Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Тебе другар со овој мајндсет и ова размислување, нека му е Господ на помош на твоите блиски, на твојата околина, и на тие што те познаваат. Pure evil.. Па уште има лајк што ти ставиле. Wtf бе...Не можам да поверувам дека во 21 век дишам ист воздух со некој што му е нормално рокање нуклеарки врз индустриски центри бе...
Индустриски центри?
Што кур е важно што се индустриски? :)

Иначе да сакаше некој мир да чува немаше да излезе од сите можни договори за стратешко наоружување.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Збориме како Путин со РФ ќе привлече влијание. Со тоа што не сака педери и сорос? Луѓето бараат просперитет. Утре РФ да понуди бољи услови и либерален живот од умрената ЕУ, ќе си одиме таму. Лош му е пристапот. Неможе долгорочно само со стап да го владее балтикот и сите гранични земји. А нема морков. Му го јадат олигарсите. Сеа јасно ти е?
Ти овој впечаток не го имаш по логика, туку по пропаганда. Санкциите во 2014 не ја ослабеа Русија, туку ја зајакнаа. Го завртеа економскиот круг и направија да се доволни сами по себе. Зајакнаа партнерство со клучни за нив играчи попут Кина и сега најново Иран, кој ќе испадне на крајот дилер на Руски гас во Европа (ако имаат проблем со пари) . Ништо чудно да им опне контра санкции за енергенси (најголем снабдувач на нафта е во ЕУ), Паладиум, Титаниум.

И јас сметам дека нападот на Украина му е погрешен, но според сите индикации што ги има, свесно имаат влезено во ова и добро пресметано што прават. Решени се да идат до крај. Сакаат јасно и гласно да му речат на светот, дека нивниот крај би значел крај на светот. Според мене сосема легитимно, утредента САД да се исправени пред ваков проблем исто и крајот на САД ќе значи крај на светот. Па ко воли нек изволи. На крајот на краиштата, ако сакаат малку да убрзаат со освојување на Украина, ќе треба само да ја зголемат генерацијата на вооружувањето што го користат за еден. Ама немаат потреба најверојатно и до сега мислам дека све им оди по планот.
Автоматски споено мислење:

Ај ај, од табановце немаш излезено. Со руси работам outsource за апликации, со украинци работам физикална работа. И едните и другите се мртваци што едвај чекаат да ги прибере некој во ЕУ.
Колку плата земаат Руските сениори? Колку земаат Белоруските? Неможам да најдам сениор испод 3500$ нето.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Ти овој впечаток не го имаш по логика, туку по пропаганда. Санкциите во 2014 не ја ослабеа Русија, туку ја зајакнаа. Го завртеа економскиот круг и направија да се доволни сами по себе. Зајакнаа партнерство со клучни за нив играчи попут Кина и сега најново Иран, кој ќе испадне на крајот дилер на Руски гас во Европа (ако имаат проблем со пари) . Ништо чудно да им опне контра саксии за енергенси (најголем снабдувач на нафта е во ЕУ), Паладиум, Титаниум.

И јас сметам дека нападот на Украина му е погрешен, но според сите индикации што ги има, свесно имаат влезено во ова и добро пресметано што прават. Решени се да идат до крај. Сакаат јасно и гласно да му речат на светот, дека нивниот крај би значел крај на светот. Според мене сосема легитимно, утредента САД да се исправени пред ваков проблем исто и крајот на САД ќе значи крај на светот. Па ко воли нек изволи. На крајот на краиштата, ако сакаат малку да убрзаат со освојување на Украина, ќе треба само да ја зголемат генерацијата на вооружувањето што го користат за еден. Ама немаат потреба најверојатно и до сега мислам дека све им оди по планот.
Автоматски споено мислење:


Колку плата земаат Руските сениори? Колку земаат Белоруските? Неможам да најдам сениор испод 3500$ нето.
.... а русија уствари како одговори на санкциите што и ги мава еу и америка??? се произнесоа со некој одговор или само им кажаа дека и они ке им маваат санцкии а ништо конкретно не кажаа...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
.... а русија уствари како одговори на санкциите што и ги мава еу и америка??? се произнесоа со некој одговор или само им кажаа дека и они ке им маваат санцкии а ништо конкретно не кажаа...
Нема потреба да им удира Русија санкции, кога ЕУ сами ќе си удрат ако не им го земаат гасот, како што најавуваат.
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
72
Поени од реакции
125
Пошто живееме во време на класични дезинформации и врвни манипулации мора три пати да се мери и еднаш сече кажано по народната...Ја обично го слушам Милан Видојевиќ затоа што "гаѓа" доста добро со висок процент на погодени информации а последната му е дека со оваа интервенција на Русија завршува третата светска војна и Русија ги враќа териториите на царска Русија на времето кога им припаѓале пред да ги раскрчмат комуњариве...и плус очекува Кина да си го врати Тајван исто со воена интервенција оваа година...
Добар избор, и јас само него го пратам, и има една бајач тука во околината, на исто ниво е со него. Само на нив двајца им верувам.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Ти овој впечаток не го имаш по логика, туку по пропаганда. Санкциите во 2014 не ја ослабеа Русија, туку ја зајакнаа. Го завртеа економскиот круг и направија да се доволни сами по себе. Зајакнаа партнерство со клучни за нив играчи попут Кина и сега најново Иран, кој ќе испадне на крајот дилер на Руски гас во Европа (ако имаат проблем со пари) . Ништо чудно да им опне контра санкции за енергенси (најголем снабдувач на нафта е во ЕУ), Паладиум, Титаниум.

И јас сметам дека нападот на Украина му е погрешен, но според сите индикации што ги има, свесно имаат влезено во ова и добро пресметано што прават. Решени се да идат до крај. Сакаат јасно и гласно да му речат на светот, дека нивниот крај би значел крај на светот. Според мене сосема легитимно, утредента САД да се исправени пред ваков проблем исто и крајот на САД ќе значи крај на светот. Па ко воли нек изволи. На крајот на краиштата, ако сакаат малку да убрзаат со освојување на Украина, ќе треба само да ја зголемат генерацијата на вооружувањето што го користат за еден. Ама немаат потреба најверојатно и до сега мислам дека све им оди по планот.
Автоматски споено мислење:


Колку плата земаат Руските сениори? Колку земаат Белоруските? Неможам да најдам сениор испод 3500$ нето.
Воениот упад на РФ во Украина нема да трае долго. Она кое мене ме занима, тоа е „забавата„ која би требало да дојде отпосле: ловење и судење на ликовите кои ја доведоа Украина во ваквата состојба.

Ако после Втората Светска војна, американските окупациони сили спроведоа денацификација во Западна Германија, истото имаат намера да го сторат и Русите со идеолошки измајтапените украински нацисти.

Ќе биде забавно...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
.... а русија уствари како одговори на санкциите што и ги мава еу и америка??? се произнесоа со некој одговор или само им кажаа дека и они ке им маваат санцкии а ништо конкретно не кажаа...
Не мораат да кажат. Се‘ уште важи онаа Бизмарковата: „Русите бавно реагираат, ама силно маваат„.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Немој така скромно, јас досега те немам видено да згрешиш нешто поврзано со геоплоитиката, ептен си експерт.
Ај оди таму тргувај со биткоини пер, не замарај тука.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Тебе другар со овој мајндсет и ова размислување, нека му е Господ на помош на твоите блиски, на твојата околина, и на тие што те познаваат. Pure evil.. Па уште има лајк што ти ставиле. Wtf бе...Не можам да поверувам дека во 21 век дишам ист воздух со некој што му е нормално рокање нуклеарки врз индустриски центри бе...
Извини голем голем човеку и љубителу на човечкиот род...
Понекогаш заборавам дека на вас снегулките хуманото и чисто убивање деца со дронови секој ден ви е репер за едно убаво, демократско општество!
Ама не е проблем. Со оваа војна многу маски паднаа...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Не мораат да кажат. Се‘ уште важи онаа Бизмарковата: „Русите бавно реагираат, ама силно маваат„.
не бе сериозно... не видов никаде дека ставиле они некои санкции према ниедна држава... мислев д не сум пропуштил нешто ама изглеа сега за сега нема.... претпоставувам кога ке завршат со военава операција дека ке соопштат на крај
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.329
Поени од реакции
31.194
Има логистика овој кловнов Зеленски, американциве го држат за уши и координираат се, иначе до сега ќе се распаднеше цел одбрамбен систем на Украина. Да го дознаат каде е и цела интервенција ќе заврши за 10 минути.
Имало обид за напад врз бродот (со 80-те заробеници од островот кај делтата на Дунав) со патролни чамци, во непосредна близина имало 2 амерички дрона, RQ-4 Global Hawk и MQ-9A Ripper. Повеќе од јасно е дека се координирани контролирани од САД (тоа го знаеме уште од 2014та).
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
72
Поени од реакции
125
Ова со сфивтот воопшто не е заебанција. Кога во 2014 им се заканија со истото, Русите рекоа дека тоа ќе го сметаат како објава на војна.

Ќе биде интересно ако и понатаму мислат така.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Веќе се слушаат детонации на камерата што е на Мајдан. Се почесто и почесто.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom