Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Ne mi se veruva rusija da cepka tamu. Prvo tie tamu samo po sebe ne mozat da gi osvojat, ne im treba rusija da im pomaga.Drugo dosta se vlijatelni i imaat recisi se osven soedinuvanje so rusija. Da ne bese cela energetika na moldavija tamu verojatno i bi go ostaile da se otcepat.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Дали мислиш дека ќе нападне ?
Не. Нема да нападне зашто се поотепани од нас. Дали треба да си ја врати територијата? И тоа како треба да си ја врати територијата и да расчисти за да нема во иднина вакви ситуации ако Русите ги зголемат апетите.
Не сфаќам дали убаво читате или навивањето за Русија одма ве става во некој мод. Пишав дека треба да ја нападне за да си го реши прашањето затоа што гледа што се случува со Украина.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Американски извор, прогноза за Украина ...

Абе Американциве испаднаа доста информирани во врска со нападот на Русија, ама тешко дека прогнозава (повеќе желбата) ќе им се оствари.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
:pos: :pos: :pos: :pos: :) :) :) :) :) :) :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
Русите велат сами за себе дека се луѓе без морал и лудаци..

Захарова назвала безумцами говорјаштих о готовности России напасть на Украину
Захарова: говорить о готовности России напасть на Украину могут только аморальные безумцы
З.jpg


РИМ, 15 фев — РИА Новости. Официальныј представитель МИД России Марија Захарова сказала в эфире телеканала Rete4, что зајавлјать о намерении РФ напасть на Украину могут только "сумасшедшие", лишенные морали.
"Когда в последние два месјаца мы читаем западные СМИ, слышим зајавленија из Белого дома и с Даунинг-стрит о том, что Россија намерена напасть (на Украину), мы отдаем себе отчет, что зајавлјать об этом могут только безумные, сумасшедшие, не имејуштие морали и занимајуштиесја фальсификацијами", — сказала Захарова.
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:z8iRshRjBG0J:https://ria.ru/20220215/napadenie-1772816957.html+&cd=12&hl=bg&ct=clnk&gl=us
И ова е манифестација на официјалната руска агенција РИА Новости.:pos::pos:

Все во едно - клиничка патологиja,шизофрениja, бегство од реалността , социопатиja ,когниктивен дисонанз , циклофрениja,биполарност , церебрална дистрофија, бегство од реалността и сите други психични болести...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Американски извор, прогноза за Украина ...

Ова не е прогноза, ова се пусти желби!

Вака или онака си го покажаа вистинското лице дека не им е гајле за украинскиот народ и дека и до сега го рачунаа за топовско месо.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не. Нема да нападне зашто се поотепани од нас. Дали треба да си ја врати територијата? И тоа како треба да си ја врати територијата и да расчисти за да нема во иднина вакви ситуации ако Русите ги зголемат апетите.
Не сфаќам дали убаво читате или навивањето за Русија одма ве става во некој мод. Пишав дека треба да ја нападне за да си го реши прашањето затоа што гледа што се случува со Украина.
Види, јас не сум некој што верува во витештво (што треба, што мора, што е праведно). Јас сум многу прагматичен човек и знам дека кај што има сила нема правдина. Не сум во никаков мод, туку муабетот ти е детски и нереален, а не ми личиш на човек што праи детски и нереални муабети. Повеќе ти личеше во моментов на навивач одколку јас :)
Автоматски споено мислење:

Не снимај пукам ...

Овде покажува дека е одбиена гранатата.

 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Види, јас не сум некој што верува во витештво (што треба, што мора, што е праведно). Јас сум многу прагматичен човек и знам дека кај што има сила нема правдина. Не сум во никаков мод, туку муабетот ти е детски и нереален, а не ми личиш на човек што праи детски и нереални муабети. Повеќе ти личеше во моментов на навивач одколку јас :)
Што е детски муабет? Дека држава треба да си врати своја територија под контрола? Дали може моментално е друго прашање. Пишав дека треба да ја врати и да си го реши прашањето еднаш за секогаш или нека се гонат тие 4000км. Јас не реков дека можат нити пак навивам. Ти како прагматичен човек што мислиш треба да се остави замрзнат конфликт со територија која ја контролираа малцинство, а матичната држава на тоа малцинство се приближува до нивните граници преку друга земја која има иста ситуација?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Вака или онака си го покажаа вистинското лице дека не им е гајле за украинскиот народ и дека и до сега го рачунаа за топовско месо.
Има една поучна приказна од историјата. Имено Србите првото Српско востание го кревале со Австроунгарска помош. Они го кренале востанието Германците во меѓувреме се договориле со Турците и ги оставиле Србите на цедило. Одтогаш е анимозитетот помеѓу Немците и Србите... Така ќе биде и со Украина.
Автоматски споено мислење:

Што е детски муабет? Дека држава треба да си врати своја територија под контрола? Дали може моментално е друго прашање. Пишав дека треба да ја врати и да си го реши прашањето еднаш за секогаш или нека се гонат тие 4000км. Јас не реков дека можат нити пак навивам. Ти како прагматичен човек што мислиш треба да се остави замрзнат конфликт со територија која ја контролираа малцинство, а матичната држава на тоа малцинство се приближува до нивните граници преку друга земја која има иста ситуација?
Да детски муабет е. И ние треба да ја вратиме Пиринска Македонија, ама тоа не го праи муабетот да не е детски, пошто нема теорија да се деси. Уствари поголема шанса имаме ние да ја земеме Пиринска и Егејска Македонија, одколку што Молдавија има шанса да ги избрка Русите од нивна територија :) Како што стојат работите денеска.

Иначе јас како прагматичен човек кога би бил на власт во Молдавија, не би постапувал на пример како Зеленски. И не би бил дел од санкциите према Русија, како што впрочем и е. И дури би одел чекор понапред, би барал да потпишам договор за неутралност.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Да детски муабет е. И ние треба да ја вратиме Пиринска Македонија, ама тоа не го праи муабетот да не е детски, пошто нема теорија да се деси. Уствари поголема шанса имаме ние да ја земеме Пиринска и Егејска Македонија, одколку што Молдавија има шанса да ги избрка Русите од нивна територија :) Како што стојат работите денеска.
Детски муабет е да се каже дека се способни такво нешто да направат или дека ќе направат. Не реков дека ќе ја вратат туку пишав дека треба да ја вратат доколку не сакаат во иднина дополнителни проблеми.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Детски муабет е да се каже дека се способни такво нешто да направат или дека ќе направат. Не реков дека ќе ја вратат туку пишав дека треба да ја вратат доколку не сакаат во иднина дополнителни проблеми.
Не рече да ја вратат територијата, територијата и не им е изгубена, рече дека треба да ги избркаат Русите од својата територија, што е уште пострашно.... Што е всушност и една од главните причини што Русија ја ора Украина во моментов.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
828
Поени од реакции
1.295
Знам дека оваа вест е стара 4 дена, ама нека му ја мисла Шведска и Финска ако планираат да влегуваат во НАТО. Шо сигурен сум дека имаат таков план, посебно Финска. По Украина, Скандинавските земји се следни. А гледам дека Шведска и Финска ѝ прпаат назад на Русија. Нејсе, НАТО нема да ги спаси и нив зато шо исто че ги подбуцнуваат како Украина. Многу не сфајчаат дека САД намерно се повлекува само да не војува со Русија, додека отстрана поддржува со зборој и донации.

Russia Sends Bone-Chilling Message To Sweden & Finland; Threatens ‘Military Implications’ If They Go The Ukraine Way

Sweden Finland Respond To Russia's Threat Of Military-Political Consequences If They Join NATO
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Знам дека оваа вест е стара 4 дена, ама нека му ја мисла Шведска и Финска ако планираат да влегуваат во НАТО. Шо сигурен сум дека имаат таков план, посебно Финска. По Украина, Скандинавските земји се следни. А гледам дека Шведска и Финска ѝ прпаат назад на Русија. Нејсе, НАТО нема да ги спаси и нив зато шо исто че ги подбуцнуваат како Украина. Многу не сфајчаат дека САД намерно се повлекува само да не војува со Русија, додека отстрана поддржува со зборој и донации.

Russia Sends Bone-Chilling Message To Sweden & Finland; Threatens ‘Military Implications’ If They Go The Ukraine Way

Sweden Finland Respond To Russia's Threat Of Military-Political Consequences If They Join NATO
Не ми се верува дека Русија би влегла Во Финска или Шведска... Ептен нереално сценарио ми е тоа. Може ете Молдавија да отиде, може Србија-Косово авантура да направи, може Нагорно Карабах да чепне (мада Турција се повлече од санкциите) Ама Финска... па Шведска ептен нереално.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Знам дека оваа вест е стара 4 дена, ама нека му ја мисла Шведска и Финска ако планираат да влегуваат во НАТО. Шо сигурен сум дека имаат таков план, посебно Финска. По Украина, Скандинавските земји се следни. А гледам дека Шведска и Финска ѝ прпаат назад на Русија. Нејсе, НАТО нема да ги спаси и нив зато шо исто че ги подбуцнуваат како Украина. Многу не сфајчаат дека САД намерно се повлекува само да не војува со Русија, додека отстрана поддржува со зборој и донации.

Russia Sends Bone-Chilling Message To Sweden & Finland; Threatens ‘Military Implications’ If They Go The Ukraine Way

Sweden Finland Respond To Russia's Threat Of Military-Political Consequences If They Join NATO
Многу инфантилно размислување,нема врска со реалноста..
Ке влезат ,100% гарант.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom