Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.757
Поени од реакции
9.922
Знам дека оваа вест е стара 4 дена, ама нека му ја мисла Шведска и Финска ако планираат да влегуваат во НАТО. Шо сигурен сум дека имаат таков план, посебно Финска. По Украина, Скандинавските земји се следни. А гледам дека Шведска и Финска ѝ прпаат назад на Русија. Нејсе, НАТО нема да ги спаси и нив зато шо исто че ги подбуцнуваат како Украина. Многу не сфајчаат дека САД намерно се повлекува само да не војува со Русија, додека отстрана поддржува со зборој и донации.

Russia Sends Bone-Chilling Message To Sweden & Finland; Threatens ‘Military Implications’ If They Go The Ukraine Way

Sweden Finland Respond To Russia's Threat Of Military-Political Consequences If They Join NATO
Русите се влезени веќе во Финска долж границата, неколку метри под земја. Едно 200-300.000 од нив. Ако сакаат денешниве Руси да им се придружат, слободно.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.266
Поени од реакции
10.917

Во однос на наредбата на рускиот претседател Владимир Путин да се стават во борбена готовност нуклеарните сили на Русија, Петровска рече дека таа изјава се разгледува во рамки на структурите на НАТО.

„Таа изјава се зема и се разгледува во рамки на НАТО структурите, но она што треба да се потсетиме е дека ние сме земја членка на НАТО и без разлика на нашите капацитети сме дел од големата Алијанса, така што директно не сме загорoзени во тој дел и сме дел до колективниот систем за одбрана. НАТО таквите изјави ги следи и дава насоки за понатамошно постапување, сето тоа што се случува со санкциите и помошта кон Украина е во рамките на таа политика на НАТО Алијансата“, информира Петровска.

:facepalm:

Тоа што сме членка на НАТО, ќе не спаси од нуклеарка.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932

This is an Ukrainian soldier who destroyed the bridge in Kharkov and died heroically. His name is Oleksiy Stepanenko Okanovich.

#fuckPutin #BREAKING #StopRussia
#StopPutin #StopTheWar #StopRussianAgression
#StandingWithUkraine

Овие не се нормални...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.167
Поени од реакции
8.467

This is an Ukrainian soldier who destroyed the bridge in Kharkov and died heroically. His name is Oleksiy Stepanenko Okanovich.

#fuckPutin #BREAKING #StopRussia
#StopPutin #StopTheWar #StopRussianAgression
#StandingWithUkraine

Овие не се нормални...
за што не се нормални ?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Некако слабо поддршка за Украина надвор од САД и пријатели. Можам да ги замислам шокот на бирокративе кои се изненадени дека надвор од Балкан никој не ги рецка 2%.


Screenshot (81).png





 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
kopneni gasovodi, se gradat podzemno najcesto, ne pamtam na koja dlabocina tocno, vo dobar del poradi vakvi situacii.
mada interesna slucajnost bi bila da go osvetlat, i taka pred gasenje e toj, mislam Yamal bese.
Прегледај го приврзокот 323518

od taa granka, samo ceska i slovacka zimat gas, sitno e toa :ROFLMAO:
Грешна е мапата, вака е мрежата со гасоводи, Јужниот поток мислам дека е стасан и до Унгарија, ама не знам дали е пуштен, до Србија е пуштен и исто имаме Северен поток 2, плус ЛНГ терминалите кај Јамал.

Украинскиот гасовод има капацитет над 60 милијарди со северние потоци, 2-та Турски( поранешен јужен, плавиот си е друг) со Јамал над 16 милијарди и ЛНГ терминалите над 16 милијарди.


На мапата од Лукашенко што ја споделив се гледа дека русиве кога ќе освојат југ одат во Транснистрија или Молдавија.
Во Приднестровие Русија има контигент од 500-600 војници, можеби ќе и биде само чист пат за да се истоварат длабоко на север, можеби тоа е причината зошто не се спуштија од кај Брест, ќе чекаат да заврши на истокот, па ќе го решаваат западниот крај.

Оваа мислам дека е некаква порака до јавноса, која е само презенирана од Лукашенко, нема шански да презентира каде има НАТО војска, каде ќе напаѓа Русија, како он да е експерт за војни.

[/QUOTE]
Пишува ќе, не дека прогласил.
Јас мислам дека кога ќе стивна работата ќе проработи, дали демек ќе биде на друга компанија која божемски не е на Гаспром ќе видеме, со падот на власта во Украина нема повеќе да биде важно гасот да минува низ Украина.
Германцие колку и да сакаа да се окаже ќе продолжа да си купуваа ефин гас, од онаа што го прочиав деновиве, Русиј дневно од ЕУ си зарабоува по 300м евра од ЕУ, дури и сега кога е почнаа војнаа.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Прв областен главен град под целосна контрола на РФ.

 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Некако слабо поддршка за Украина надвор од САД и пријатели. Можам да ги замислам шокот на бирокративе кои се изненадени дека надвор од Балкан никој не ги рецка 2%.


Прегледај го приврзокот 323531





Ubo e toa verbalna poddrska. Ako pogledneme so koi zemji Rusija pravi trgovi i eksportira ke vidime, deka na prvo mesto e Kina, posle sledat Germanija i Holandija i SAD i Turcija. Ne znam na koe mesto e Indija ili Brazil. Sigurno nema da mozat da go izednacat volumenot sto sega ke go izgubi Rusija.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Русите се влезени веќе во Финска долж границата, неколку метри под земја. Едно 200-300.000 од нив. Ако сакаат денешниве Руси да им се придружат, слободно.
Нема да има споредба таа војна тогаш со денешнава доколку ја нападнат Финска... Сега друже имаш ракети дострел до неколку илјади километри, па доволни се 10тина да погодат важни точки кои и така не ги има многу (јер е ретко населена земја)...
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Ubo e toa verbalna poddrska. Ako pogledneme so koi zemji Rusija pravi trgovi i eksportira ke vidime, deka na prvo mesto e Kina, posle sledat Germanija i Holandija i SAD i Turcija. Ne znam na koe mesto e Indija ili Brazil. Sigurno nema da mozat da go izednacat volumenot sto sega ke go izgubi Rusija.
Санкциите се двонасочна улица, нема да изгуби само РФ туку и Западот. А продуктите на западните компании ќе бидат кога тогаш заменети со домашни/руски и странски. Понатаму види на долг рок, кинески, индиски, АСЕАН компании ќе го искористат губитокот на сметка на западните компании. На кратко за ЕУ, цената на гасот рипна за 1/3 а додај на таа цена поскап фридом гас, плус кеш за војска јер НАТО и Европјаниве нема да можат повеќе да плаќаат социјала бидејќи ќе им одат парите за струја и армија. Најголемата предност што ја имаше ЕУ над НРК и останати азиски џинови беше евтина струја, епа сега ќе бидат економски смачкани од Кина, Индија, Индонезија, Виетнам, Јужна Кореја итн. Инаку веќе паднаа договори Кина да плаќа во јуани за руската нафта. На страна инвазијата на РФ, на ЕУ воопшто не и беа потребни да идат со вакви санкции.

Бтв Турција нема да воведува санкции, си имаат национални интереси не се вукојебина од Балкан.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
уништен Панцир против воздушен систем.


Запленет ТОС.

 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Мислам дека редно е западните земји да ги протераат муслиманите од своите земји да одат накај Русија, чим навиваат за нејзе и ја викаат праведна ете кај е, територија имаат и помалку расисти се.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Ubo e toa verbalna poddrska. Ako pogledneme so koi zemji Rusija pravi trgovi i eksportira ke vidime, deka na prvo mesto e Kina, posle sledat Germanija i Holandija i SAD i Turcija. Ne znam na koe mesto e Indija ili Brazil. Sigurno nema da mozat da go izednacat volumenot sto sega ke go izgubi Rusija.
И го сопреа увозот, а не извозот, Онаа што главно го продаваше ќе продолжи да си го продава, ама место мерцедес, ќе си купи кинески „мерцедес“, по се изгледа ЕУ повеќе на на себе ќе си направи штета, околку на Русија.

Еве нешто интересно
The European Union is discussing the possibility of disconnecting from the SWIFT system banks VTB, Russia and Otkritie, as well as Novikombank, Promsvyazbank, Sovcombank and VEB.RF, Bloomberg news agency reported on Tuesday, citing a preliminary list.
:toe::nesumjas::confused::pos:
According to it, the list includes several banks against which sanctions have already been imposed by the Commonwealth. However, it stresses that Sberbank and Gazprombank are not on the list. The draft document, as the agency explains, may still undergo changes amid ongoing discussions between representatives of the EU governments at a meeting in Brussels.

Баш за смеење од кловнот.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom