Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.193
Поени од реакции
81.277

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Војната во Украина не почна пред три дена, туку пред точно осум години, почетокот на 2014. Ама тогаш Украинците го изгубија само Крим, почнаа и воени дејствија да, но само на крајниот исток од државата (регионот Донбас односно Донетск и Луганск). Денеска во 2022 год. имаме обид за целосно 100% завземање на Украина од страна на Руската армија. Украина е нападната и од вода, воздух, копно и тоа од сите страни, север, југ, исток, едино од страната на Полска, Унгарија и Романија нема напад. Не знаеме која е крајната цел на Путин и неговата армија, дали да ја завземе/окупира како да се изразам цела Украина, половина Украина (фифти-фифти), две-третини, три-четвртини, којзнае, но едно е факт Украина онаква каква што ја знаеме никогаш повеќе нема да биде иста, иста како претходно. Веќе и сега е, а и тек допрва ќе биде целосно срамнета со земја, а половина од нејзината популација ќе отиде и веќе оди по Полска, Унгарија и други држави од централна и западна Европа. Всушност со Украина, но Украина со преполовено Украинско население (од 40 на 20 милиони) и со потполно 100% уништена Украинска армија, влада/власт, економија, инфраструктура, индустрија, институции... Путин/Русија ќе можат многу лесно да владеат во иднина откако ќе се заврши војната. Да бидеме реални на Путин апсолутно не му одговараат ниту моќна Белорусија, ниту па моќна Украина, но што се овие држави послаби во секој можен поглед толку подобро за Путин/Русија, бидејќи така полесно ќе ги контролира и владее или он директно или па индиректно преку свои играчи/вазали од типот на Лукашенко, Јанукович или оној како се викаше Донецкиот лидер Пушилин и сл. !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Полека полека вториот најголем град паѓа.
Харков е втор најголем град во државата, но е најголем град во цела источна Украина, а се наоѓа како што гледам на карта веднаш над оние регионите Донетск и Луганск (Донбас), ако падне Харков готово е за Украина !
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ne oslobodija komsiite shto btw ni ebaa i ni ebaat mater uste a niv gi osbobodija Rusite. Rusija kur ja bolel za Mk i nema nikogash i da ja boli. Niv za Ukraina ne gi boli k.. ti za Makedonija zborish :facepalm:
Види во тие години русите гледаа славјаните на балканот да се слободни, тоа што ние си извадивме очи меѓу себе е наш проблем.
 
M

Macedon1um

Гостин
Можат да ја контролираат и цела Украина,џабе.Им наметнаа тешки санкции и ја изгубија поддршката од некои членки на ЕУ.За жал и ние ќе го јадиме пред се економијата ќе страда.Очекувај зголемувње на цените на горивата и гасот,а со тоа и инфлација.Истото ја чека и Европа.
Епа тука е работава кој попрво ќе попушти и ќе тропне на врата кај другиот да се преговара и да се најде решение за кризава. Мене Русиве со Путин ми изгледаат доста одлучни, а нивниот народ е научен на поскромен живот во споредба со Европјаните кој ќе имаат сега скапи инпути како гас, нафта, пченица итн. Русија од друга страна има ефтин гас/нафта, имаат индустрија своја, има пазари кон Азија пред се Кина тука а и предходниве санкции одлично ги искористија за да го покренат сопственото производство на храна сега со Крим и тоа Црноморско крајбрежје плус житници уште толку ќе инвестираат на таа карта.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Види во тие години русите гледаа славјаните на балканот да се слободни, тоа што ние си извадивме очи меѓу себе е наш проблем.
Slavjanite bez nashite shto sakale samostojna Makedonija :toe:, tie bash i ne bile prioritet ko shto bile Bugarskite, na primer sega denojve e 03.03 proveri shto im znachi na Bugarive, koj go poddrzal ako ne znaesh
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Всушност со Украина, но Украина со преполовено Украинско население (од 40 на 20 милиони) и со потполно 100% уништена Украинска армија, влада/власт, економија, инфраструктура, индустрија, институции... Путин/Русија ќе можат многу лесно да владеат во иднина откако ќе се заврши војната. Да бидеме реални на Путин апсолутно не му одговараат ниту моќна Белорусија, ниту па моќна Украина, но што се овие држави послаби во секој можен поглед толку подобро за Путин/Русија, бидејќи така полесно ќе ги контролира и владее или он директно или па индиректно преку свои играчи/вазали од типот на Лукашенко, Јанукович или оној како се викаше Донецкиот лидер Пушилин и сл. !
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Slavjanite bez nashite shto sakale samostojna Makedonija :toe:, tie bash i ne bile prioritet ko shto bile Bugarskite, na primer sega denojve e 03.03 proveri shto im znachi na Bugarive, koj go poddrzal ako ne znaesh
Јасно ми е за Санстефанска, меѓутоа не може да се тргне фактот дека уште ќе бевме Отомани да не беа Русиве.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Цело време пуштаат видеа и слики од уништена руска опрема и заробени руски војници, а русиве веќе стигнати на еден саат до Одеса, скоро до Запорожје и утре ќе дојдат од источната страна на Киев.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
И уште една меѓусебна престрелка меѓу Украинците:
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Јасно ми е за Санстефанска, меѓутоа не може да се тргне фактот дека уште ќе бевме Отомани да не беа Русиве.
Нив им било битно да има голема словенска држава на балкан, дали санстефанска или подоцна Југославиа битно да имаат јак партнер тука.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Всушност со Украина, но Украина со преполовено Украинско население (од 40 на 20 милиони) и со потполно 100% уништена Украинска армија, влада/власт, економија, инфраструктура, индустрија, институции... Путин/Русија ќе можат многу лесно да владеат во иднина откако ќе се заврши војната. Да бидеме реални на Путин апсолутно не му одговараат ниту моќна Белорусија, ниту па моќна Украина, но што се овие држави послаби во секој можен поглед толку подобро за Путин/Русија, бидејќи така полесно ќе ги контролира и владее или он директно или па индиректно преку свои играчи/вазали од типот на Лукашенко, Јанукович или оној како се викаше Донецкиот лидер Пушилин и сл. !
Ќе ги анектираат Белорусија и Украина по се изгледа.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
И уште една меѓусебна престрелка меѓу Украинците:
Па македонецот што живее јужно од Киев што кажа, им се дава мн оружје и алкохол на цивили и веќе не е безбедно, секој на секого пука…
 

Kajgana Shop

На врв Bottom