Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.121
Поени од реакции
8.407
Запамтете ги сојузниците на Русија: Еритреа, Сирија, Северна Кореја и Белорусија.

141 држава со осуда на агресијата.
во овие 141 ја броиш и Северна Македонија ? кур ќе скршите
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
Вие што ја поддржувате Русија во конфликтов, дали би живееле во некоја од набројаните земји, особено оние 5 што гласале против? o_O
И што е следен чекор?
Кога ќе пратат трупи на Москва ?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.754
Поени од реакции
8.296
Во Обединетите Нации се гласало за осудување на Руската инвазија врз Украина. Следниве земји гласале против или воздржано:


Вие што ја поддржувате Русија во конфликтов, дали би живееле во некоја од набројаните земји, особено оние 5 што гласале против? o_O
Белорусија
Ангола
Кина
Куба
Монголија
Намибиа
Јужна Африка
Азербеџан
Уганда
Виетнам


Ева вака со овие на прв поглед немам ама апсолутно никаков проблем. Некои како Намибиа, Белорусија и зависно во кои делови Уганда и Ангола би ми биле комплетно подобрување на стандардот на живот. Додека во случајот на Кина и Јужна Африка некој делови не би можел да си ги дозволам.

А не се подалеку многу ниту Ерменија, Боливија, Мароко можеби и Алжир. Сирија пред војната секако.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
Белорусија
Ангола
Кина
Куба
Монголија
Намибиа
Јужна Африка
Азербеџан
Уганда
Виетнам


Ева вака со овие на прв поглед немам ама апсолутно никаков проблем.

А не се подалеку многу ниту Ерменија, Боливија, Мароко можеби и Алжир. Сирија пред војната секако.
Сега следи, знаеш ли дека немаат леб да јадат таму... дрн дрн јариња, не смееш ништо да речеш против власта, ќе те затворат....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.522
Поени од реакции
36.102
Романски авион миг 21 што летал накај црно море исчезнал од радар, пуштиле хеликоптер да го бара и хеликоптерот исчезнал
хеликоптерот е најден ....
Сегоднја в 20:03 с радаров пропал МиГ-21 861-ј истребительној эскадрильи ВВС Румынии, выполнјавшиј патрулирование в рајоне Добруджи над Чёрным морем. Скорее всего, борт разбилсја.

На поиски самолёта был отправлен вертолёт IAR 330 Puma 862-ј истребительној эскадрильи, которыј в последствии разбилсја в 11 км от аэродрома, находившиесја на борту 5 человек погибли.

Операција по поиску МиГ-21 продолжаетсја.
...летал за надгледување на терен како обична рута на прелетување на областа на Констанца покрај Црно Море при што исчезнал од радарот.

aGFzaD05NTQwZmIzYjA1MTNmNDE2NzE4ODRhYjVkZmQ3MWJlZg==.thumb.jpg

и затоа испратиле воен хеликоптер IAR 330-Puma со 5 војници и двајца пилоти на местото да видат што се случило со авионот на одредената локација на исчезнување, сведок видел како хеликоптерот IAR 330-Puma паднал , а имало големо невреме во ноќно возење и се срушиле,

cf08eecd7b7b1acb252f31576e183f88.jpg

романското министерство за одбрана ја потврди ова трагедија, не се знаело само дали пилотот од авионот имал време да се катапултира и дали преживеал, а и самиот авион уште не бил пронајден додека тие од хеликоптерот сите биле погинати во трагичната несреќа во невреме и ноќно возење во мисијата за спасување што највероватно ќе биде злоупотребено во пропагадни цели дека се соборени од Русите.
o-aeronava-mig-21-lancer-a-disparut-de-pe-radar-754030.jpeg
 
Последно уредено:

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
827
Поени од реакции
1.295
Само што заврши телевизиското обраќање на францускиот претседател околу случувањата во Украина. Ако некој сака да види како изгледа човек упрпан со полни гаќи на телевизија, нека го побара на јутуб.

Меѓу другото напомена

- „Франција не е во војна со Русија„

Е фала курцу, Путин ќе заспие мирно вечерва.

Го најави акцискиот план за осамостојување на Франција од руската нафта и гас. Ќе се градат нуклеарни централи за производство на струја и ќе се инвестира во обновливи енергенси.

Така да браќа украинци, издржете едно дваесетина години...
Линк со превод на видеото? Засега не можам да најдам со англиски превод.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
.

Се пожалил пилотот на временските услови и после го изгубиле од радар. Нема врска ова ми се чини со Русите.
И јас мислам дека нема ама до утре ќе зборат на #ukrainerussia дека црноморската флота го кутнала

1646257272817.png
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Ова кажува колку е румунската авијавија способна. Им паднал авион, пратиле хеликоптер по него и тој паднал. 100% некој фолс флег сакаат да напраат, или се апла неспособни.
Секакво инфо излегува цело време, прерано е да се каже што е точно а што не, ова не ми делува реалистично и се надевам дека не грешам и дека нема жртви во реалноста.
Но самиот факт што МиГ-21 сеуште е во состав на романската авијација е тажен. Се откажаа од МиГ-29 за да останат на МиГ-21?!
Иако нивната верзија, разработена со Израел Лансер А и Лансер Б се разликува прилично од базичен МиГ-21бис, сепак е тоа старо дртало подновено со израелски радар со опсег од 50км и лок-он 30-35км, барем каталошки. Заедно со употреба на западни АА ракети.
Во реални услови тоа значи откривање на цел на некои си 30-тина км макс. и зафат на 15-20, ако и толку.
Набавија нешто Ф-16 ама и тоа е во симболичен број. Ако е мапата која ја презентираше Лукашенско точна, ќе биде сериозно.

Со три активни ескадрили, една Ф-16 и 2 Лансер А/Б тешко нешто да направат имајќи предвид големината на земјата и акваторијата на Црно Море.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
Секакво инфо излегува цело време, прерано е да се каже што е точно а што не, ова не ми делува реалистично и се надевам дека не грешам и дека нема жртви во реалноста.
Но самиот факт што МиГ-21 сеуште е во состав на романската авијација е тажен. Иако нивната верзија, разработена со Израел Лансер А и Лансер Б се разликува прилично од базичен МиГ-21бис, сепак е тоа старо дртало подновено со израелски радар со опсег од 50км и лок-он 30-35км, барем каталошки. Заедно со употреба на западни АА ракети.
Во реални услови тоа значи откривање на цел на некои си 30-тина км макс. и зафат на 15-20, ако и толку.
Набавија нешто Ф-16 ама и тоа е во симболичен број. Ако е мапата која ја презентираше Лукашенско точна, ќе биде сериозно.
Да бе Лукашенко јавно воените планови ги презентирал... кад би се зајебавали
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Ve gledam so @Shakespear se objasnuvate, a ne mu ja poznavate matricata, ideologijata ili ja zanemarivte. Go zaboli nego za Ukraincite, tamu civili, stradanja, megjunarodno pravo i sto li ne. Edinstveno nego sto go interesira, mu e bitno, prioriteno i e vredno da se zamara se pederskire prava. Tolku. Rusija gi nema, Ukraina iskreno pojma nemam, a i ne e bitno, bitno vo rusija pederi ne. Tolku. Da bese obratna situacijata, ke ja velicese Rusija poglasno od site ovde, ne invazija da napravila, zivi na kolec da gi nabivase pak ke gi opravduvase.
Ete i toa vi go objasniv :toe: .
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Да бе Лукашенко јавно воените планови ги презентирал... кад би се зајебавали
Па тоа и мене ми текна од прва, ама после си викам двоен блеф o_O, после пак си викам што потреба да излегува со таква мапа на пресица и да објаснува детали, бизарна ситуација во секој случај. Можеби е само праќање порака на Романија и Полска да не се мешаат.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.014
Поени од реакции
4.195
Во Обединетите Нации се гласало за осудување на Руската инвазија врз Украина. Следниве земји гласале против или воздржано:


Вие што ја поддржувате Русија во конфликтов, дали би живееле во некоја од набројаните земји, особено оние 5 што гласале против? o_O
За нас, кои ја поддржуваме Русија, појќе е од доволно што веќе живееме лошо во „република нашата земја„...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Ve gledam so @Shakespear se objasnuvate, a ne mu ja poznavate matricata, ideologijata ili ja zanemarivte. Go zaboli nego za Ukraincite, tamu civili, stradanja, megjunarodno pravo i sto li ne. Edinstveno nego sto go interesira, mu e bitno, prioriteno i e vredno da se zamara se pederskire prava. Tolku. Rusija gi nema, Ukraina iskreno pojma nemam, a i ne e bitno, bitno vo rusija pederi ne. Tolku. Da bese obratna situacijata, ke ja velicese Rusija poglasno od site ovde, ne invazija da napravila, zivi na kolec da gi nabivase pak ke gi opravduvase.
Ete i toa vi go objasniv :toe: .
Во Украјина ама ич не се популарни педерастите, ако прочита ова ќе престане да постира на темава :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.342
Ve gledam so @Shakespear se objasnuvate, a ne mu ja poznavate matricata, ideologijata ili ja zanemarivte. Go zaboli nego za Ukraincite, tamu civili, stradanja, megjunarodno pravo i sto li ne. Edinstveno nego sto go interesira, mu e bitno, prioriteno i e vredno da se zamara se pederskire prava. Tolku. Rusija gi nema, Ukraina iskreno pojma nemam, a i ne e bitno, bitno vo rusija pederi ne. Tolku. Da bese obratna situacijata, ke ja velicese Rusija poglasno od site ovde, ne invazija da napravila, zivi na kolec da gi nabivase pak ke gi opravduvase.
Ete i toa vi go objasniv :toe: .
Нема врска, јас му објаснав како да се бори за правата на педерите, заедно со исламската интернационала во Украина и нека тепа Руси. Ако ништо друго курвичка може да им изиграва. Ете во Брисел му спремија и едно педерско тенкче, ко Грубер од ало ало ќе биди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom