Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Јао денес ептен експлицитна содржина по телеграм групиве, крвишта, лешови, распнати луѓе, елиминирани цели украински водови итн :oops:
Дај сподели некоја група.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Одбранбен воен сојуз значи дека не стапува во сила се додека друга држава не стане агресивна. Дали без причина ги нападнаа Србија и Црна Гора тогаш?
Да со причина, Србија тргна да ги окупира Унгарија, Австрија и понатаму имале план да ја окупираат и Франција.

Време е да се одлогираш, апсолутно се загина на темата, не знаеш кај тераш.
Автоматски споено мислење:

Значи САД се криви за тоа што Русија изврши инвазија?
Апсолутно. Се што сакаше Русија од Украина до настаните од 2014 година е да не биде дел од НАТО. Никој во Русија до тој момент не и спореше на Украина ни независност ни државност.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Агресиите на САД 99/01/03 беа со учество на десетици земји, вклучувајќи ја и РМ која праќаше војници во Ирак и Афган настрана контрактори.
Прашање е какво влијание би имале санкции врз САД имајќи предвид моќта на САД, петродоларот и земањето moral highground преку пропагандата на мас-медиумите, но за жал, САД се можеби едина земја на свет заедно со Сауди Арабија над кои никогаш никој нема да воведе санкции. Зошто е тоа така е долга и широка, особено случајот со инцестуозната творевина на полуоствровот е интересен.

Значи САД се криви за тоа што Русија изврши инвазија? Или да го негираат постоењето на украјинската нација? Е тоа не сум знаел.
Украјина е 500+ години под руска управа или влијание, преживеаа милион срања за тоа време вклучително и Холодомор, некако се потценува интересот на Украјинците да престанат да бидат руска марионета како до 2014.
Кост/Бенефит, што добиваат а што губат со тоа, после 500+ години редно е да повлечат линија и да видат на што се.
Ти реков, санкции од ОН никад никој немал, зборам од големите сили, санкциите во последните 30 години биле под притисок на САД. И да криви се за конкретната ситуација, уште повеќе што не застанаа во нивна одбрана туку ги искористија како куртони (ИСКРЕНО СЕ НАДЕВАМ ДЕКА И ТУКАШНИТЕ КУРТОНИ ЌЕ СЕ ПРЕПОЗНААТ) и ги фрлија на кучињата да ги јадат. Тоа ги прави уште покриви :)
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Да со причина, Србија тргна да ги окупира Унгарија, Австрија и понатаму имале план да ја окупираат и Франција.

Време е да се одлогираш, апсолутно се загина на темата, не знаеш кај тераш.
Не не, ај кажи ми бидејќи тогаш сум бил мало дете и не ме интересирало ова. Зошто НАТО одреди да ја нападне Србија и Црна Гора? Која придобивка сакаше да ја извлече од тоа? Територијална експанзија? Ограбување ресурси? Нешто трето?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Одбранбен воен сојуз значи дека не стапува во сила се додека друга држава не стане агресивна.
Уопште не значи ова. Ова не си го ни прочитал негде. Сам го смисли гарант. Се глеа.

Дали без причина ги нападнаа Србија и Црна Гора тогаш?
Дали тоа сакаш да кажеш дека агресиите на САД беа оправдани, но на Русија се неоправдани?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.332
Еве ти тебе, инфорирај се малку, паметен дечко си не бива да луташ така.
Сериозно треба сега да гледам 10 мин, видео па да реплицирам? Не можеш сам со свои зборови да реплицираш па ставаш видео? Како да си промашил поентата на форумска дискусија.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Не не, ај кажи ми бидејќи тогаш сум бил мало дете и не ме интересирало ова. Зошто НАТО одреди да ја нападне Србија и Црна Гора? Која придобивка сакаша да ја извлече од тоа?
НАТО ја нападна Србија и Црна Гора, односно Југославија, држава која секогаш била на нивна страна во сите можни војни пред тоа, и отцепи дел од нејзината територија, со што направи меѓународен председан кој допрва ќе им се крши од главата. Никогаш до тој момент во Европа не беа променети границите на ниту една држава по пат на војна.

И ако НАТО е одбранбен сојуз, тоа значи дека ги брани земјите членки. Кој тоа го бранеше во Србија и Црна Гора? Навистина е време да го вклучиш мозокот, ова е веќе загрижувачки.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Не не, ај кажи ми бидејќи тогаш сум бил мало дете и не ме интересирало ова. Зошто НАТО одреди да ја нападне Србија и Црна Гора? Која придобивка сакаше да ја извлече од тоа? Територијална експанзија? Ограбување ресурси? Нешто трето?
Незнам што сакал ама на крајот ја отвори најголемата воена база во регионот. На територија што пред интервенцијата беше формално правно Српска.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Не не, ај кажи ми бидејќи тогаш сум бил мало дете и не ме интересирало ова. Зошто НАТО одреди да ја нападне Србија и Црна Гора? Која придобивка сакаше да ја извлече од тоа? Територијална експанзија? Ограбување ресурси? Нешто трето?
Вака ќе ти кажам - овде сите се антагонизираат со тебе, оти си хомосексуалец, а инаку ти многу разумно збориш и си океј информиран, али само заради твојата сексуална определба сите те заебаваат.
Нема инклузивност, за жал.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Хахахаха, не е можно што се случува. Отворив фејс (инаку последните неколку години многу ретко отворам) и на една објава од CNN им искоментирав West hypocrisy at its finest, за по неполни 30 минути добијам 48 часовен бан за коментирање и објавување по фб. :lolzz: :lolzz: :lolzz:
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Сериозно треба сега да гледам 10 мин, видео па да реплицирам? Не можеш сам со свои зборови да реплицираш па ставаш видео? Како да си промашил поентата на форумска дискусија.
Не мора да реплицираш, сфати го ова како услуга.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Мислам дека woke прогресивциве ќе го уништат запад тотално. Премногу се длабоко инфилтрирани во Универзитетите на запад.

Така да не ме плаши толку Путин, колку одговорот на ова стадово од запад, посебно САД.

1646238940436.png
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Хахахаха, не е можно што се случува. Отворив фејс (инаку последните неколку години многу ретко отворам) и на една објава од CNN им искоментирав West hypocrisy at its finest, за по неполни 30 минути добијам 48 часовен бан за коментирање и објавување по фб. :lolzz: :lolzz: :lolzz:
демократија батка, нема заебанција.
Автоматски споено мислење:

Мислам дека woke прогресивциве ќе го уништат запад тотално. Премногу се длабоко инфилтрирани во Универзитетите на запад.

Така да не ме плаши толку Путин, колку одговорот на ова стадово од запад, посебно САД.

Прегледај го приврзокот 323577
И овие му смислуваа вицови на севернокореецот :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.332
Освен окупација на цела Украјина и приклучување кон РФ како федерална единица не гледам друг начин како Русија би ја оттргнала Украина од прозападна политика, особено пост 2014, и најмногу после оваа инвазија. Не постои друг начин, барем како што е ситуацијата во моментов.
Чудно е отсуството на Т-80 и Т-90 од првите линии, насекаде се гледаат само Т-72, не знам по која причина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom