Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
И во ерменија искачаа видеа од дроновиве, само одбивавме да им веруваме и му се смеевме на тој косоварот на темата. За на крај да испадне дека видеата биле точни.
Разликата е што во Украина големите градови што се на средина или на исток се заземаат и опколуваат. Ваму такви работи немаше, последните денови кога веќе дојдоа до Шуша и Степенарт(главниот град на НК). Факт е дека губат доста опрема русите, но медиумите го прават Зелински херој и дека победуваат со прикажување на колку опрема уништиле и за потоа да читаш како се водат борби по предградијата на градовите.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.269
Поени од реакции
5.377
download (22).jpg

11 септември, настанот кој целосно го промени светот со последици видливи до ден денешен.
Се што се случува сега и претходно е поврзано со овој датум.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Branjeneto na Putin e isto ko da ti bide okej ako nekoja od sosednite zemji ne napadne nas i bara da terame po nivno ili ke ne sotrat do zemja.
Кај најде нас да не споредуваш, па нема потреба ни да не напаѓаат секако правиме што ќе ни кажат. Косово не дупи , не па овие поголемите :D
 
J

joli1

Гостин
У вакви времиња мило ми е што постојат енкриптирани месенџери од типот на Телеграм. Светот се движи кон комплетен тоталитаризам.

Сега мислам дека веќе е јасно колкава е моќта на Фејзбук и Инстаграм кога може у секое време да го наштелуваат алгоритмот да покажува на корисниците информации кои што на таа компанија и одговараат. Не за џабе тогаш го викнаа сопственикот да зборува пред конгрес, нели?

Интересно е што комуњариве у Македонија, како и либералите, моментално се борат за комплетно цензурирање на медиумскиот простор, т.е комплетно елиминирање на медиуми кои што имаат руско влијание, или пак медиуми кои што ја покажуваат реалната слика во Украина. Дури и некои се дрзнуваат тоа да го правдаат поради тоа што на тој начин ,,ќе цензурирале фејк њус" (нивни зборови). Сфатете дека фејк њуз има од двете страни, јас дури на Фејзбук видов промовирани постови со видеа од игра која што е воен симулатор, претставувајќи ги снимките како реални од фронтови во Украина.

Иначе, оваа ситуација со Украина многу ме потсетува на ситуацијата со БЛМ и ЛГБТ во Америка. Ставање аватари со вакви или такви знамиња, компаниите се со цел да си го максимизираат профитот у овој период штампаат каталози со продукти на кои што е украинското знаме, а секој кој што мисли со своја глава добива незаслужен епитет од типот на хомофоб, расист или во овој случај фашист.

И за крај, ако ви е толку жал за украинскиот народ, можеби немаше да го подржувате фашистот Зеленски и олигарсите кои што позираат со калашникови, а немаат ни еден ден на фронт отидено додека обичниот народот принудно го праќаат да војуваат против далеку посилна и поспремна војска. Мислам дека не сте свесни со која претпазливост Русија влегува во Украина, верувајте ми дека да беше некоја друга држава и друг народ до сега се ќе беа збришани.

Како што кажа мојата мила колешка неколку постови одозгора, право време е да се читне Орвел.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.627
Поени од реакции
21.919
Aj kazi kakva vrska ima Zelensky so nastanite u 2014? Ako si otepal 3 saati na reportazi, ke si razberel deka Zelensky uopste i ne bil u politika vo toa vreme.
Nastanite na Mejdan se rezultat na togasnata vlada i pretsedatel koj po 'nekoe cudo' izbega u Rusija. Bas vecar gledav dokumentaren film na Netflix za nastanite na Mejdan.
Bidejki ne si razbral se, najubavo da go izgledas ova na netflix, se vika Winter on Fire: Ukraine's fight for freedom.

Branjeneto na Putin e isto ko da ti bide okej ako nekoja od sosednite zemji ne napadne nas i bara da terame po nivno ili ke ne sotrat do zemja.
Друже, од 111 епизоди, изгледав 30-40.
Еве и @TGTBF ти постираше документ каде се гледа злосторства врз рускиот народ.
Зеленски е од моментална гледна точка споменат затоа што он го подржува ова нацистичко движење.И не правењето ништо е подржување кога ти си Претседател и главен командант на армијата каде имаш десетици илјади нацисти. Не можам да споменам друг претседател на Украина, затоа што овој е актуелен. Овој имал шанси да ја смири топката, ама не успеал. Еве сега ослободил и наоружал криминалци кои тепаат/убиваат/силуваат цивили. Па зарем него да го бранам?
Мене уште од сам почеток ми беше сомнителен чим го правеа толкав херој а човекот освен два говора не мрдна со прст да ја сопре војната.
Ако му е битен украинскиот народ и Украина како држава, тој ќе седне на маса со Русија и ќе се договорат како браќа. А не да се заблагодарува со твитови на европејциве што му донирале оружје.
За Мејдан има многу теории. Како ти веруваш во една така ја во друга. За мене тоа е холивудско сценарио за предизвикување конфликт. Добро познато на Југословенските народи. Се кладам дека Америка организирале и снајпери и протестанти и контра-протестанти и пичке си мајчине. После се што видов години наназад како делуваат во други држави, никој не може да ме убеди во спротивното.
Џо Бајден е воен криминалец. Самиот лично има ургирано за бомбардирање на Србија и јакнење на Голема Албанија. Има и видеа за тоа, да не се праиме на Tошо. Македонија не смее никако да го поддржува него и Западните политики.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Не се сомневам дека ќе ги остварат целите ама изгледа со многу поголеми жртви и загуби од што очекував. Тоа напуштање на воена опрема, тенкови, артилерија, цели конвои со фул муниција е катастрофално за нив и многу говори колку добро и координирано им функционира армија.
Добро ај пак ќе те прашам, после Сирија и Грузија, дали мислиш дека е можно ова ?
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Branjeneto na Putin e isto ko da ti bide okej ako nekoja od sosednite zemji ne napadne nas i bara da terame po nivno ili ke ne sotrat do zemja.
А што мислиш дека ги спречува соседните земји да го направат тоа?

Вербата во праведен и добар свет, или немањето воена и политичка моќ да го сторат тоа?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Украина денеска со Точка балистички проектили гаѓала аердром во Русија и заземен заердром во Берданск.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Ова можеби е тешко за Путинофилите да сфатат, ама не е тајна дека сите сакаат да го избркаат од власт. Зошто? Бидејќи е лудак кој би можел да го уништи светот со нуклеарките. И ги поддржувам сите Руси кои го имаат истото мислење и протестираат таму.
Тука не убедуваш дека само што не пропаднала Русија, а се замараш со Путин. Не се замарај остави ги да пропаднат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
И во ерменија искачаа видеа од дроновиве, само одбивавме да им веруваме и му се смеевме на тој косоварот на темата. За на крај да испадне дека видеата биле точни.
Абе во Ерменија се бореа во речиси ненаселени места, и немавме никаков инпут. Тука гледаме дека огромна територија е завземена многу брзо. Русија има воена доминација насекаде. Напредувањето е досега невидено во модерна воена историја, јас барем ги пратам. Не гледам никаква тактичка грешка.

И мене ми е матно ова, ама така да се влезени неспремни до толку како што се добива впечаток, нема шанса толку да напредувале. Ако се вистинити сликите, тогаш и тоа е дел од стратегијата, немам друго објаснување.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.500
Кај најде нас да не споредуваш, па нема потреба ни да не напаѓаат секако правиме што ќе ни кажат. Косово не дупи , не па овие поголемите :D
Nie sami se dupime bidejki sne naviknati da podrzuvame da ne gazat i da si traeme i kjutime, i sea nekoi od nas i Putin ke go podrzuvaat poso i on saka da gazi po drugi.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.437
Поени од реакции
5.222
Прегледај го приврзокот 323464

11 септември, настанот кој целосно го промени светот со последици видливи до ден денешен.
Се што се случува сега и претходно е поврзано со овој датум.
Овој настан нема никаква врска со Украина туку 2 цели,да се најде повод да влезат таму кај што влегоа и газдата да не плати за нивно уривање бидејки беа изградени на лошо тло па секоја година потонуваа по енколку сантиметри.Ако сакаш да знаеш што се случува во Украина и зошто прочитај го текстов:https://freeglobe.mk/украина-обид-за-создавање-нова-хазарс/
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
После 4 години го активирам профилов само да ви кажам дека сите вие прозападњачки дволични двојноаршински неписмени идиоти од целиот свет можете да му го пушите курето на Путин и Русија.

Одјава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom