Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да бидеме реални држави или квази-држави ко Македонија, Косово, Црна Гора, Босна и Херцеговина, па и Албанија се едноставно слаби држави со милион внатрешни недостатоци, маани и проблеми. Сите сме ние колонии/протекторати на САД/НАТО/ЕУ, а пред се на САД. Погледнете што се дешава, Путин отворено тврди во неговите говори дека Украина нема државност и дека е вештачка креација од страна на првиот комунистички Советски лидер Ленин, од друга страна па потполно идентичен став кон Македонија и Македонците имаат Српската и Бугарската држава кои тврдат дека ние и како народ и како држава сме креација вештачка творба на Југословенскиот комунистички лидер Тито. Ххммм па ај сега малку да подразмислиме што би ни се случило нам ако утре овие наши соседни народи и држави кои отворено не негираат, а се неколку пати побројни од нас со население, територијално поголеми и воено, политички и економски надмоќни над нас што би ни направиле со своите тенкови и авиони. Македонија апсолутно нема ниту воена моќ, ниту па имаме човечки ресурси да се одбраниме, ниту од напад од страна на Србија, ниту од Бугарија, ниту од Грција, ниту од Албанија и Косово. Украинците се 40 милиони и ќе жртвуваат неколку десетици илјади, неколку стотини илјади па дури и неколку милиони народ во одбрана на својата земја, што би жртвувале ние јадни, во Македонија денес живеат не повеќе од еден и пол милион жители, а нема ни цел еден милион етнички Македонци, а и тие што се тука се со просечна старост од 45-50 години, а плус и никој не сака да гине, попрво сите би се или предале или би киднале негде !
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
После Путин Русија се распаѓа. Цел свет го мрази, а не е ни приближно доволно популарен кај неговиот народ за да го прави она што го прави. Ќе биде исто како Хитлер и нацистичка Германија во ВВ2. Во најлош случај ќе ја бутне Русија, а со тоа и светот, во нова војна и пак ќе умираат многу Руси и други невини народи.
Ова го сакаат американците, ама проблемот е друг, да пробам да ти објаснам пластично. Имаме ситуација во која бомбаш самоубиец држи палец на тастер, ако го пушти умираат сите. Што би правел ти во таква ситуација ако на пример има некое крварење, дали би му помогнал или би ја забрзал неговата смрт?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334

Сега влегуваме во опасна спирала кај што една мискалкулација може да биде катастрофална. На Шојгу тоа му е јасно и затоа има таква кисела фаца на крајот на видеото.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Нема поента за дебата на форумов. И внатре во државава е многу подлабоко поделен народот него што мислиме.
Мислат дека окупацијата во украина е некоја call of duty симултанка, па навиваат за добриот православен Русин.

Види само колку РТ пропаганда шират овдека, и за се си имаат некоја посебна теорија на заговор.

Прегледај го приврзокот 323241
Ovoj disident demek platenik samo kje da e. Ne mi se veruva olku prosti da ima. Isto ko shto ne veruvam da ima Makedonec shto e soglasen da se vikame Severna Makedonija. I tie Severdjani shto gi vikaat glupive, ne sakaat da se vikame taka, prosto gi prelazaa so vetuvanja za podobar zivot.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Како паѓаат руски хеликоптери мммм милина... удриииии
Pa i oklopnite parce im gi napravija.
Eve najnovo video od teren kako ukrainski dobrovolec so raketen frlac unistuva rusko oklopno vozilo od najnovata generacija.
Videoto mi go prati drugarce od ukraina, epten si ziveam, 100 % e tocno.
@roden neka ne te buni pejsazot, toa deka vo pustinskiot del na Ukraina e, a kamerata mu e od edni arapi kupena, polovna, neznael da smeni vo menito.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Викторија Нуланд дали им однесе кеси со сендвичи банички
Се што сакам е во моментов да влезам во менталниот склоп на луѓето кои ја величат Русија како некоја славјанска суперсила, заштиничка на православието , што им се случува во глава кога читат за веста дека 10 000 а веќе и повеќе Чеченски исламисти кои војуваа во 2001 против нас, се испратени да убиваат и колат други славјани големиот дел од нив православни, е тој ментален склоп сакам да го разберам, посебно што поголемиот дел (речиси сите) од нив гледам се радуваат на таа вест, се трудам ама никако не ми оди.
Ста го на аватар и нацистичката свастика
Нема поента за дебата на форумов. И внатре во државава е многу подлабоко поделен народот него што мислиме.
Мислат дека окупацијата во украина е некоја call of duty симултанка, па навиваат за добриот православен Русин.

Види само колку РТ пропаганда шират овдека, и за се си имаат некоја посебна теорија на заговор.

Прегледај го приврзокот 323241
На вас северџаните се уште не ви влегува во глава дека Македонците ве сметаат за непријател број еден.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
Прилично јасно иначе се сеќавам како бајден кажа Светска Војна 3 пред неколку саати. Како лидер на една од најсилните држави белки неговиот тим контролери знаеле дека ова не е лесна закана да се изусти.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Штотуку му реплицира на еден таков.
Nema brat Severdjani isti sme, ne izlazaa i tie vo sebe ne sakaat da se vikame S. Makedonija, ne veruvam da ima takov Makedonec. Slabi sme toa e realnosta, eh da bevme Rusija ili barem pola od Rusija drugo kje beshe se.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Прилично јасно иначе се сеќавам како бајден кажа Светска Војна 3 пред неколку саати. Како лидер на една од најсилните држави белки неговиот тим контролери знаеле дека ова не е лесна закана да се изусти.
За Бајден ништо не е тешко за изустување...
Дипломатски кажано, му посакувам добро здравје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom