Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
18.647
Шопски дијалект може да биде само тој на кој што ти разговараш, а не полошкиот дијалект. :)

Хаха, на каква моја жал, дечко? Тоа што секој македонец знае да чита, пишува и да разбира српски, што не е случајот со бугарски? Тоа што вашиот јазик не го разбираме, тоа што ваши филмови не гледаме, тоа што ваша музика никогаш не сме слушале?

Дарко Гавровски - Гавро - Ја Го Љубим Тетоо

Еве ти изворен тетовски дијалект.









Еве, пошо сакаш да знаеш, до дн дншен уште се збори ваќе.

Место на крај И, користиме Е за множинa, како што користат србите.

јаболки (литературен македонски јазик)
јабуке (српски јазик)
јаб'лки / yabŭlki (бугарски јазик)
јабуќе (тетовски дијалект)

во (литературен македонски јазик)
у (српски јазик)
в (бугарски јазик)
у (тетовски дијалект)

Милион вакви примери можем да напишем, ама џабе. Си имате зацртано нешто у тоа главете и мислите дека све знаете, а уствари појма немате.

Не ја гледам таја културолошка сличност со вас, никад немало ни па останало некоја бугарска традиција овде, а за јазиците да, можда се слични, ама слични се сите словенски јазици, нели? Не слушамо ваша музика, не гледамо ваши филмој, ве разбирамо толку колку што би разбрале руси.

Пак ќе ти пишем, кој јазик кому му е поблизок зависи од регионот. Тоа е нешто што вие не сфаќате.

А ова што пробуваш да споредиш политичари се со цел да докажеш дека физички сме биле слични е смешно. :pos:
Процедурално само. Зборовите што ти се болдирани во песната, повеќето се турцизми, не се наши зборови
 
J

joli1

Гостин
Жал ми е да те разочарам, ама треба да бидеш елементарно лингвистички неисмен да мислиш дека македонскиот јазик е посличен со српскиот отколку со бугарскиот.

Еден просечен србин или хрват кој нема учено македонски јазик, скоро воопшто не разбира македонски. Еден просечен бугарин кој исто така нема учено македонски без проблем ќе разбере голем дел од кажаното. Модерниот македонски јазик е на сила направен да личи на српскиот, но џабе, затоа што граматички се многу различни.
Прво прочитај неколку стране уназад што имам пишано, па после ќе праемо моабет.

Пишав дека КОЈ ЈАЗИК КОМУ МУ Е ПОБЛИЗОК ЗАВИСИ САМО ОД РЕГИОНОТ КАДЕ ШТО СЕ РОДИЛ, логично е мене српскиот јазик да ми е поблизок когај има премногу србизми у дијалектот, што не е случај на пример у Струмица кј што поблизок им е бугарскиот од српскиот поради нивниот дијалект.

Тетово је одувек са околином званом Полог, припадало Старој Србији. Око 1850. године Вук Ст. Караџић је писао да Тетовци говоре српским језиком боље него они у Кичеву и Гостивару.
Децу је 1830-1834. године учио у Тетову Јаков Солдановић, који ће бити рукоположен за свештеника. Дошао је затим на ред учитељ Константин Симовић. Српска народна школа за мушку и женску децу (одвојену) ради у Тетову од 1847. године.
У једном извештају помиње се српска основна школа и то мушка и женска, у Тетову између 1868-1874. године.
Једно време је тетовска српска основна школа са два учитеља и једном учитељицом, била једина школа у нахији.
На великом протесном скупу Србо-Македонаца против натурања бугарских владика у Македонији, одржаном "код Коларца" у Београду 1890. године, један од говорника био је Павле Поповић из Тетова.
Претплату за српски недељник "Цариградски гласник" скупљао је 1896. године у Тетову, учитељ Јефта Џуковић. Срби у Тетову су основали друштво "Тетовска слога" (Слога), чији је циљ био "морално и умно усавршавање и потпомагање тамошњих српских школа".
Тетово је један од најстаријих градова у Македонији, који је током историје био додирна тачка различитих култура у зависности од традиција друштва која су живела на овим просторима.
Kому му е гајле кој нас не разбира, когај не можеш ти нив да ги разбереш. Што разбираш ти повеќе, српски или бугарски?
Автоматски споено мислење:

Процедурално само. Зборовите што ти се болдирани во песната, повеќето се турцизми, не се наши зборови
Турцизми и србизми, тоа и ми беше моабетот. Бугарски зборој нема у тетовскиот дијалект.
 
Член од
30 јануари 2022
Мислења
109
Поени од реакции
224
Прво прочитај неколку стране уназад што имам пишано, па после ќе праемо моабет.

Пишав дека КОЈ ЈАЗИК КОМУ МУ Е ПОБЛИЗОК ЗАВИСИ САМО ОД РЕГИОНОТ КАДЕ ШТО СЕ РОДИЛ, логично е мене српскиот јазик да ми е поблизок когај има премногу србизми у дијалектот, што не е случај на пример у Струмица кј што поблизок им е бугарскиот од српскиот поради нивниот дијалект.















Kому му е гајле кој нас не разбира, когај не можеш ти нив да ги разбереш. Што разбираш ти повеќе, српски или бугарски?
Автоматски споено мислење:


Турцизми и србизми, тоа и ми беше моабетот. Бугарски зборој нема у тетовскиот дијалект.
Постои наука која се вика лингвистика, и секој нормален кој се занимава со таа наука ќе ти каже дека македонскиот е многу посличен со бугарскиот отколку со српскиот јазик, и од аспект на речник, и од граматички аспект. Тоа што ти повеќе разбираш српски од бугарски е комплетно ирелевантно за дискусијата. Ти не нудиш никакви аргументи, константно тресиш глупости на темава. Јас зборувам и пишувам скоро перфектен српски, и мојот српски е едно 10 пати подобар од мојот бугарски, па повторно мислам дека македонскиот е ДАЛЕКУ посличен со бугарскиот отколку со српскиот.

Ако земеме едно македонско бебе од било кој крај на Македонија и да претпоставиме дека до 14 годишна возраст ќе биде потполно изолирано од слушање и учење српски и бугарски јазик, кога на негови 14 години би му дале да слуша и чита бугарски и српски, далеку подобро ќе се снајде со бугарскиот јазик. Тоа е единствено релевантен експеримент, а твоите примери со дијалектите немаат врска со централата.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Денешниот случај со Украина кажува колку е битно да не ја оставиш својата земја на безбедноесен ветромет. Тука се гледа и важноста на зачленувањето во НАТО за нас.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
569
Еве ти изворен тетовски дијалект.
Ја од 'Саат Маало', Ти од 'Поток Маало',
Ама, чим ми даде ишарет, ќе ти дојдем навечер,
Да ти појем дејче подпенџер.
Низ капиџик побегни, на ќушето дојдими
Очи ја да исплакнем, многу да те исцунем,
Да ми пројде мерак за тебе.
Низ 'Два Бреста' рашетав, малу накај 'Певчина',
Низ бавчете јабуќе, по чардаци сардуње, Теферич си прајевте.
На пазар ќе идем ја,
право 'Горна Чаршија',
Да ти купим кадифе,
турско злато прстењче,
Да те верим тебе за мене.
У петок ќе дојдем ја,
да ми прајеш Тава Гра,
Една тава -- два сомуна,
Горко кафе -- слатко од дуња,
Како Паша да ме пречекаш.
Абре Торлаче, јас не сум ти виновен што ти сам не си го знаеш дијалектот. Каква поголема сличност со српскиот бре, па морфолошки, фонолошки и граматички ова нема никаква врска со српскиот а е исто со бугарските дијалекти.
Така не се составуваат речениците во српскиот ниту пак ова што го постира има падежи како српскиот. Нашето Ќ и Ѓ Бугарите можат да ги изговорат без проблем додека Србите не можат и ги изговараат како Тш и Дж(овие звуци пак Македонците не можат да ги изговорат и ги изговараат како Ч и Џ, Ѓорѓе - Џорџе).
А друго што ми падна на око во изворниот тетовски што го постира е што нема србизација на речникот. На пример исцунем кое е слично со бугарското целуна а не со српското баци.

А инако бев во право дека си Торлаче.


Иако торлачките дијалекти се доближуваат до српските повеќе од другите мк дијалекти сепак стојат поблиску до бугарските отколку српските(зборам за изворните а не за оние србизираните на кои ти денес зборуваш.

Жал голема српче, пуста жал за вас дека Македонците се поблиски со Бугарите. И не, физичкото споредување не е глупост а факт. Но нормално тоа нема да ви одговара вас српчињата па сега глупост е.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.564
Поени од реакции
48.129
А друго што ми падна на око во изворниот тетовски што го постира е што нема србизација на речникот. На пример исцунем кое е слично со бугарското целуна а не со српското баци.
“баци'' на српски значи фрлање. Не дека ти е ова најглупа работа што си ја кажал, ама да ја нотираме.
 
J

joli1

Гостин
Постои наука која се вика лингвистика, и секој нормален кој се занимава со таа наука ќе ти каже дека македонскиот е многу посличен со бугарскиот отколку со српскиот јазик, и од аспект на речник, и од граматички аспект. Тоа што ти повеќе разбираш српски од бугарски е комплетно ирелевантно за дискусијата. Ти не нудиш никакви аргументи, константно тресиш глупости на темава. Јас збирувам и пишувам скоро перфектен српски, и мојот српски е едно 10 пати подобар од мојот бугарски, па повторно мислам дека македонскиот е ДАЛЕКУ посличен со бугарскиот отколку со српскиот.
Дечко, ти си дегенерик. Не знам што кур улета у темава кога си класичен гомнојадец на секоја тема, а немаш ни појма за што уопште се разговара.

Моабетот беше чив јазик на македонците им бил поблизок порано - давам аргумент дека сето тоа зависело од кој го окупирал тој регион и каде си се родил и израснал у тој период.

Како мене може да ми биде бугарскиот поблизок јазик и поразбирлив од српскиот, когај у дијалектот имамо многу србизми, а бугарски зборови ниту еден?

Не знам дали разбираш за што се збори, не зборуваме кој јазици се ПОСЛИЧНИ, зборуваме КОЈ ЈАЗИК Е ПОБЛИЗОК до македонците. Кој јазик ти е тебе поблизок, бугарскиот или српскиот?

Која азбука ти е тебе поблиска, српската или бугарската?

Абре Торлаче, јас не сум ти виновен што ти сам не си го знаеш дијалектот. Каква поголема сличност со српскиот бре, па морфолошки, фонолошки и граматички ова нема никаква врска со српскиот а е исто со бугарските дијалекти.
Така не се составуваат речениците во српскиот ниту пак ова што го постира има падежи како српскиот. Нашето Ќ и Ѓ Бугарите можат да ги изговорат без проблем додека Србите не можат и ги изговараат како Тш и Дж(овие звуци пак Македонците не можат да ги изговорат и ги изговараат како Ч и Џ, Ѓорѓе - Џорџе).
А друго што ми падна на око во изворниот тетовски што го постира е што нема србизација на речникот. На пример исцунем кое е слично со бугарското целуна а не со српското баци.

А инако бев во право дека си Торлаче.


Иако торлачките дијалекти се доближуваат до српските повеќе од другите мк дијалекти сепак стојат поблиску до бугарските отколку српските(зборам за изворните а не за оние србизираните на кои ти денес зборуваш.

Жал голема српче, пуста жал за вас дека Македонците се поблиски со Бугарите. И не, физичкото споредување не е глупост а факт. Но нормално тоа нема да ви одговара вас српчињата па сега глупост е.
Замисли да се родиш како татар, да кењаш на македонски форум за тоа како бугарскиот јазик бил поблизок за македонците, а у меѓувреме нема ни 10тина регистрирани македонци на било кој бугарски форум, што не е случај со српските форуми. Тоа е затоа што вашиот јазик и култура нас одувек ни биле блиски. :)

Кој зевзек си ти, па тетовскиот дијалект е ДИЈАЛЕКТ, што очекуеш ти, падежи, српска граматика да има?

Нонсенс е ова со Ќ и Ч, џабе и да ти го објаснуем.

Баци било на српски за исцунем. :pos:

Да им го испушиш на србите, еј.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
18.647
Која азбука ти е тебе поблиска, српската или бугарската?
Македонската азбука кога е создадена? Овие од ВМРО порано што мислиш со што букви се служеле?
 
Член од
30 јануари 2022
Мислења
109
Поени од реакции
224
Дечко, ти си дегенерик. Не знам што кур улета у темава кога си класичен гомнојадец на секоја тема, а немаш ни појма за што уопште се разговара.

Моабетот беше чив јазик на македонците им бил поблизок порано - давам аргумент дека сето тоа зависело од кој го окупирал тој регион и каде си се родил и израснал у тој период.

Како мене може да ми биде бугарскиот поблизок јазик и поразбирлив од српскиот, когај у дијалектот имамо многу србизми, а бугарски зборови ниту еден?

Не знам дали разбираш за што се збори, не зборуваме кој јазици се ПОСЛИЧНИ, зборуваме КОЈ ЈАЗИК Е ПОБЛИЗОК до македонците. Кој јазик ти е тебе поблизок, бугарскиот или српскиот?

Која азбука ти е тебе поблиска, српската или бугарската?
Темата се вика геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија, и во неа се зборува за тоа дали Македонија требаше да фати пробугарска линија после осамостојувањето. Од таму поприродна дискуија во однос на темата е дали македонскиот јазик е посличен со бугарскиот или со српскиот, а не кој јазик на македонците им бил поблизок порано. Дискусијата одеше во насока на блискоста на македонскиот и бугарскиот народ. Ова мора да ти биде јасно, иако не делуваш баш најбистро.

Така да, ако дегенерик е оној кој не ја разбира темата, тогаш поголема шанса е тоа да си ти. Никому не му е гајле кој јазик ти е тебе поблизок. Можеби си Македонец роден и пораснат во Чешка па чешкиот јазик ти е поблизок, но тоа нема апсолутно никаква важност во оваа тема и оваа дискусија.

Затоа прибери се, прекини да трескаш глупости, и читај што пишуваат пописмени од тебе.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Темата се вика геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија, и во неа се зборува за тоа дали Македонија требаше да фати пробугарска линија после осамостојувањето.


Затоа прибери се, прекини да трескаш глупости, и читај што пишуваат пописмени од тебе.
Не прашање дали треба да фати пробугарска политикуа туку колку АНТИ-вулгарска политика треба да се фати.
 
Член од
30 јануари 2022
Мислења
109
Поени од реакции
224
Не прашање дали треба да фати пробугарска политикуа туку колку АНТИ-вулгарска политика треба да се фати.
Еве ја погодивме работата со анти-бугарската про-албанска политика, ни цвета државата.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Еве ја погодивме работата со анти-бугарската про-албанска политика, ни цвета државата.
Иронично ама албанците се про бугари. Глеј вака
АЛБАНЦИТЕ се ПРО нато.
АЛБАНЦИТЕ се ПРО Северна
АЛБАНЦИТЕ се ПРО ЕУ.
АЛБАНЦИТЕ се ПРО Вулгари у устав.
Така да се виде твоето образовање.
Скендер бег е блгарин. Чао пријатно. Се има смисла.
 
Член од
30 јануари 2022
Мислења
109
Поени од реакции
224
Иронично ама албанците се про бугари. Глеј вака
АЛБАНЦИТЕ се ПРО нато.
АЛБАНЦИТЕ се ПРО Северна
АЛБАНЦИТЕ се ПРО ЕУ.
АЛБАНЦИТЕ се ПРО Вулгари у устав.
Така да се виде твоето образовање.
Скендер бег е блгарин. Чао пријатно. Се има смисла.
Вака кога убаво образложиш, навистина се има смисла.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.464
Поени од реакции
4.298
Вака кога убаво образложиш, навистина се има смисла.
Сумњам дека ти има смисла оти немаш капацитет во тинтарата за такво нешто. Единиот аргумент ти е да заплашуваш со албанци за уценуваш за голема бугарија за еу, додека албанците заплашуваат за еу со бугари . Некако си се заслужавате, имате повеќе заедно него што мислите.
Затоа од мене ви ги давам тие 25.5% и екстра 2000-3000 ваши да си ги репатриjaтирате.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.629
Поени од реакции
5.268
Природни сојузници си се, не за џабе беа заедно во Втора светска војна. И на едните и на другите целта им е да ја уништат Македонија во секоја смисла и нормално дека ќе работат заедно и координирано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom