Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.908
Поени од реакции
1.548
Не преговара Путин со никој веќе. Треба Зеленски да оди во Белорусија да потпише капитулација.
ти би прифатил да се отцепи западна македонија ако населението таму тоа го сака со еден потпис?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
ти би прифатил да се отцепи западна македонија ако населението таму тоа го сака со еден потпис?
Ние да дадовме цела држава на тацна па никому ништо. Потпишавме капитулација при добиена војна и пак никому ништо... И што ако не прифатиш ти? Ќе те праша некој тебе ?
Автоматски споено мислење:

Истекол рокот за преговори пред 20 минути

 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
САД се благодарение на морнарицата империјална сила, ме интересира колку се ранливи на кинжал ракетите и дали истите не ја претвараат таа маса на милиони тони железо во бескорисно.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.371
А тоа може да го поставиме и вака.

Шо е подобра опција, сега да влезе Путин во Украина и да изгубе неколку илјади војници, или да дозволе Украина дополнително да се милитизира, да се постават ракетни системи во Украина на кој Москва ќе му е лесно во дострел, па во случај да има конфликт, да бидат уништени еден куп Руски градови, дека нели знаеме како војуваат Американците кога се во прашање други народи, посебно порано комунистички земји, не гледаат цивилно население, битно да се срамне градот.
У случај затоа што некад комшијата твој може да полуди и да те убие од ќотек, земи палки палки и прати ги децата твои да му ебат матер сеа дури е време.

Да потсетам дека сме 2022 а не 1500та година.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
У случај затоа што некад комшијата твој може да полуди и да те убие од ќотек, земи палки палки и прати ги децата твои да му ебат матер сеа дури е време.

Да потсетам дека сме 2022 а не 1500та година.
Исто како што го убија Саздо на пример? И како што ги убија децата во 2012 ? И како што секојдневно тепаат деца по автобуси само затоа што се Македонци ?
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.468
Поени од реакции
3.200
ти би прифатил да се отцепи западна македонија ако населението таму тоа го сака со еден потпис?
А каде да се припои?Во држава во која пола територија е со православни/словенски топоними,земи карта на Албанија и види што е како е и извлечи заклучок... :coffee:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.371
Обично државите со армии каде што војската има право да се буни, завршуваат попут нас.
Автоматски споено мислење:


Или можеби ако му е битно на Бајден да ја задржи „демократијата“, нека дојде он во Киев да го брани, делат ете оружје.
Јамајка ајде тогаш нареди цела твоја фамилија у ред, иако бројката нема да е доволна, погледни ги у очи тие 100тина луѓе и дојди пак кажи ми дали си спремен да ЖРТВУВАШ МАЛА БРОЈКА.

Збориме за луѓе побогу не збориме за телевизори или столчиња кои треба да биднат фрлени у отпад.

И затоа у секоја цивилизирана држава војската е доброволна, тој што е спремен да гради кариера у тоа е свестен што може да му се случи сам избрал. А вака со задолжителен рок се дешава некој да се удира у гради врз основа на бројка на луѓе кои не сакаат него мораат да биднат таму
Автоматски споено мислење:

Исто како што го убија Саздо на пример? И како што ги убија децата во 2012 ? И како што секојдневно тепаат деца по автобуси само затоа што се Македонци ?
Друже тебе не ти е добро официјално. Мешаш глупости, имаше доктори по форумов обрати се да ти препишат некоја терапија
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Јамајка ајде тогаш нареди цела твоја фамилија у ред, иако бројката нема да е доволна, погледни ги у очи тие 100тина луѓе и дојди пак кажи ми дали си спремен да ЖРТВУВАШ МАЛА БРОЈКА.

Збориме за луѓе побогу не збориме за телевизори или столчиња кои треба да биднат фрлени у отпад.

И затоа у секоја цивилизирана држава војската е доброволна, тој што е спремен да гради кариера у тоа е свестен што може да му се случи сам избрал. А вака со задолжителен рок се дешава некој да се удира у гради врз основа на бројка на луѓе кои не сакаат него мораат да биднат таму
Приказните што ни ги продадоа нас, да не демилитаризираат, за да можат после да се случуваат работи како што се случуваат е најдобар пример за тоа колку ти е грешна тезата. Светот не е градина со цвеќиња, туку многу опасно место, кај што нема место за слабаци.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
644
Поени од реакции
1.276
Go pravdash Putin ok, od svoja gledna tochka sekoj e u pravo. Vtoriot del ne si go prochital shto se odnesuva na nas.
Абе океј, стое тоа, ама таа паралела шо се праве Украина-Русија и Македонија-Бугарија ми нема смисла. Поради тоа шо помеѓу Украина-Русија причината е тоа шо Русија си ги бране своите интереси. Е сега, како и Украинците ги гледаат Русите во оваа ситуација, во ситуација кога Бугарија би не нападнала нас, исто и ние така би ги гледале Бугарите, како агресори само кој почнуват војна од омраза.

Работата е, причината на Русија за оваа војна е многу по валидна отколку шо би била причината Бугарија да не нападне дека и крадиме историја, под тиа изговор.

И за крај, мојот став не значи дека сум против Украинците или не сочуствувам со нив, на крајот на денот Американците и НАТО се тиа шо се за ебење и се индикаторите на ваа братоубиствена војна.

У случај затоа што некад комшијата твој може да полуди и да те убие од ќотек, земи палки палки и прати ги децата твои да му ебат матер сеа дури е време.

Да потсетам дека сме 2022 а не 1500та година.
Вака треба да се поставе тоа.
Комшиата мој се запнал да си живее со човек од другото град/село кој ме мразе мене, а тој човек му дава палки на мојот комшија и го уче како да ги користе, а притоа и му кажува дека јас сум опасен по мојот комшиа, иако по ми одговара мене да си имам комшиа со кој ќе живеам отколку ќе се мразам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom