Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Освен ако Елон Маск не ги проработил ракетите за до Марс не сум сигурен у нивната вештина. Не гледам дека сме далеку од тотално уништување на планетава со тоа нивно темпо.
Будали беа 70-ти кога се потпишуваа договори за разоружување.....
Имаа они план да изумреме со тек на време у 3-4 генерации, да сите станемеме транџендери и нонбајнри и да нема кој да се размножува веќе па со тоа ја спасиме планетата од климатски промени, сега Путин ги исплаши изгледа оти ќе убрза со нуклеарки.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Кажи ми колку земаат нето сениори во Белорусија и зошто некој Белорус би си отишол од Белорусија во Белгија на пример ем за помалце пари ем за поголема скапотија? Колку земаат во Русија сениори.

Што мислиш на запад бараат работници или инжинери?

Ако ми најдеш сениор под $2К јас ќе ти дадам за референца $1К за секој кој ќе ми го најдеш :)
Незнам со Белорусија не работиме, ни па ме занима. Се фаќаш за niche кој е процентуално небитен. Зашто граџевина и транспорт иде на запад? Тоа се сериозни бројки.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Незнам со Белорусија не работиме, ни па ме занима. Се фаќаш за niche кој е процентуално небитен. Зашто граџевина и транспорт иде на запад? Тоа се сериозни бројки.
Викаш неважен сектор?
Белорусија има 60К девелопери кои носат најмалку по $4К месечно од странство, значи НАЈМАЛКУ. Значи НАЈМАЛКУ $240M долари, еден куп западни софтверски компании зависат од нив. Русија уште повеќе. Значи НАЈМАЛКУ 240М месечно во Белорусија прилив на девизи, со 13% данок и тоа како ја раздвижува економијата, не збориме за стотици милиони население, туку нешто помалце од 10 милиони. И на крају крајева тие од граџевина можат слободно да си одат, така само ќе ги кренат платите. Русите... идат на запад да, ама идат и на исток, во Кина. Таму има еден куп Руски инжинери во воена индустрија, во Индија исто така. Па сега како што идат работите и во Иран ќе се отвори сезоната, Северна Кореја и секоја една пичкевац земја која ќе сака да си има стратешко наоружување.

Ако нешто има Русија повредно од нејзините природни богатства тоа е човечкиот потенцијал.

Па сега ти види.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Некој член прашуваше од кај било носено оружјето во Украина:

Автоматски споено мислење:

А еве малку у контра-санкции:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Некој член прашуваше од кај било носено оружјето во Украина:

Автоматски споено мислење:

А еве малку у контра-санкции:

Кај ги насскаа да се тепаат против Русија, сега и Русија ќе ја вооружуваат.
 
  • Хаха
Reactions: TOT
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.804
Поени од реакции
2.748
Кај ги насскаа да се тепаат против Русија, сега и Русија ќе ја вооружуваат.
Војната е завршена, си ја завршија работата Русите.
Ќе видиме што ќе го случи со Зеленски.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Војната е завршена, си ја завршија работата Русите.
Ќе видиме што ќе го случи со Зеленски.
Не верувам во ова, додека не го видам јас крајот :) Не им верувам скроз и на Русите, ама мислам дека помалце лажат.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Извини голем голем човеку и љубителу на човечкиот род...
Понекогаш заборавам дека на вас снегулките хуманото и чисто убивање деца со дронови секој ден ви е репер за едно убаво, демократско општество!
Ама не е проблем. Со оваа војна многу маски паднаа...
Снегулките?? :vozbud:

Какви халуцинации имаш, и што се се ти се врти во главата, треба пример да бидиш за учебник да те проучат.

Второ, ти вака како тастер војник командос, дали имаш погледнато убиство на човек освен на кантер и по филмој што гледаш? Зошто како тебе мажи има еден куп, ама војната е најлошото нешто што можи да му се деси на една земја, на еден човек и на цела заедница. Ама на кој објаснувам јас....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom