Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.706
Поени од реакции
36.673
Што ќе се случи ако Русија ги затвори вентилите за гас? Целосно прекинување, ни капка гас да помине. Кој ќе биде ефектот за западните економии?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
avioni pravat i rusite i kinezite. medicinska oprema ke se nabavuva preku proksi firmi ko vo komuizmot. tankeri i brodovi se ogromna investicija i sekoj gradi soodvetno na potrebite. rusite retko dozvoluvaat stranski brodovi da ja tankiraat nivnata nafta, taka da imaat adekvatno.

resorti itn, rekov ke se prefrlat ko azija. poslednite 15 god se poveke idat nataka sekako. monako e super ama i makao ne e loso.... amsterdam moze voda da mu nosi na bangkok a krasnaya polyana u sochi komotno moze da se nosi so bilo koj zimski rezort na zapad (znaci zboram za aspen, val d'isere, st mortiz ne za sapka)...
Ke vidime kano nema somnez deka dvete strani ke imaat zagubi ama nema smisla da se kaze deka zapadnite i ruskata ekonomija ze ednakvi. Ne se. Izgleda i nema da bidat za mnogu dolgo.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
И да не беше војнава западот ќе одеше надолу ради лошите одлуки од 80та навака...
НО многу е подобра сегашната позиција за нив како очет пред својот народ, сега Путлер е крив за целиот тој пад кој беше неминовен а не нивната политика.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.058
Поени од реакции
24.051
Ke vidime kano nema somnez deka dvete strani ke imaat zagubi ama nema smisla da se kaze deka zapadnite i ruskata ekonomija ze ednakvi. Ne se. Izgleda i nema da bidat za mnogu dolgo.
nema nikogas da bidat a i ne mora. edno e sigurno rusija e dovolono golema da izdrzi i da e nezavisna za bilo sto a germanija/eu u najmala raka sekogas ke bidat zavisni bar za energensi seedno dali od rusija, arapite ili amerite.

rusija e isto edna drzava.... vnatre sekogas ke epolesno e za ramnenje smetki, eu od druga strana lesno moze da ide u pm... vikas spancite ke im dadat gas na poljacite ako nemaat dovolno za niv na primer?
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.572
Поени од реакции
13.920
Што ќе се случи ако Русија ги затвори вентилите за гас? Целосно прекинување, ни капка гас да помине. Кој ќе биде ефектот за западните економии?
Колапс.
Ќе се греат на дрва ко нас :D
И нафта се доставува на сад, баш пред 2-3 дена имаше инфо. Големите работи се одвиваат зад сцената, битно западната јавност ќе се радува бидејќи ејпл ќе го немало во Русија, некое време.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.706
Поени од реакции
36.673
Ke vidime kano nema somnez deka dvete strani ke imaat zagubi ama nema smisla da se kaze deka zapadnite i ruskata ekonomija ze ednakvi. Ne se. Izgleda i nema da bidat za mnogu dolgo.
Далеку дека се еднакви, ама русите се способни да им нанесат сериозна штета. Ќе видиме до каде се спремни западните земји да трпат штети поради Украина и на крај is this the hill you want to die on?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
nema nikogas da bidat a i ne mora. edno e sigurno rusija e dovolono golema da izdrzi i da e nezavisna za bilo sto a germanija/eu u najmala raka sekogas ke bidat zavisni bar za energensi seedno dali od rusija, arapite ili amerite.

rusija e isto edna drzava.... vnatre sekogas ke epolesno e za ramnenje smetki, eu od druga strana lesno moze da ide u pm... vikas spancite ke im dadat gas na poljacite ako nemaat dovolno za niv na primer?
Sekoja drzava zavisi od nesto sto go nema. Ke vidime za nekolku godini dali EU ke uspee da ja namali zavisnosta od Rusija kaj energensite. Inace vo EU vladee nekoja solidarnost ama konkretno nemozam da ti odgovoram na hipoteticko scenario.
Автоматски споено мислење:

Prognoza za toa kolku jako moze da bidat drzavite zasegnati od ekonomskite sankcii:

1646299989215.png

Dolgorocen pad na ekonomijata.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.103
Поени од реакции
7.469
Западот го губи приматот од други децениски глупости. Мислам самото тоа што дозволија да се зависни од русија и од кина е њтф момент...
Друго, западот си имаше војни... А што добива било кој од војна... Ништо... Ќе испалиш ракети, ќе потрошиш пари за ракетите, а нов капитал не ствараш, само уништуваш веќе створен капитал...
Стварањето капитал не трпи војни...
Друг проблем од западот далеку поголем и од војните претходно и од ова со Украина се кредитите. Шо претераа, претераа. Кај се видело 100% од бдп или 200% како Јапонија... Па тоа е лудост...
Пробуваат сеа со инфлација да си ги избришат кредитите, ама од друга страна со инфлација го унуштуваат приватниот капитал на фирмите... Значи пак лудост...

Западот има огромни проблеми, младите не можат да им се осамосвојат, не можат да си приуштат да имаат деца, станови јер им се изгор скапи, плус се појавуваат некои модерни идеологии да ги наречам кои на долг рок се само порок...
Си го уништија производството со селење фабрики за една шака богаташи да се само нешто побогати и на младите тоа бумерите им ја уништија иднината со несовесно трошење и кредити...
Тоа се самоуништувачки потези кои од 80та наваки си ги влече западот...
Ова војнава е само блип во целата слика...
И да не беше војнава западот ќе одеше надолу ради лошите одлуки од 80та навака... А и истокот не е нешто многу поарен, демографската слика на кина не е за машала...

Прашањето е каква ќе биде иднината. Веројатно иста како и претходните 4 децении, само малку позатворен свет за патувања... Одвреме навреме по некоја рецесија, по некоја инфлација можеби... И останатото ќе живуркаме како и досега... Ништо особено...

Она што ми е фасцинантно е како преку ноќ античките станаа словени...тоа е пофасцинантно...
Како што напишав, доста економски информации и уште подобри заклучоци. (y)
Затоа и ме зачуди што само Русите и Кинезите им прогнозираш лош период, кога западот е тој што е во лајна од поодамна и е во надолен тренд. За на некого да му се раздени, на друг треба да му се стемни. Западот е тој што е во фаза на стемнување, па автоматски на истокот ќе се разденува. Раст и пропаѓање на империите си е природен динамичен циклус.
Излезот е насилнички да пробаат да украдат од истокот што повеќе, за да покријат своите непродуктивни трошења и крадењата на нивната елита или да си се префрлат на истокот. Земи го фактот дека во Источните развиени држави (тука влегува и Австралија :D), државниот систем има целосна контрола врз народот, тоа е идеално за елитата.

За античките и словените тоа сфати го како револт према неправедниот запад, а народ нема избор мора некаде да припаѓа, па сметаат дека Русите демек се нешто поарни. Плус историјата е фалсификувана па во таков хаос, најлесно е сателит.

Хиперинфлација со гаранција кај повеќето држави, освен во меѓувреме ако не ги прифатиме дигиталните државни валути. Значи или магаре или змија :D
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
Aj toa sto na zapad se zabrani ruskata RT tuku vo Rusija zabranuvaat Ruski mediumi. Radiostanicata Echo Moskwy dobri zabrana da emituva zatoa sto bese kriticno nastroena prema vojnata.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.568
Aj toa sto na zapad se zabrani ruskata RT tuku vo Rusija zabranuvaat Ruski mediumi. Radiostanicata Echo Moskwy dobri zabrana da emituva zatoa sto bese kriticno nastroena prema vojnata.
Ја да сум на твое место не би секирал што и колку се банира у Русија, туку би подразмислил од кде ќе собере Шолц финансии за астрономскиот воен буџет и што дневно расте цената на горивото по околу 10 центи у Германија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.105
Поени од реакции
41.416
Шолц е тотален промашај. Меркел знаеше да држи баланс, овој одма зазема страна, нешто што и Макрон не го прави и не праќа оружје во Украина.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
Ја да сум на твое место не би секирал што и колку се банира у Русија, туку би подразмислил од кде ќе собере Шолц финансии за астрономскиот воен буџет и што дневно расте цената на горивото по околу 10 центи у Германија.
First World Problems. Germanija ke najde 100Mrd bez problem samo vo prviot kvartal imaat rekorden priliv na danoci plus potencijal ako krenat malce na danocite za Bogatite. Toa e najmal problem. A za benzinot si vo pravo, raste cenata nemam potreba od mnogu vozenje taka da ne me zasega mnogu. Ima i tuka alatki da se ublazi. 10€ Povekje za polnenje tank ne e nekoj problem.
Автоматски споено мислење:

Шолц е тотален промашај. Меркел знаеше да држи баланс, овој одма зазема страна, нешто што и Макрон не го прави и не праќа оружје во Украина.
Mislis Merkel poinaku ke postapese vo ovaa situacija? Scholz e do nekade kopija na Merkel za mnogu raboti.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Сега е шансата Франција да напраив притисок да се изградат повеќе нуклеарни реактори во Европа. Се надевам ќе ја видат придобивката од нуклеарна енергија и нејзината предност.


Еве едно видео каде се прави споредба со гасна централа.
 
W

wicked_1

Гостин
Вчера имав гости од Украина, односно на другар ми сопруга и нејзина другарка... кога фативмее муаабет за ситуацијава ги прашувам има ли Руси во Киев, еднаата со омраза ми одговара има ама мртви, кога навлеговме во темата може да се утврди дека Русите и Путин им се најголемо зло, а бидејќи сопругата на другар ми ја знам подолго време пред срањево немаше никаков проблем со Русиве, ниту со Путин или било што поврзано со Русија, односно ми кажуваше дека се исти братски народ, при што може да се утврди дека истите се плод на страшна пропаганда, до некаде ги и разбирам бидејќи сепак е војна и гинат луѓе, но од прикажаното од нив можее да се утврди дека ниту рационално, ниту логички се спремни да размислуваат... кога им спомнав 2014 Мајдан, редовно гранатирање од Украина во Донбас и гинење на цивили, фашистичките паравоени стрктури истите дури не се ниту запознаени со тоа, ме гледаат бледо и онака сее прашуваат дали сум нормален бидејќи моментално Путин им ја уништува земјата... тука другар ми пресече и ми кажа батали не можеш да се разбереш боље смени тема, и така се пребацивме на временска прогноза.

И да, убедени се дека Руси нема во градовите, односно дека Украинците успешно ги одбиваат, што е уште еден доказ дека се страшно подложни на пропаганда што ја прават медиумите.
Колега убаво си им кажал

Они живеат таму низ конфликти и војни, и пак ништо не разбираат што се случува, пошто сркаат пропаганда нели од западни медиуми

Ама ти ги знаеш работиве преку фејсбук, јутуб и кајгана форум читајки го бачето, јамајка и другата воинствена екипа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom