Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Цитира од сајт ukrainianlessons :pos:
Тоа ти е исто ко за бугарски и македонски да даваш линкови од фејсбукот од Каракачанов. Нормално им треба тој мит тие да си го тераат за нив.
Не лејко, ако сакаш да правиш споредби тогаш треба да кажеш тоа е исто како од македонски сајт да цитираш тврдење дека македонскиот е различен од бугарскиот, а не негов дијалект.

ГЛУП.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Ostaj ti toa amerite sto pisuvaat gluposti . ja od prva raka ti pisuvam, majka mi e doktor po staroslovenski
Види, ти си магистер, па да не те чуди дека сум малку сомничав за академските квалитети во вашето семејство.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.191
Поени од реакции
8.394
Ненормално е колку и каква опрема русиве просто ја напуштаат и оставаат.

На Твитер имаше слики и со напуштени TOS-1A. Некаде прочитав дека цената на едно парче е меѓу 10 и 15 милиони долари...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.456
Поени од реакции
36.015
Мислам дека сите заедно на темава кои ги користите термините фашисти и нацисти, за било која страна, треба да престаните. Ниту едните се фашисти и нацисти, ниту другите.
... да престанеме? тоа нешто наредба, стар нов ник? FMbUVgEXMAICveo.jpg
едните сами се декларираат за неонацисти, а според однесување и се фашисти, ај извади ги розевите наочари подоро ќе гледаш!
neonacist-eto-ukrainskie-neonacisti-russkie-neonacisti_6.jpg
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Ненормално е колку и каква опрема русиве просто ја напуштаат и оставаат.

Вакви работи се нормални во војна.
Автоматски споено мислење:

... да престанеме? тоа нешто наредба, стар нов ник? Прегледај го приврзокот 323781
едните сами се декларираат за неонацисти, а според однесување и се фашисти, ај извади ги розевите наочари подоро ќе гледаш!
Прегледај го приврзокот 323782
нешто глуми најпаметен од сите
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794

Руска пропаганда.
2000 од тие 2700 работат. Сепак се остаток од ДДР, Руски и стари. 2000 се 2000, некој тенк ќе спречат.
Автоматски споено мислење:

Germancive sami si kazuvaat deka im go ispratile djubreto. 700Parcina 1/3 bile za na djubre muvlosani.
Vo prostoriite kade sto gi cuvale morale da vleguvaat so Gasmaski za da ne se zatrujaat so prasina od Muvlija

За овие да колку да се отарасаат. Предходно пратиле топ оружје гледаќи ги тенковите покрај пат очигледно си ја вршат работата.
Автоматски споено мислење:

... да престанеме? тоа нешто наредба, стар нов ник? Прегледај го приврзокот 323781
едните сами се декларираат за неонацисти, а според однесување и се фашисти, ај извади ги розевите наочари подоро ќе гледаш!
Прегледај го приврзокот 323782
Ај гуглај колку нацисти има во Русија да споредиме.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.085
Поени од реакции
12.708
2000 од тие 2700 работат. Сепак се остаток од ДДР, Руски и стари. 2000 се 2000, некој тенк ќе спречат.
Автоматски споено мислење:


За овие да колку да се отарасаат. Предходно пратиле топ оружје гледаќи ги тенковите покрај пат очигледно си ја вршат работата.
Автоматски споено мислење:


Ај гуглај колку нацисти има во Русија да споредиме.
Ја да сум на твое место ич не би се радувал на тоа дека Германија им пуштала топ оружје на пудлицата и останатите забегантуси у Украина.
Ако претерате многу лесно може да се врати Европа во камено доба.
Да не биде дека не сум ти кажал :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.882
Да не претеруваме.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.483
Поени од реакции
28.804
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Ненормално е колку и каква опрема русиве просто ја напуштаат и оставаат.

Зар веруваш во ова пропаганда ? Тие тенкови денес не користат русите ниту пак се руско производство и друга работа секаде каде има војни тенковите не паркира вака еден до друг туку раздалечен .
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Се плашам дека оваа војна ќе го дотепа ионака слабото чувство за политичка реалност на македонскиот народ. Еве на примерот со јазиците, имаме скоро идентична ситуација. Едниот народ, поброен, со подолга историја на државност, му го негира правото на помалиот, со пократка историја на државност, својот јазик да го смета за засебен.

И наеднаш имаш украинскиот е дијалект на рускиот, Зеленски Педер, напред Путин, а вториот случај имаш Каракачанов педер, напред Вардар. А иронијата да биде поголема, македонскиот и бугарскиот се многу послични од украинскиот и рускиот. Ситуацијата симетрична, решението спротивно. Зошто, затоа што така навиваме во моментов.

Класична македонска шизофренија и неспособност да ги согледаш својот политички интерес во одредена ситуација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom