Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.276
Си помешал нешто, Путин е Нато сега, овие у Доњецк ово оно се Косово, Украина е Србија. Треба за Путинчо да навивваш и за независни овие републики, нели да се спречи геноцид и за мир у регионот.
Грешка си,за албанците само Косово смее да биде независна држава додека Луганск, Донетск, Каталонија, Баскија,Шкотска,Северна Ирска не смеат:pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
haha toj Albanec shto go mrazi Amerika i go simpatizira Putin, ili ima problem so pametot ili ne e Albanec.
Ете може има по некој што му дошол умот дека САД ви напика нуклеарен отпад завиткан у бомбички.
 
W

wicked_1

Гостин
Ti be najde da zboras, nadustavniku.
Svesen si kolku glup ispadna ili treba da ti kazi nekoj. Ili uste e se vo glavite na nebanjatite ebate banjatiot ebate.
Stvarno neznam so koe lice se pojavuvate pa uste i se kurcite ebate severdjanot glup nadustaven.
Uste pa i so bugarkata se solidarizira, istaa onaa koja ti veli bugarin si so govorna mana.
Koja sizofrenija ste boze moj.
Daj uste i na puno i dardi podzemimu go oti celo e koga ima se.
Владе вие сте истите куртони цело време, новите не ги знам кој пто се.

Да не се вие уселивте заедно со колегите тука? Ваква сплотеност и истрајност ретко се гледа. Браво.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.811
Ја читам темава и не можам а да не се нервирам кога треба да извртам неколку страни додека налетам на корисен пост за корисни информации бидејќи одредени тиквари решиле да се џенкаат меѓусебно на долго и на широко.

Мајката на жена ми е заглавена во Киев и никако не можеме да ја извадиме од таму. Сега за сега има струја и интернет па комуницираме секој ден.

Луѓето одат со оружје надвор и до продавница.

Украинци си ги тепаат своите сограѓани, и тоа без некоја посебна причина.

Укранските безбедносни сили влегуваат во напуштени банки и ги полнат торбите со пари.

Транспорт нема. Такси кошта минимум 300 евра за 20тина минути вожња, ама прво треба да успеете да го најдете.

Русите маваат бомби но не го убиваат цивилното население освен ако не се нападнати од нив. И нивните војници крадат од претпријатија, најчесто од маркети.

И најчудно од се, е фактот дека украинската влада не организира никакви акции за евакуација на граѓаните кои се во тие нападнати жешки зони.

Има отворена омраза кон сите кои имаат макар и делумно руско потекло, така да земајќи ја во предвид оваа омраза меѓу населението која трае многу порано дури и од 2014, овде конфликтот би застанал само ако се случи некое чудо.

И ќе ги замолам модераторите да не дремат кога има мислења кои плачат да бидат избришани.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.276
haha toj Albanec shto go mrazi Amerika i go simpatizira Putin, ili ima problem so pametot ili ne e Albanec.
Си го гледал овој документарец?Зошто албанецов што сведочи одбива да му се гледа фацата пред камера?:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.287
Украина како суверена земја сака да се зачлени во Нато, а знаеме какви вредности промовира Нато, земјите членки.

Најди една членка на Нато која стои полошо од Русија во полето човекови права и демократија.

Како тоа да се зачлениш во Нато е опасно за Русија, а нели и самата Русија има некоја соработка со Нато.

И што прави сега Путин, вика не сакам Нато до моја граница, а од друга страна со освојување на Украина ја шири својата граница до Нато (Полска, Унгарија, Романија...)

Путин е нечист и ништо не го мие, виновен е, нема јако алиби.
Абе Путин има вошки и спие на таван.

Ја те прашувам, кога велиш дека сега гарант НАТО воено ќе се вмеша, како го замислуваш ти тоа? Конвенционално само да биде?
И зашто НАТО чека противникот да оствари стратешки придобивки за да нападне/се вмеша воено - како што викаш ти?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Ја читам темава и не можам а да не се нервирам кога треба да извртам неколку страни додека налетам на корисен пост за корисни информации бидејќи одредени тиквари решиле да се џенкаат меѓусебно на долго и на широко.

Мајката на жена ми е заглавена во Киев и никако не можеме да ја извадиме од таму. Сега за сега има струја и интернет па комуницираме секој ден.

Луѓето одат со оружје надвор и до продавница.

Украинци си ги тепаат своите сограѓани, и тоа без некоја посебна причина.

Укранските безбедносни сили влегуваат во напуштени банки и ги полнат торбите со пари.

Транспорт нема. Такси кошта минимум 300 евра за 20тина минути вожња, ама прво треба да успеете да го најдете.

Русите маваат бомби но не го убиваат цивилното население освен ако не се нападнати од нив. И нивните војници крадат од претпријатија, најчесто од маркети.

И најчудно од се, е фактот дека украинската влада не организира никакви акции за евакуација на граѓаните кои се во тие нападнати жешки зони.

Има отворена омраза кон сите кои имаат макар и делумно руско потекло, така да земајќи ја во предвид оваа омраза меѓу населението која трае многу порано дури и од 2014, овде конфликтот би застанал само ако се случи некое чудо.

И ќе ги замолам модераторите да не дремат кога има мислења кои плачат да бидат избришани.
Оди неколку страни поназад има една девојка што сега си дојде од Украина, ако успееш да ја најдеш на инстаграм пиши и, ако не пиши ми ПП мислам дека ќе можам да ја најдам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Владе вие сте истите куртони цело време, новите не ги знам кој пто се.

Да не се вие уселивте заедно со колегите тука? Ваква сплотеност и истрајност ретко се гледа. Браво.
Dobro nadustavniku, ne deka imame skleroza i ne ti gi pamtime mislenjata i stavovite.
Ete kazuvaj mu prikazni na bugarkata, toj ne te znaj.
Samo nesto tivok bese ovie godini, te nemase da ni objasnuvas za pridobivkite od toa za sto vie epten pametnite se zalagavte pred nekoja godina.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.655
Поени од реакции
36.319
. I bez emocii ako pogledneme na faktite Rusija ja napadna Ukraina, od tuka pocnuva agresijata.
... иди бегај бе, појма немаш од историја ни од меѓудржавни склучени договори кои треба да се почитува затоа се склучуваат, не признаваат малцинство малтретираат руско малцинство кои нема никаква права во Украина, романско и полско малцинство не спомнуваат- неонацисти, ејјј како може да си толку неинформиран како со пандемијата со тоа како се создала Украина и општо ситуацијата на граница, толкава пропаганда голташ чудо едно!
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Ти како експерт во економија и логика вајда знаеш дека тие 12 милијарди не ги даде Газпром туку како партнери учествуваа фирми од Германија, Франција, Британија и од твоја Австрија. Ќе го јаде Газпром највеќе ама и другите ќе се во загуби. Политичкото влијание е најголемата загуба за Русија што нема тоа да фукнционира.
Знам ,знам ..пиле...не се користи.
Аха ..знам .. но крајната придобивка е за ГП. И ОМВ и Шел и сите други ке видат сопата ,ма за нив не ми е гајле.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Ја читам темава и не можам а да не се нервирам кога треба да извртам неколку страни додека налетам на корисен пост за корисни информации бидејќи одредени тиквари решиле да се џенкаат меѓусебно на долго и на широко.

Мајката на жена ми е заглавена во Киев и никако не можеме да ја извадиме од таму. Сега за сега има струја и интернет па комуницираме секој ден.

Луѓето одат со оружје надвор и до продавница.

Украинци си ги тепаат своите сограѓани, и тоа без некоја посебна причина.

Укранските безбедносни сили влегуваат во напуштени банки и ги полнат торбите со пари.

Транспорт нема. Такси кошта минимум 300 евра за 20тина минути вожња, ама прво треба да успеете да го најдете.

Русите маваат бомби но не го убиваат цивилното население освен ако не се нападнати од нив. И нивните војници крадат од претпријатија, најчесто од маркети.

И најчудно од се, е фактот дека украинската влада не организира никакви акции за евакуација на граѓаните кои се во тие нападнати жешки зони.

Има отворена омраза кон сите кои имаат макар и делумно руско потекло, така да земајќи ја во предвид оваа омраза меѓу населението која трае многу порано дури и од 2014, овде конфликтот би застанал само ако се случи некое чудо.

И ќе ги замолам модераторите да не дремат кога има мислења кои плачат да бидат избришани.
Ми го избришаа мислењето, ајде пак ... има една девојка поназад, која сега само што си дошла од Украина, сум слушнал за неа и порано. Најди ја на Инстаграм, можда ќе може да ти помогне. Ако не успееш пиши ми ПП јас ќе ти помогнам да ја најдеме. Она има директен контакт со мажот и таму.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.276
Ете може има по некој што му дошол умот дека САД ви напика нуклеарен отпад завиткан у бомбички.
За тоа има пишувано приштински портал:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
И ќе ги замолам модераторите да не дремат кога има мислења кои плачат да бидат избришани.
Ќе ги замолам членовите да не дремат и да ги пријавуваат мислењата кои, според нив, плачат да бидат избришани.

пи.ес. Откако се врати форумов, само на оваа тема, се напишани скоро 3.000 мислења, па види дали е физички возможно да се следи буквално секоја реплика. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom