Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не видов инфо кај е колоната моментално? Последно вчера кажаа кај аеродромот Хостомел биле, така бар прочитав. Мора некаде да се стационирани.
Уште се таму. Мислам дека немаат многу мрднато, пошто споро се движи напредувањето на југ. Делот на конвојот кој треба да организира логистички центар, претпоставувам на аеродромот или во негова близина. И делот на војската која е организирана околу тој логистички центар претпоставувам веќе е таму, другиот дел ваљда чека. Имаше доста слики од Чеченците веќе на нозе, претпоставувам дека добар дел веќе стигнале и се стационирани на западната и северната страна на Киев. На исток Русите уште не стасале до Киев според мапите што се вртат.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Сега внимателно го прочитав, дефинитивно не рекол ништо како поддршка на Путин, туку тие БАРАЛЕ од него да се дистанцира. Ова е навистина срамно, имам повисоко мислење за Германците од ова.
Да, секако. Изолиран случај би рекол.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
kopneni gasovodi, se gradat podzemno najcesto, ne pamtam na koja dlabocina tocno, vo dobar del poradi vakvi situacii.
mada interesna slucajnost bi bila da go osvetlat, i taka pred gasenje e toj, mislam Yamal bese.
Mислиш дека тоа што се подземни ќе биде пречка? ;)
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.095
Азов интернационалата беше во Мариупљ и Одеса.


Германија. Не очекував ова но еве.





Keinew russischen Gäste: Restaurant in Bietigheim löst Empörung aus


Што е најтрагично ова им се Германци од Казахстан и другите пост СССР републики. Што се вратија дома во Германија.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.908
Поени од реакции
1.548

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.095
Бидејќи работи во болница, не и се оставаше... плус не можеше да прифати дека треба да бега...
Жал ми е што го слушам ова. Од Киев барем јас што читам од руски телеграм канали, истото веќе самиот ти го потврди.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Да, непотребно. Ама сега тоа е. Потресеноста е малку лицемерна али сепак дел од играта. Колатерална штета во хумани рамки.
ubavo e koga si vo nova zemja, da vlozis trud da se prilagodis, da prifatis del od kulturata, navikite i ostanato.
ama apsolutno nema potreba da se pravis posvabo od niv.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
ne se apla na patot muabetot :D
interesna situacija bi bila definitivno
Тоа е една од „нуклеарните“ опции што не се толку опасни колку нуклеарна војна. :)
Нема да ја направат, како што ЕУ нема да ги исклучат од SWIFT (само некој да не им шепне на Америте, на нив би им одговарало „некој“ да ги пукне гасоводите). :D
@Hello Kitty
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.095
На Киев нема да се притисне, се додека не се заврши со Харков и Мариупљ.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Тоа е една од „нуклеарните“ опции што не се толку опасни колку нуклеарна војна. :)
Нема да ја направат, како што ЕУ нема да ги исклучат од SWIFT (само некој да не им шепне на Америте, на нив би им одговарало „некој“ да ги пукне гасоводите). :D
@Hello Kitty
74AE91CD-32A5-40D6-8F02-274725690FB6.png

od taa granka, samo ceska i slovacka zimat gas, sitno e toa :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom