Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.688
Поени од реакции
8.145
Путин е во многу лоша ситуација.

Украинците провоцираат за да изврши инвазија. Не е проблемот за него да ги заштити Донбас и Луганск. Проблемот е што мора да ја заземе цела Украина по примерот на Грузија.

Ако се ограничи на Донбас и Луганск ризикува да другиот дел од Украина стане дел од НАТО и автоматски да биде поразен. Ако направи целосна инвазија во овој момент многу е веројатно да влета во војна која ќе биде за него нов Авганистан на СССР.

Мора да го покори Киев за недела дена. Секое војување подолго од недела дена ќе значи за него пораз пошто Русија нема толкав финансиски капацитет.

Сепак мислам дека реакцијата на русите е многу задоценета. Требаше ова да го решат пред 5 години кога Украина не беше толку вооружена од западот и не беше во нивниот фокус. Сега ќе им биде мноогу потешко да дојдат до победа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.040
Поени од реакции
17.899
Непобитен факт е "BREAKING: Putin says Ukraine has been reduced to the level of a US 'colony' with a 'puppet regime" ..
Нема потреба од подетално објаснување
Zboram za delot za istoriski teritorii. Ako fatat site da ja opravaat rabotata, kaj kje bide krajot.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.496
Поени од реакции
36.455
ДНР И ЛНР се само театар од неговава изјава очигледно е дека Руските амбиции за Украина се многу поголеми. Директно ја напаѓа Украина за повеќе работи. Од бугарскиот момент дека е вештачка држава па се до нивната соработка со Нато и дека украинската војска е менаџирана од западни функционери. Ова звучи како “еве зашто ќе ви правиме инвазија”
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Путин е во многу лоша ситуација.

Украинците провоцираат за да изврши инвазија. Не е проблемот за него да ги заштити Донбас и Луганск. Проблемот е што мора да ја заземе цела Украина по примерот на Грузија.

Ако се ограничи на Донбас и Луганск ризикува да другиот дел од Украина стане дел од НАТО и автоматски да биде поразен. Ако направи целосна инвазија во овој момент многу е веројатно да влета во војна која ќе биде за него нов Авганистан на СССР.

Мора да го покори Киев за недела дена. Секое војување подолго од недела дена ќе значи за него пораз пошто Русија нема толкав финансиски капацитет.

Сепак мислам дека реакцијата на русите е многу задоценета. Требаше ова да го решат пред 5 години кога Украина не беше толку вооружена од западот и не беше во нивниот фокус. Сега ќе им биде мноогу потешко да дојдат до победа.
Украина е голема држава, не верувам дека може да ја окупира така лесно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.642
Поени од реакции
40.681
одма потпис, указ. Тоа е тоа, ги признаа лнр и днр, ќе видиме наредно што ќе се дешава
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.350
Непобитен факт е "BREAKING: Putin says Ukraine has been reduced to the level of a US 'colony' with a 'puppet regime" ..
Нема потреба од подетално објаснување
Така е, криво му е што неговата бивша колонија веќе не го сака. Украина додека тргуваше речиси исклучиво само со Русија, додека Украинците само можеа да се надеваат да стигнат до Москва, додека руски државјани и етнички Руси и русофили беа на сите клучни позиции во политиката и воено-безбедносните структури на Украина, додека рускиот јазик имаше апсолутна доминација и го истиснуваше украинскиот беше независна, а сега е колонија со марионетски режим кој патем случајно го избраа самите Украинци.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.040
Поени од реакции
17.899
Така е, криво му е што неговата бивша колонија веќе не го сака. Украина додека тргуваше речиси исклучиво само со Русија, додека Украинците само можеа да се надеваат да стигнат до Москва, додека руски државјани и етнички Руси и русофили беа на сите клучни позиции во политиката и воено-безбедносните структури на Украина, додека рускиот јазик имаше апсолутна доминација и го истиснуваше украинскиот беше независна, а сега е колонија со марионетски режим кој патем случајно го избраа самите Украинци.
Mi se cini pocna so puc sve toa. U sekoj slucaj posle kurcenjeto na Ukraincite zadnji denovi so nukearno oruzje ili nz sto, sea vekje i logicno e rusite na se ili niso da otidat.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
ДНР И ЛНР се само театар од неговава изјава очигледно е дека Руските амбиции за Украина се многу поголеми. Директно ја напаѓа Украина за повеќе работи. Од бугарскиот момент дека е вештачка држава па се до нивната соработка со Нато и дека украинската војска е менаџирана од западни функционери. Ова звучи како “еве зашто ќе ви правиме инвазија”
Па не гледам дека се ограничи на двете републики, туку во тој контекст продолжи понатаму. Ја спомна опасноста за нуклеаризација на Украина за Русија, а тоа опфаќа малку повеќе од ДНР и ЛНР. Како и зошто ќе реагира, ќе видиме, ама све нешто осеќам дека ќе биде маестрално.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
128
Поени од реакции
178
Така е, криво му е што неговата бивша колонија веќе не го сака. Украина додека тргуваше речиси исклучиво само со Русија, додека Украинците само можеа да се надеваат да стигнат до Москва, додека руски државјани и етнички Руси и русофили беа на сите клучни позиции во политиката и воено-безбедносните структури на Украина, додека рускиот јазик имаше апсолутна доминација и го истиснуваше украинскиот беше независна, а сега е колонија со марионетски режим кој патем случајно го избраа самите Украинци.
Сигурно украинците го избрале легитимно.. до пред 5 години убаво им беше па наеднаш им текна сакаат НАТО и ЕУ..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Mi se cini pocna so puc sve toa. U sekoj slucaj posle kurcenjeto na Ukraincite zadnji denovi so nukearno oruzje ili nz sto, sea vekje i logicno e rusite na se ili niso da otidat.
Сами си ја запечатија судбината. После заканите со нуклеаризација, ми се чини и западот ќе дозволи Русија да гази... Мислам кој во западна Европа би сакал држава каква што е Украина, со Бандераши со огромно влијание во власта, да имаат нуклеарно оружје.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.503
Поени од реакции
47.653
Нуклеаризацијата Американците веќе еднаш ја искористија за инвазија. Преседанот си е направен, така да нема што многу да објаснува. Нека најде некој ментиш што ќе потврди дека такво нешто се спрема и јуриш
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Не вреди да јаде санкции, блокади и ред др работи само за да ги признае ДНР и ЛНР..
Ќе јаде санкции секако, веќе јаде санкции. Ништо нема да му сменат санкциите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom