Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не ми објаснувај, муабетот е краток и јасен и е во 2 реченици.

Украина ќе падне тоа е факт.

Величењето на Путин после ова сето паѓа во вода.

Завршен муабет.
Демек неспособен Путин, ја освои Украина за 5 дена, а можеше за 2. Глупости.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Филхармонијата на Загреб го тргнала од репертоар музиката на Чајковски :pos:
Е тоа е веќе креативна и уникатна мерка што ја покажува заложбата и одлучноста на државата за неотстапување од европскиот пат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не знам како луѓе не сфаќаат дека се ова што го прави Русија е опасно глобално зашто дава легитимитет ако им пројде преќутно секоја држава да го направи истото спрема друга ОД ПРЕВЕНТИВА.
Иначе тоа што го правеше Америка беше ок и беше за пофалба. Па САД под изговор на самоодбрана од BTW непостоечко биолошко оружје имаа интервенција која посредно и непосредно однесе 3 милиони жртви во регионот. Јас не те прочитав да се побуниш за тоа. Што ти дава за право да се буниш за Украина, Ако си ќутел ко пиче у ќоше тогаш, ќути си и сега.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не знам како луѓе не сфаќаат дека се ова што го прави Русија е опасно глобално зашто дава легитимитет ако им пројде преќутно секоја држава да го направи истото спрема друга ОД ПРЕВЕНТИВА.
Преседанот е веќе одамно направен. Тие инвазии што беа добро медиумски подготвени не значи дека биле легитимни. Од превентива го срамнаа и окупираа Ирак. Израелците од преветнива си правеа инвазии. Франција по Африка. Ќе го јадеме ние затоа што комшиите од превентива веќе можат да не окупираат, а вакви изговори ко Русија имаат еден куп.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Утрово Путин го повика Зеленски на преговори во Гомел, Белорусија. Зеленски одби велејќи дека Белорусија е агресор и предложи преговори во Варшава, Будимпешта, Баку за да сега се премисли, прифати и испрати делегација во Белорусија. Не ми делува тоа дека Украинците ја контролираат ситуацијата.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Покрај боевете во Украина низ светот, има и други интересни работи кои се директно поврзани ,и секој аналитичар треба да го земе тоа предвид.
На среден рок ке се случуваат големи геополитички промени.
Германскиот Бундестаг објави невидена одлука од Втората светска војна - 100 милијарди воен буџет.Сите знаеме дека не е добро кога Германија ќе почне да се вооружува.
Германија е најголемиот економски партнер на Раша. Стопира го северен тек и
и почнва да гради 2 LNG терминали.
Germany.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.446
Поени од реакции
40.308
Update: Chitam Ukraincive sepak kje pregovaraat, ako e vistina ova…
Ова дека бајден го фатиле на спиење, причекај кога ќе се разбуди за некој саат и ќе му се јави на Зеленски. Ќе му рече, све е океј, победувате! И Зеленски у облаци.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Покрај боевете во Украина низ светот, има и други интересни работи кои се директно поврзани ,и секој аналитичар треба да го земе тоа предвид.
На среден рок ке се случуваат големи геополитички промени.
Германскиот Бундестаг објави невидена одлука од Втората светска војна - 100 милијарди воен буџет.Сите знаеме дека не е добро кога Германија ќе почне да се вооружува.
Германија е најголемиот економски партнер на Раша. Стопира го северен тек и
и почнва да гради 2 LNG терминали.
Прегледај го приврзокот 323219
Намали доживлај, напиј се нешто за смирување...
Не е ова 41'
Нема веќе да гинат 30 милиони руси без да повлечат уште три милијарди со нив ;)
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Покрај боевете во Украина низ светот, има и други интересни работи кои се директно поврзани ,и секој аналитичар треба да го земе тоа предвид.
На среден рок ке се случуваат големи геополитички промени.
Германскиот Бундестаг објави невидена одлука од Втората светска војна - 100 милијарди воен буџет.Сите знаеме дека не е добро кога Германија ќе почне да се вооружува.
Германија е најголемиот економски партнер на Раша. Стопира го северен тек и
и почнва да гради 2 LNG терминали.
Прегледај го приврзокот 323219
Germanija ekonomski se djin ama vo voeni mi se dzudze, inache fakt e da deka sekogash ko kje bile mokjni opasno e za svetov :)
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Ова дека бајден го фатиле на спиење, причекај кога ќе се разбуди за некој саат и ќе му се јави на Зеленски. Ќе му рече, све е океј, победувате! И Зеленски у облаци.
Aj kje vidime po nashive portali go chitam, zatoa so rezerva, ama ako prifatil navistina najubavo neshto kje bide
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Германскиот Бундестаг објави невидена одлука од Втората светска војна - 100 милијарди воен буџет.Сите знаеме дека не е добро кога Германија ќе почне да се вооружува.
Најчесто не само што не е добро, туку е погубно за Германија претежно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom