Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
ја па мислев дека е Украинец
Igor Sikorsky’s humbleness and genteel humor is apparent when he responds to questions regarding his roots, he would answer: “My family is of Russian origin. My grandfather and other ancestors from the time of Peter the Great were Russian Orthodox priests. Consequently, the Russian nationality of the family must be considered as well established”. In his autobiography, “The Story of the Winged S”, he wrote, “I was born on May 25th, 1889, in Kiev, situated in south western Russia.”

 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Украина како суверена земја сака да се зачлени во Нато, а знаеме какви вредности промовира Нато, земјите членки.

Најди една членка на Нато која стои полошо од Русија во полето човекови права и демократија.

Како тоа да се зачлениш во Нато е опасно за Русија, а нели и самата Русија има некоја соработка со Нато.

И што прави сега Путин, вика не сакам Нато до моја граница, а од друга страна со освојување на Украина ја шири својата граница до Нато (Полска, Унгарија, Романија...)

Путин е нечист и ништо не го мие, виновен е, нема јако алиби.
Прпа, а? Ќе завршите некаде во Јадранско Море, гледам јас.

Учи да пливаш дури е совреме...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Ќе има цензура за ПОРЕВО ?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
,,Северен тек 2,, официално е во фалит и стечај.
Сите вработени и работници се отпуштени...
Уништени се 12 милијарди инвестиции. Од Газпром нема коментари...
Има и поинакво толкување за „Северен тек 2„-дека Русуте веќе го имаат исплатено градењето на цевководот преку разликата од многу повисоките цени од гасот.

Така да не се уништени никакви миљарди, оти цевководот ќе остане и после војната и пак ќе може да се користи.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097
Интересна денешнава изјава на Шојгу.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Има и поинакво толкување за „Северен тек 2„-дека Русуте веќе го имаат исплатено градењето на цевководот преку разликата од многу повисоките цени од гасот.

Така да не се уништени никакви миљарди, оти цевководот ќе остане и после војната и пак ќе може да се користи.
Викаш надежтава последна умира. :D

Каде сте раѓате вакви ,,аналитичари,, и каде сте студирали економија и........ логика.....
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Путин е нечист и ништо не го мие, виновен е, нема јако алиби.
Си помешал нешто, Путин е Нато сега, овие у Доњецк ово оно се Косово, Украина е Србија. Треба за Путинчо да навивваш и за независни овие републики, нели да се спречи геноцид и за мир у регионот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не дека може некој да каже што точно се случува на терен, но ова твоево е ептен наративот на едната страна.
Украина е после РФ најголема европска земја со површина скоро колку Франција+Бенелукс, така што не е воопшто лесно во еден замав да се земе. Дополнително на тоа што Украинците се борат навистина мотивирано.
Јас на телефон гледав едно видео од телеграм, кај што кажуваа нешто околу лоша логистика и напуштените возила, ама прво не можам да знам дали збореше Украинец или Русин и второ не го разбрав што точно сака да каже. Зато му реков на @Ne_sum_ja да прати видеа да ги анализираме. Мене ми е нелогично да имаат толкав голем напредок за толку кратко време, а да се некоординирани.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.872
Ти слабо си запознаен тука какви морбидни ликови има.

Ова што се пишува сега е нула у споредба со претходно коа ја спасуваа државата со лидерот кој избега скриен у ѓепек за унгарија.
Ti be najde da zboras, nadustavniku.
Svesen si kolku glup ispadna ili treba da ti kazi nekoj. Ili uste e se vo glavite na nebanjatite ebate banjatiot ebate.
Stvarno neznam so koe lice se pojavuvate pa uste i se kurcite ebate severdjanot glup nadustaven.
Uste pa i so bugarkata se solidarizira, istaa onaa koja ti veli bugarin si so govorna mana.
Koja sizofrenija ste boze moj.
Daj uste i na puno i dardi podzemimu go oti celo e koga ima se.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.457
Тие секако, ама не сум сигурен дека се само тие.

Уцените од американците на му се мили на многу луѓе, така да сигурно и кај албанците има многу што ги мразат и затоа го симпатизираат Путин.
haha toj Albanec shto go mrazi Amerika i go simpatizira Putin, ili ima problem so pametot ili ne e Albanec.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
Ако гледаме по случувањата во Чеченија и ги(ја) поврземе таа историја
1. Украина потпишува капитулација
2. Нато и УСА ги тапшкаат по рамо и ни со прст не мрдаат ги забораваат дека постојат
3. Русија им праќа помош и Украина е пак изградена
4 . Украина про руска а НАТО и УСА нов непријател =20 години од сега.

Ама Нато изгледа нема да постои алианса ке си има ама со друго име.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
И јас сакам како Швајцарија да е Македонија, ама не само заради неутралноста.
Па зошто би се назадувале сега а? Реално достигнавте многу повеќе од само кантонизација.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Викаш надежтава последна умира. :D

Каде сте раѓате вакви ,,аналитичари,, и каде сте студирали економија и........ логика.....
Ти како експерт во економија и логика вајда знаеш дека тие 12 милијарди не ги даде Газпром туку како партнери учествуваа фирми од Германија, Франција, Британија и од твоја Австрија. Ќе го јаде Газпром највеќе ама и другите ќе се во загуби. Политичкото влијание е најголемата загуба за Русија што нема тоа да фукнционира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom