Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.274
Поени од реакции
16.744
Не е баш толку огромен дел. Постарите лица, да речеме +40 се сите на страна на Русија, затоа што се така научени, помладите не баш.
Јас лично сметам дека Русија никогаш не застанала во одбрана на православието и дека ич не и е гајле за словенските народи.

Неможам да ја подржан нацијата која беше прва за наша поделба, нацијата кој отворено ја подржуваше Сан Стефанска Бугаријаи уште ја подржува. Нацијата која во секоја можна прилика не ништи. Али тоа е мое мислење :)
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Gledam deka VMRO bidejki oficijalno fatile prozapadna strana sega i tie pocnuvaat so napadi osudi, poblago ama sepak.
Ова е неспоредливо поголема операција од тоа што било во Сирија и Грузија. Зошто им се случува ова не знам, ама ептен лошо изгледа.
A od kaj znaeme tie kakvi ocekuvanja imaat i so kakva strategija vlegle? Mislam deka vo prviot bran se pusteni poneiskusna vojska i postara oprema, no sega koga vidoa deka sepak ne saka Zelenski da se otkaze i go zrtvuva narodot mislam deka kje udrat pojako.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
Ова е неспоредливо поголема операција од тоа што било во Сирија и Грузија. Зошто им се случува ова не знам, ама ептен лошо изгледа.
Дека ептен лошо изгледа се согласувам. Но пак резултатите на терен покажуваат многу добар успех. Пак ќе кажам, можеби се некакви си лажани маневри, можеби се sitting duck конвои да ги намамат дроновите, којзнае што све не е во игра. Знаеш и во бомбардирањето на Југославија, излегоа со информации дека целата војска на Југославија е уништена, па после испадна дека е тоа мнооогу далеку од вистината.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.405
Поени од реакции
36.339
Дека ептен лошо изгледа се согласувам. Но пак резултатите на терен покажуваат многу добар успех. Пак ќе кажам, можеби се некакви си лажани маневри, можеби се sitting duck конвои да ги намамат дроновите, којзнае што све не е во игра. Знаеш и во бомбардирањето на Југославија, излегоа со информации дека целата војска на Југославија е уништена, па после испадна дека е тоа мнооогу далеку од вистината.
Некои од воените аналитичари што ги читам велат дека можеби клучот на проблемот е што освен највисоки офицерски функции, останатите офицери од средниот ешалон не биле информирани дека инвазија ќе почне а со тоа немале време да направат соодветни логистички и оперативни планови.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
Јас лично сметам дека Русија никогаш не застанала во одбрана на православието и дека ич не и е гајле за словенските народи.

Неможам да ја подржан нацијата која беше прва за наша поделба, нацијата кој отворено ја подржуваше Сан Стефанска Бугаријаи уште ја подржува. Нацијата која во секоја можна прилика не ништи. Али тоа е мое мислење :)
Али затоа подржуваш нација која бомбардирала Македонски партизани со напалм, не натера да потпишеме капитулација при добиена војна, со сила не натера да смениме име знаме идентитет и све, и да трпиме да ни убиваат деца на велигден.
 
J

joli1

Гостин
Vo golem del da, ako razgovaras privatno vaka. Ama po socijalni mrezi se dobiva vpecatok deka se podeleni, dali gi cenzuriraat ili se samo-cenzuriraat zatoa sto odma ce bidat "obelezani" od "progresivnoto" gragjanstvo, ce pocne i ovde da se povikuva ako ne go osudis javno da te izbrkaat od rabota ko sto pocnale po Evropa.
Истите тие кои што пред некоја година ставаа БЛМ аватари на Фејзбук, а на екскурзија при прво гледање со црнец одеа да се сликаат како да виделе ванземљани сега кењаат по тоа што Русија го прави. Добар дел од нив ни да им отвориш мапа нема да можат да ја најдат сопствената држава, а не пак Украина или пак да разберат зашто инвазијата се случи.

Ова што се случува моментално нека ни послужи како уште еден доказ дека политичарите и новинарите не се гласот на народот, туку гласот на нивните газдии чии што се марионети.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Ти лично уште можеш да држиш страна. Утре ако има општа мобилизација... мене ме нема :) Додуше верувам дека ќе ги нема и оние што се праат силни али ајде...
Ја не знам дали би се мобилизирал за Македонија, а не па за русија или америка :pos: Врзан ќе треба на фронт да ме однесат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Не голем, огромен дел. Само партиските ботови (и од двете партии) сеуште мантраат против, најверојатно од што мораат.
Да ми кажуваше некој за ова пред 20тина години ќе го исмеев у лице.
Инаку паралелата меѓу Македонија и САД продолжува и таму под 40% го поддржуваат мешањето на САД во војнава и со оглед дека луѓето воопшто не му веруваат на масмедиумите, оваа медиумска пропаганда слабо ќе влијае таму т.е. ќе има исто значење како и кај нас :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
Некои од воените аналитичари што ги читам велат дека можеби клучот на проблемот е што освен највисоки офицерски функции, останатите офицери од средниот ешалон не биле информирани дека инвазија ќе почне а со тоа немале време да направат соодветни логистички и оперативни планови.
Збориме за воена интервенција што се спрема со години. Ова не е нешто апансас. Цел наратив околу интервенцијава, изјави на Путин и тие околу него, буквално сите чекори се добро осмислени. Хипотетички кажано, уште фали Кина да го нападне Тајван и целосната слика да ја добиеме :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.274
Поени од реакции
16.744
Али затоа подржуваш нација која бомбардирала Македонски партизани со напалм, не натера да потпишеме капитулација при добиена војна, со сила не натера да смениме име знаме идентитет и све, и да трпиме да ни убиваат деца на велигден.
Не ги подржувам ни Американците. Сметам дека ние требаше своја политика да си градиме онака како што сакаа и наши револуционери а не да бидиме марионети нечии. Не е се црно и бело има и сиво.

Да се разбериме ни Америка ни Русија ни го мислат арното. Нема помало зло туку само зло.

Ова денес кај нас (Балкан) е баш поради мешања од УСА и Русија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
Ја не знам дали би се мобилизирал за Македонија, а не па за русија или америка :pos: Врзан ќе треба на фронт да ме однесат.
Епа НАТО тоа значи. Незнам дали знаеш ама во првата и втората Балканска војна гинеле највеќе Македонци во редовите на сојузниците. Ај за првата Балканска биле доброволци пошто од Турците се ослободувале, ама во втората Балканска и првата светска, „врзани“ ги носеле на фронтот им давале ракија и Ураааа. А пошто сме НАТО држава, ако му е во планот на Путин Косово, „видимо се на кошари“ ќе биде муабетот.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Јас лично сметам дека Русија никогаш не застанала во одбрана на православието и дека ич не и е гајле за словенските народи.

Неможам да ја подржан нацијата која беше прва за наша поделба, нацијата кој отворено ја подржуваше Сан Стефанска Бугаријаи уште ја подржува. Нацијата која во секоја можна прилика не ништи. Али тоа е мое мислење :)
Религијата е алатка на империите. Низ историјата има еден куп примери каде што се прифаќала некоја религија со цел да се зајакне империјата. И првото прифаќање на христијанството во Рим како официјална религија било со цел да се спаси империјата од религиозните превирања кои ја јаделе одвнатре. Русите го прифатиле православието со цел да добијат заштита и моќ од Константинопол.

Религијата како примитивна идеологија служи да се мотивира народот да загине во некоја војна, во име на замислено другарче. Сериозно некој може да мисли дека Путин или Бајден веруваат во Бог? Путин се закани со нуклеарно оружје, кој Бог ќе го оправда тоа? САД имаат безброј жртви посеано низ светот, кој нивни претседател ќе заврши во рајот и зошто?

Затоа што на крајот на секој говор велат God bless as all i God bless America?

Се е тоа театар за наивните.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.274
Поени од реакции
16.744
Епа НАТО тоа значи. Незнам дали знаеш ама во првата и втората Балканска војна гинеле највеќе Македонци во редовите на сојузниците. Ај за првата Балканска биле доброволци пошто од Турците се ослободувале, ама во втората Балканска и првата светска, „врзани“ ги носеле на фронтот им давале ракија и Ураааа. А пошто сме НАТО држава, ако му е во планот на Путин Косово, „видимо се на кошари“ ќе биде муабетот.
+ ветуваа држава. На сите државите помогнавме да се ослободат, во сите револуции и граѓански војни учествуваме з ама крајот од сите стапот да го јадиме :)
Автоматски споено мислење:

Религијата е алатка на империите. Низ историјата има еден куп примери каде што се прифаќала некоја религија со цел да се зајакне империјата. И првото прифаќање на христијанството во Рим како официјална религија било со цел да се спаси империјата од религиозните превирања кои ја јаделе одвнатре. Русите го прифатиле православието со цел да добијат заштита и моќ од Константинопол.

Религијата како примитивна идеологија служи да се мотивира народот да загине во некоја војна, во име на замислено другарче. Сериозно некој може да мисли дека Путин или Бајден веруваат во Бог? Путин се закани со нуклеарно оружје, кој Бог ќе го оправда тоа? САД имаат безброј жртви посеано низ светот, кој нивни претседател ќе заврши во рајот и зошто?

Затоа што на крајот на секој говор велат God bless as all i God bless America?

Се е тоа театар за наивните.
Точно, се се согласувам ја спомнав пошто со истата се чукаат по гради :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
Не ги подржувам ни Американците. Сметам дека ние требаше своја политика да си градиме онака како што сакаа и наши револуционери а не да бидиме марионети нечии. Не е се црно и бело има и сиво.

Да се разбериме ни Америка ни Русија ни го мислат арното. Нема помало зло туку само зло.

Ова денес кај нас (Балкан) е баш поради мешања од УСА и Русија.
Ова денес кај нас (Балкан) е баш поради мешања од УСА и Русија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom