека се како нашето ловечко друштво и би паднале за помалку од ден, а ако се планира инвазија на Русија ќе треба да се донесе многу војска.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Полска не граничи со Русија, освен ако не го сметаш делот околу Кенинзбург, што би било смешно. Норвешка исто има само минимален граничен допир со Русија. Балтичките држави и Полска ги пикнаа во НАТО кога Русија беше сlаба и немоќна, сега тоа не случај. Украина има огромна граница спрема Русија и е блиску (релативно) до Москва.

Скроз се различни ситуациите.
Ги сметам сите, не се согласувам дека е скроз различно. Јасно е дека Украина е нај истурена ама поентата ми е дека проширувањето на НАТО не ми се гледа како главна причина, или единствена причина. Друг момент е што би било голема страмота за русите да имаат огромно про-руско население во НАТО земја. Има многу моменти ама не е само НАТО. Инаку немаше црпнатиот (ха!) да држи 1 саат говор, историја и слично. Ќе кажеше Украина не смее во НАТО во 5 минути и ќе објавеше војна.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.488
Трендо се мачи да завземе некаква фер позиција ама каша попара испаѓа на крај. Путин рече дека Украина нема право да постои. НАТО е небитно, тоа е за рускиот народ да биде исплашен и да не се буни против војната. Исто и нацистите на кои старите руси се алергични. Ако Путин ја освои Украина, нема НАТО пак да биде на граница? Плус, никој не ги спомнува Норвешка, Полска, Литванија, Латвија, Естониjа? Сите овие НАТО земји веќе граничат со Русија, ама некако не му сметаaт баш толку. НАТО бил проблемот, my ass.
Донекаде ги разбирам и двете страни но не разбирам како некои се за отцепување на Крим а против отцепување на дел од Македонија.

Но ова хипотетичко однесување на Албанија со однесувањето на Русија може да се спореди само ако ако на протести од 20.000 Македонци се собори легално избраната власт, укине Албанскиот како службен јазик и се забранат Албански телевизии и радио станици и живи се запалат про-Албански демонстранти.

Пошто тоа се случи во Украина.

500.000 протестираа, го симнаа легално избраниот прецедател (противуставно пошто им фалеа пратеници за кворум додека пратениците во парламент беа опколени со маскирани типови), го забрануваат Рускиот јазик и ТВ станици, и експресно решаваат да се приклучат на НАТО со најава дека Руската војска мора да си оди од Крим.

А 2004 исто така има Поморанџеста револуција.

Што очекуваа? Путин да каже "свака част, изволте поставете војска и избркајте не од Црно Море"

Да се разбереме, јас ја подржувам сувереноста на Украјина од проста причина што Крим како и осамостојувањето на Косово може (и ќе биде) употребено како пример и изговор за отцепување на делови на Македонија во иднина. Но Украина да тера самостојна политика против Руски интереси е како Венецуела да тера политика против Американски интереси, ќе има последици.
Технички кога и да решила Украина да тера неутрална политика се рушела власта со шарена револуција.
Прво поморанџестата револуција а потоа Мајдан.

За време на мајдан е соборен легално избраниот прецедател и тоа противуставно (фалеа 2-3 пратеника а тие што гласаа беа окружени со маскирани наоружани лица).
Про-Руските демонстранти беа запалени живи (никој не одговараше)
Забрането беше користење на Руски како официјален јазик.
Забранети одредени „про-Руски“ партии.

Јас секако ја подржувам територијалната целост и суверенитет на Украина заради тоа што ова (заедно со Косово) евентуално ќе биде употребено како преседан за делење на Македонија но да не се лажеме дека Украина нешто избрала сама.

Зеленски да изјавеше дека се залага за неутрална Украина експресно ќе го зашаренеа со „револуција“ и ќе го сменеа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.742
Поени од реакции
9.866
Путин: На Украинците им се испрани мозоците, ние се бориме против неонацистите

Ова како према нас Бугарите.ВИе сте блгари само не знаете,ние ќе ве преобратиме.Царов ќе смени мајндсет на 40 кусур милиони народ,демек имате нацисти ја ќе ве исчистам,а успат вие како народ не постоите,погрешно ве учеле.
Уште посилно сум на украинска страна после ваквите бладања на сенилниов старец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom