Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.785
Иницијално мислев дека ова е поврзано единствено со безбедносната закана која доаѓа од интегиррањето н Украина во западните воени структури ама нешто ме тера да се сомневам дека е ова е поголемо сценарио и global power struggle. Може и сум грешка ама мислам дека улогата на Кина позади сцената е многу поголема посебно во економско-финансискиот дел.

Може е прерано ама впечатокот што го добивам е дека Русија е чекор понапред, веќе ги има земено санкциите во предвид и е со подготвени одговори на истите. Дали го начекаа моментот дека САД има слаб претседател или случајно на Украина и се поклопија коцките ама некако ми изгледа дека ова е почеток на нова Студена војна.
Ocigledno mnogu ne mi go sfatija postot od pred nekoj den. Jas licno neznam dali e samo intervencija radi lokalna bezbednosna zakana ili nesto mnogu pogolemo e vo igra, no se nadevam deka e ova vtoroto, zatoa sto toa vtoroto znaci kraj ili ako nisto drugo pocetok na krajot na hegemonijata na SAD vrz svetot, monopolarnost itn itn. Niti postovaa megjunaroden sud, ni rezolucii, ni OON, bukvalno nisto, se odnesuvaa kako gazdi vo svetot i se nadevam deka na toa konecno mu se gleda krajot. Uste Kina da povleci noga i rabotata ke bidi ili ili.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.765
Поени од реакции
26.333
Па тоа и мене ми текна од прва, ама после си викам двоен блеф o_O, после пак си викам што потреба да излегува со таква мапа на пресица и да објаснува детали, бизарна ситуација во секој случај. Можеби е само праќање порака на Романија и Полска да не се мешаат.
Мислам дека и повеќе од јасно е тоа. Излегоа некои информации дека Полска, Словачка и Бугарија ќе им давала авиони на Украина, сите посебно ги демантираа тие гласини. Колку и да се Русофобични, неможе а за момент да не си помислат барем и хипотетички колку може да е „зборот“ даден од западот само ветар у магла, гледајќи што се случува во Украина.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.785
Во Украјина ама ич не се популарни педерастите, ако прочита ова ќе престане да постира на темава :icon_lol:
Deckoto misli deka Srbija e vo NATO, mislis deka znae kade e Ukraina. Ali so sigurnost ti tvrdam deka za Putin slusnal i za pederite vo Rusija , toa paradite sto ne smeat da gi pravat ili taka nesto.
Toa nego mu e bitno, homofob napagja proevropska nacija i ako uspee tesko na pederite tamu. Tolku, toa bese dovolno za emotivna reakcija, ni civili, ni decinja, ni zgradi ni nisto.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
Со народот во Сирија, Ерменија сме биле во иста држава 500 години под Турците и претходно уште 1500 под Византија и Рим. Со Украина немаме ниту еден ден во иста држава.
Сме имале како не Аце наш до Индија имал држава. :pos: :pos: :pos:

П.С Да не забегуваме со оф-топици.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.484
Поени од реакции
36.058
Ve gledam so @Shakespear se objasnuvate, a ne mu ja poznavate matricata, ideologijata ili ja zanemarivte. Go zaboli nego za Ukraincite, tamu civili, stradanja, megjunarodno pravo i sto li ne. Edinstveno nego sto go interesira, mu e bitno, prioriteno i e vredno da se zamara se pederskire prava. Tolku. Rusija gi nema, Ukraina iskreno pojma nemam, a i ne e bitno, bitno vo rusija pederi ne. Tolku. Da bese obratna situacijata, ke ja velicese Rusija poglasno od site ovde, ne invazija da napravila, zivi na kolec da gi nabivase pak ke gi opravduvase.
Ete i toa vi go objasniv :toe: .
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.765
Поени од реакции
26.333
Deckoto misli deka Srbija e vo NATO, mislis deka znae kade e Ukraina. Ali so sigurnost ti tvrdam deka za Putin slusnal i za pederite vo Rusija , toa paradite sto ne smeat da gi pravat ili taka nesto.
Toa nego mu e bitno, homofob napagja proevropska nacija i ako uspee tesko na pederite tamu. Tolku, toa bese dovolno za emotivna reakcija, ni civili, ni decinja, ni zgradi ni nisto.
Абе тоа си мислам, мароканци, арапи, турци дома им силуваат децата, почнаа главите да им ги сечат, ги напаѓаат секојдневно со ножеви, ако речеш нешто против муслиманите, ко у жива рана да си им чепнал.... Русиве сите сложно заедно у гасни комори би ги пратиле.... Знаат педерите кој ќе им го даде со сласт ....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.785
Абе тоа си мислам, мароканци, арапи, турци дома им силуваат децата, почнаа главите да им ги сечат, ги напаѓаат секојдневно со ножеви, ако речеш нешто против муслиманите, ко у жива рана да си им чепнал.... Русиве сите сложно заедно у гасни комори би ги пратиле.... Знаат педерите кој ќе им го даде со сласт ....
Za nego Albanija e edna napredna evropska drzva i toa samo radi eden zakon ili pojma nemam sto bese. Pederite tuka cel mesec svrsuvaa na toa.
Ali batali go nego, si ima toj druga maka.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.484
Поени од реакции
36.058

Kajgana Shop

На врв Bottom