Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Nema brat Severdjani isti sme, ne izlazaa i tie vo sebe ne sakaat da se vikame S. Makedonija, ne veruvam da ima takov Makedonec. Slabi sme toa e realnosta, eh da bevme Rusija ili barem pola od Rusija drugo kje beshe se.
Sakas da kazis deka samo najdobri nameri imavte :cautious:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
За Бајден ништо не е тешко за исустување...
Дипломатски кажано, му посакувам добро здравје.
Тоа што тропа тропа, сенилен е. Овие другиве белки не се...
.
.
.
.
.
.
А да. Транс чудаци, феминацисти, апологисти итн.
I forgot.
Се надевам дека ќе уживате да носите олово и гас маски ако преживеете.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Ова го сакаат американците, ама проблемот е друг, да пробам да ти објаснам пластично. Имаме ситуација во која бомбаш самоубиец држи палец на тастер, ако го пушти умираат сите. Што би правел ти во таква ситуација ако на пример има некое крварење, дали би му помогнал или би ја забрзал неговата смрт?
Епа тоа е ултимативниот проблем на целиот конфликт. Лудак со нуклеарно оружје кој не го цени човечкиот живот многу лесно може да го одведе светот во неповрат. Мислам дека и Хитлер да имал нуклерки ќе беше истиот проблем.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Епа тоа е ултимативниот проблем на целиот конфликт. Лудак со нуклеарно оружје кој не го цени човечкиот живот многу лесно може да го одведе светот во неповрат. Мислам дека и Хитлер да имал нуклерки ќе беше истиот проблем.
Па до сега само една држава употребила нуклеарки како што знам.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
Епа тоа е ултимативниот проблем на целиот конфликт. Лудак со нуклеарно оружје кој не го цени човечкиот живот многу лесно може да го одведе светот во неповрат. Мислам дека и Хитлер да имал нуклерки ќе беше истиот проблем.
Ако беше лудак веќе ќе бевме атомизирани. Сенилниов од другата страна..
.
.
.
па он го предложи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
@мкд владе Многу се радувам кога ќе видам искористен куртон излезе од подрум и се прави демек е тазе.
Ova gi trigerna najmnogu, a voedno i najednostavnoto objasnuvanje zosto tuka ima tolku mnogu ajde da recam rusofili spored niv. Ne im e jasno deka ne gledaat na ova kako na napad na suverena drzava tuku kako cistenje na ukrainskiot djgan koj e ekvivalent na nasite severdjani tuka :toe:
20220227_163131.jpg
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Незнам што збори типов, ама мене ми личи на мавтањето на Колин Пауел со епруветата.... Бугариве нека му ја мислат.

 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Па до сега само една држава употребила нуклеарки како што знам.
Затоа што Германија и СССР не ги усовршиле на време. Иначе ќе беше друга приказна.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
Незнам што збори типов, ама мене ми личи на мавтањето на Колин Пауел со епруветата.... Бугариве нека му ја мислат.

Вог 25 е муниција за гранато фрлач, слична ко м-203, само руска.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Сега влегуваме во опасна спирала кај што една мискалкулација може да биде катастрофална. На Шојгу тоа му е јасно и затоа има таква кисела фаца на крајот на видеото.
Ова со оружјето е наменско за да си оствари некои свои замислени цели. Исклучувањето од СФИФТ не е за сите банки на Русија, така да Русија може да си прави трансакции преку други банки преку тој систем, ама мораше да изглумат овие од Западот, нешто дека презедоа некој чекор за да се оправдаат дека не се пасивни. Путин најверојатно целта му е да не му текни сосем да го исклучат од СФИФТ па мафта со оружјето.

Иако сметам дека тоа му е грешно, уште повеќе си ја закопува својата позиција на светско ниво. Да се закануваш со нуклеарно оружје? Па од употребата на тоа оружје ќе бидат погодени и неговите сојузници, а особено Кина не верувам дека би поддржала таква сулуда идеја. На крајот сам себе ќе се изолира.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Затоа што Германија и СССР не ги усовршиле на време. Иначе ќе беше друга приказна.
А од кога ги усовршија СССР, каде ги употребија и во која сврха ?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282

Kajgana Shop

На врв Bottom