Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Настрана иронија. 99% од муабетот беше како ќе ги смачкаат за едњн ден, како со господинот Путин нема заебанција и слично. Во ред, точно дека Украина ќе падне, ама некако не излегуваат математиките како што се прогнозираше.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не шири дезинформации! Никој не рекол дека за еден ден ќе ги смачкаат.
Да ја возиш Украина па не можеш за еден ден да ја извозиш.

Математиката е проста! Колку побрзо ја обесат хунтата, толку помалку жртви и од двете страни!
А верувај ги жалам украинците, и секој еден живот даден за go go Brendon е залудно даден живот.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Една војна се води на многу фронтови - воени, политички, дипломатски, економски.
Русија во моментов е во невидена политичка и економска изолација.
Кажи , речиси цел свет е против, освен Белорусија, Северна Кореја, Венецуела, Србија и особено „патриотите“ на Кајгана.:D
Приказните за тоа како моќната руска економија ќе го издржи глобалната блокада е за мали деца.
Време е русите да се вратат во аналоговата ера...
TSMC ,Intel и AMD стопират извозот за Раша.
Abe bratche ama i kaj vas ima mnogu Putinofili, taka? To tuka povisheto se za inaet na USA ne deka nema zabegani, ama kaj vas se sigurno 70-80% shto e razbirlivo da ti kazam pravo. Znaesh zs ti go vikam ova oti na izborite vo BG ima partii kako “Rusofili za vazrajdane nekakvo” shto sigurno nema glasovi ama interesno mi e :)
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
1 ден? Украина има најмасивна армија во Европа после Русија... 1 ден? Кој ги постави тие цели? Поголема глупост не сум слушнал.
Аман бе, не акај толку буквално. Немој да ми кажеш дека очекувањата беа вака да течат настаните:)

И немој да ми кажеш дека ти или било кој друг пред да почне ова очекуваше дека толку загуби ќе има Русија во споредба со тоа величење


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Една војна се води на многу фронтови - воени, политички, дипломатски, економски.
Русија во моментов е во невидена политичка и економска изолација.
Кажи , речиси цел свет е против, освен Белорусија, Северна Кореја, Венецуела, Србија и особено „патриотите“ на Кајгана.:D
Приказните за тоа како моќната руска економија ќе го издржи глобалната блокада е за мали деца.
Време е русите да се вратат во аналоговата ера...
TSMC ,Intel и AMD стопират извозот за Раша.
Abe bratche ama i kaj vas ima mnogu Putinofili, taka? To tuka povisheto se za inaet na USA ne deka nema zabegani, ama kaj vas se sigurno 70-80% shto e razbirlivo da ti kazam pravo. Znaesh zs ti go vikam ova oti na izborite vo BG ima partii kako “Rusofili za vazrajdane nekakvo” shto sigurno nema glasovi ama interesno mi e :)
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Прегледај го приврзокот 323213
Вака денес изгледа игралиште во станбена зона на Харков.
Викаш така треба да се работи?
Вау какво чудо, во војна паднало бомба во некој парк, нешто невидено. Сите се во бункери, глупа пропаганда, демек некој гаѓал деца, ми се гади од западната пропаганда.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.110
Поени од реакции
6.760
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Една војна се води на многу фронтови - воени, политички, дипломатски, економски.
Русија во моментов е во невидена политичка и економска изолација.
Кажи , речиси цел свет е против, освен Белорусија, Северна Кореја, Венецуела, Србија и особено „патриотите“ на Кајгана.:D
Приказните за тоа како моќната руска економија ќе го издржи глобалната блокада е за мали деца.
Време е русите да се вратат во аналоговата ера...
TSMC ,Intel и AMD стопират извозот за Раша.
Abe bratche ama i kaj vas ima mnogu Putinofili, taka? To tuka povisheto se za inaet na USA ne deka nema zabegani, ama kaj vas se sigurno 70-80% shto e razbirlivo da ti kazam pravo. Znaesh zs ti go vikam ova oti na izborite vo BG ima partii kako “Rusofili za vazrajdane nekakvo” shto sigurno nema glasovi ama interesno mi e :)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Инаку многу важна работа е што цел западен свет, првенствено најмоќната држава - САД, им помага на Украинците со информации за руските движења, планови итн.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Аман бе, не акај толку буквално. Немој да ми кажеш дека очекувањата беа вака да течат настаните:)

И немој да ми кажеш дека ти или било кој друг пред да почне ова очекуваше дека толку загуби ќе има Русија во споредба со тоа величење
Да бе ако читаме Твитер, Русите се готови, пред колапс ...
Прво и основно треба да си глуп да веруваш дека Русите одат на слепо и без некаков план. Не збориме за некаква си армија без искуство. Второ, види ги акциите на Русија во Сирија и во Грузија, па и втората Чеченска војна и интервенцијата во Ингушетија. Апсолутно во ниедна од тие војни, се нема случено да имаат жртви како што сака Украина да претстави, ниту па начинот на загубите. Едноставно здравиот разум не ми дава да верувам дека после толкав напредок за три дена, Русите имаат некаков гап во планот. Значи напредокот што го имаат во Украина неможе да се спореди со ниеден во историјата. Има 2 моменти на брз напредок, 6 дневната војна и освојувањето на Синај и 5 дневната војна и капитулацијата на Грузија. Во оваа војна напредувањето е побрзо од овие два. Така да мантрите не иде нешто по планот се глупости. Може нешто ќе се смени (мада не верувам) ама ај да видиме до крај. Генерално Украина ја губи војната, ако веќе не ја изгуби.
 
M

Macedon1um

Гостин
Аман бе, не акај толку буквално. Немој да ми кажеш дека очекувањата беа вака да течат настаните:)

И немој да ми кажеш дека ти или било кој друг пред да почне ова очекуваше дека толку загуби ќе има Русија во споредба со тоа величење


Sent from my iPhone using Tapatalk
Какви загуби имаат Русите ? Освен слики од 1 авион и 1 хеликоптер и нешто оклопно не видов ништо др, далеку од овие огромни бројки и глупости што ги постира @roden со по 30тина авиони, хеликоптери срушени и неколку бродови :lolzz: за разлика од тие имаш докази од пеплосани Украински авиони уште не полетани

Не знам какви бш медиуми пратиш што прогнозирале победа за неколку дена, јас искрено очекував поголем отпор од Украинците до сега се 0
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Да бе ако читаме Твитер, Русите се готови, пред колапс ...
Прво и основно треба да си глуп да веруваш дека Русите одат на слепо и без некаков план. Не збориме за некаква си армија без искуство. Второ, види ги акциите на Русија во Сирија и во Грузија, па и втората Чеченска војна и интервенцијата во Ингушетија. Апсолутно во ниедна од тие војни, се нема случено да имаат жртви како што сака Украина да претстави, ниту па начинот на загубите. Едноставно здравиот разум не ми дава да верувам дека после толкав напредок за три дена, Русите имаат некаков гап во планот. Значи напредокот што го имаат во Украина неможе да се спореди со ниеден во историјата. Има 2 моменти на брз напредок, 6 дневната војна и освојувањето на Синај и 5 дневната војна и капитулацијата на Грузија. Во оваа војна напредувањето е побрзо. Така та мантрите не иде нешто по планот се глупости. Може нешто ќе се смени (мада не верувам) ама ај да видиме до крај. Генерално Украина ја губи војната, ако веќе не ја изгуби.
Не ми објаснувај, муабетот е краток и јасен и е во 2 реченици.

Украина ќе падне тоа е факт.

Величењето на Путин после ова сето паѓа во вода.

Завршен муабет.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Какви загуби имаат Русите ? Освен слики од 1 авион и 1 хеликоптер и нешто оклопно не видов ништо др, далеку од овие огромни бројки и глупости што ги постира @roden со по 30тина авиони, хеликоптери срушени и неколку бродови :lolzz: за разлика од тие имаш докази од пеплосани Украински авиони уште не полетани

Не знам какви бш медиуми пратиш што прогнозирале победа за неколку дена, јас искрено очекував поголем отпор од Украинците до сега се 0
Убаво ти пишав АКО Е ОВА ТОЧНО. Ти па да не беше таму што си толку убеден дека не изгубиле?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.747
Поени од реакции
11.670
Слава на сесловенските борци за слобода.Како и нивните претци ќе останат нивните слободарски сесловенски духови да лебдат над словенските земји и да ги потсетуваат нивните поколенија и во исто време и нивните непријатели.Многумина ќе се овенчаат со славата на нивните славни претци и ќе им застанат рамо до рамо на Суворов Кутутзов,Жуков............и сите незнајни јунаци кој го положија својот живот.
Руската армија незадржилво напредува во ослободувањето на Украина.Некој со право се сеќаваат на Украина која ни прати воена опрема во 2001 година.Па токму таа Украина беше окупирана .токму таа Украина денеска руската армија ја ослободува,токму таа Украина ја држеа како заложник јудеоамериканскиот окупационен режим.Затоа луѓето кои имаат симпатии кон Украина денеска мора да ги имаат истите симпатии кон Русија зошто тоа е истото тело кое нас ни помагаше во 2001 година,а тие што се за окупација на Украина се истите кои се бореа и работеа против нас од Албанците преку домашните предавници па се до Западот.
Ист е фронтот исти се учесниците на фронтот но сега ние сме во офанзива.
До конечна победа !!!
Страшно и језиво.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.372
Абе океј, стое тоа, ама таа паралела шо се праве Украина-Русија и Македонија-Бугарија ми нема смисла. Поради тоа шо помеѓу Украина-Русија причината е тоа шо Русија си ги бране своите интереси. Е сега, како и Украинците ги гледаат Русите во оваа ситуација, во ситуација кога Бугарија би не нападнала нас, исто и ние така би ги гледале Бугарите, како агресори само кој почнуват војна од омраза.

Работата е, причината на Русија за оваа војна е многу по валидна отколку шо би била причината Бугарија да не нападне дека и крадиме историја, под тиа изговор.

И за крај, мојот став не значи дека сум против Украинците или не сочуствувам со нив, на крајот на денот Американците и НАТО се тиа шо се за ебење и се индикаторите на ваа братоубиствена војна.



Вака треба да се поставе тоа.
Комшиата мој се запнал да си живее со човек од другото град/село кој ме мразе мене, а тој човек му дава палки на мојот комшија и го уче како да ги користе, а притоа и му кажува дека јас сум опасен по мојот комшиа, иако по ми одговара мене да си имам комшиа со кој ќе живеам отколку ќе се мразам.
Па нормално дека ти е банално затоа што си Македонец. Од страна на Бугарија они ќе си бранат нивни интереси за да не дозволат нашите интереси да преовладаат.

Или еве ти втор пример. Грците со името, пример шибаат пропаганда дека ние сакаме да ја земеме Егејска а ние неќеме, ама според името они се осеќаат загрозени ДЕКА МАКЕДОНИЈА МОЖЕБИ БИ ПОШЛА ПО ЕГЕЈ и си викаат дај ќе ги освоиме и ќе ставиме наш полтрон за секој случај. Истото го прави Русија ... ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ ... а што ќе гинат млади луѓе сеедно.

Не знам како луѓе не сфаќаат дека се ова што го прави Русија е опасно глобално зашто дава легитимитет ако им пројде преќутно секоја држава да го направи истото спрема друга ОД ПРЕВЕНТИВА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom