Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Туку еве сега ми текна.... Можеби не им е целта да влезат во други градови освен во Киев, само ја држат дисперзирана одбраната. Не си размислил така ?

Можеби влегуваат со техника и ги напуштаат возилата намерно, пошто реално нема лешеви околу возилата... Све може да е. Ќе видиме на крај.
А. Дугин напиша пред пар години; источниот дел од Украина да се припои кон РФ, а западниот, римо-католички ореинтираниот, нека оди каде сака-со Полска, со Австрија, со Унгарија...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Bateman epten se razocara od slucuvanjata vo svetot vo poslednite nekolku godini, kako toa ne bil sfaten i taka nesto i konecno resi da ne napusti :toe:
Да не збориме за нападот на една демократија попут Украина, какво влијание имаше...
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.266
Поени од реакции
10.917
На крај краева, Америка / НАТО, Ќе се приклучат кон ова и ете ти трете светска војна. Сега само ќе им даваат оружје на Украина.
Кина ќе одлучи за Тајван и ете ти се ќе отиде упм.
Како да не, ќе се приклучат. Ќе се приклучат во лупањето глупости и подбуцнувањето на двете страни. Зарем толку не ја научивте америчко британската игра низ историјата? Па покурвинска политика од нивната нема (да ме извините на изразот, ама ме нервираат вакви работи). Сеирџии! Сите војни од нив почнаа, а ниту една не се водела на нивна територија.

Жално е што Украинците наседнаа на нивното пријателство.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Не не, никако, ќе морам да живеам со мојата грешка, немој да ми простуваш. Јас се скапав чудење каде заминуваат оние несреќните од Калифорнија, тие Русија да ти се селеле.
Потсети ме кај напишав такво нешто (веќе втор пут ми подметнуеш зборови...) па потоа врати се на главнава тема...
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
72
Поени од реакции
125
Потсети ме кај напишав такво нешто (веќе втор пут ми подметнуеш зборови...) па потоа врати се на главнава тема...
Не напиша ти, туку мене работите ми станаа појасни па ги поврзав некако. Уживај ти, немај гајле.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Како да не, ќе се приклучат. Ќе се приклучат во лупањето глупости и подбуцнувањето на двете страни. Зарем толку не ја научивте америчко британската игра низ историјата? Па покурвинска политика од нивната нема (да ме извините на изразот, ама ме нервираат вакви работи). Сеирџии! Сите војни од нив почнаа, а ниту една не се водела на нивна територија.

Жално е што Украинците наседнаа на нивното пријателство.
Британците, со американска помош, се мајстори да подметнување „чивии„ по Светов:
- на Кинезите-Тајван,
- на Русите-Украина,
- на Индијците-Пакистан,
- на Балканците-Албанија.

И така натаму...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Како да не, ќе се приклучат. Ќе се приклучат во лупањето глупости и подбуцнувањето на двете страни. Зарем толку не ја научивте америчко британската игра низ историјата? Па покурвинска политика од нивната нема (да ме извините на изразот, ама ме нервираат вакви работи). Сеирџии! Сите војни од нив почнаа, а ниту една не се водела на нивна територија.

Жално е што Украинците наседнаа на нивното пријателство.
Мора да им признаеш дека се вешти, прво финансираа вирус у Кина, сега финансираа војна, одлично не возат додека преку барата твитаат на ајфон направен у Кина за ефтине паре.
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
72
Поени од реакции
125
Британците, со американска помош, се мајстори да подметнување „чивии„ по Светов:
- на Кинезите-Тајван,
- на Русите-Украина,
- на Индијците-Пакистан,
- на Балканците-Албанија.

И така натаму...
Не само за економија, гледам и за геополитика си експерт. Браво, чедо Божје. Значи Велика Британија им ја подметна Украина на Русите. Генијално.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Не само за економија, гледам и за геополитика си експерт. Браво, чедо Божје. Значи Велика Британија им ја подметна Украина на Русите. Генијално.
Не бе чедо, не...Украина самата им се подметна на Русите, чисто “онака„, од хоби...
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Мора да им признаеш дека се вешти, прво финансираа вирус у Кина, сега финансираа војна, одлично не возат додека преку барата твитаат на ајфон направен у Кина за ефтине паре.
Освен ако Елон Маск не ги проработил ракетите за до Марс не сум сигурен у нивната вештина. Не гледам дека сме далеку од тотално уништување на планетава со тоа нивно темпо.
Будали беа 70-ти кога се потпишуваа договори за разоружување.....
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
72
Поени од реакции
125
Не бе чедо, не...Украина самата им се подметна на Русите, чисто “онака„, од хоби...
Какви експерти има на овој форум за геополитика, оние на Балкан Инфо како аматери изгледаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom